Štrajk pilotov Ryanairu neodvratný. Dotkne sa aj Slovákov

  • Na piatok 10. augusta je ohlásený štrajk pilotov írskej leteckej spoločnosti Ryanair
  • Ryanair ruší stovky letov
  • Štrajk sa dotkne aj časti slovenských cestujúcich
letenky_9f10fb1de55c9071
Ryanair
  • Na piatok 10. augusta je ohlásený štrajk pilotov írskej leteckej spoločnosti Ryanair
  • Ryanair ruší stovky letov
  • Štrajk sa dotkne aj časti slovenských cestujúcich

To, čo „viselo vo vzduchu“, sa stalo skutočnosťou. Na piatok 10.augusta 2018 ohlásili švédski, belgickí a írski piloti írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair ďalší štrajk, ku ktorému sa pridali aj nemeckí piloti tejto leteckej spoločnosti.

Dopravca bol preto nútený zrušiť, okrem už skôr avizovaných zrušení 146 z 2400 piatkových letov, ďalších 250 letov, plánovaných na tento deň. Štrajk pilotov výrazne zasiahne hlavne druhé najväčšie belgické letisko Charleroi, a to v rozsahu 82 zrušených letov – 41 odletov a 41 príletov. Zrušené lety predstavujú 70 percent bežnej prevádzky írskej leteckej spoločnosti na letisku v Charleroi.

Štrajk sa dotkne aj Slovákov 

Ohlásený štrajk bude mať dopad aj na časť cestujúcich na Slovensko a zo Slovenska. Týka sa to cestujúcich na piatkovej linke z belgického letiska Brusel – Charleroi do Bratislavy s príletom o 12,25 h, ako aj následného odletu z Bratislavy do Bruselu o 12,50 h. Ostatné lety by sa mali zrealizovať podľa letového poriadku.

Požiadavky štrajkujúcich

Ohláseným štrajkom  chcú piloti dosiahnuť lepšie platy a podobné pracovné podmienky, aké sú v porovnateľných leteckých spoločnostiach. Okrem toho sa im nepáčia ani plány spoločnosti Ryanair presunúť 100 pracovných miest pilotov a 200 pozícií členov posádok z Írska do Poľska. Zajtrajší štrajk má byť súčasťou celoeurópskej série štrajkov zamestnancov spoločnosti Ryanair.

Tá už musela 25. a 26. júla zrušiť takmer 600 letov pre avizované štrajky posádok v Španielsku, Portugalsku, Belgicku a aj v Taliansku. Vedenie spoločnosti tieto protesty odsúdilo a varovalo, že by mohli viesť k redukcii letov aj pracovných miest.

Práva cestujúcich

Aj keď nízkonákladové letecké spoločnosti vo väčšine prípadov umožňujú za poplatok zmenu údajov v letenke v závislosti od ustanovení obchodných podmienok, v danom prípade avizujú, že cestujúci, ktorých sa zrušenie letov týka, si môžu zmenu údajov zrealizovať bezplatne alebo môžu požiadať o vrátenie peňazí za nezrealizované lety v dôsledku štrajku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech