Tomáš je mladý umelecký kováč, ktorý na úspech nepotrebuje kanceláriu

  • Tomáš Uhler sa nebojí zašpiniť si pri práci ruky
  • Svoje myšlienky realizuje vďaka kovu
  • Nemá ani 30 rokov, no živí ho remeslo staré stovky rokov
tomas
archív:Tomáš Uhler
  • Tomáš Uhler sa nebojí zašpiniť si pri práci ruky
  • Svoje myšlienky realizuje vďaka kovu
  • Nemá ani 30 rokov, no živí ho remeslo staré stovky rokov

Umelecký kováč Tomáš sa narodil v Krupine a aj napriek mladému veku ho nezlákala tradičná kancelárska kariéra. Rozhodol sa venovať poctivej ručnej práci, a to priamo vo vinohradníckej obci Sebechleby, v ktorej sú podľa Tomášových slov, ľudia naučení na dobré víno. Tomášovi však viac ako výroba vína učarovalo železo, prostredníctvom ktorého zhmotňuje svoje a predstavy zákazníkov.

“Moje prednosti sa skrývajú v mojích rukách a v láske pre ťažké remeslo. Čím nechcem odsudzovať kancelárske práce, ale moje ja si zvolilo kov. Na mojom zamestnaní sa mi páči náročnosť, ktorá sa skrýva za pekným výsledkom. Na začiatku je to rubíková kocka, ktorú musím vymyslieť, vyrobiť a poskladať. Na záver človek vidí konečné dielo,” opisuje svoju prácu Tomáš pre Startitup.

Aj keď Tomáša zlákala práca v dielni, už teraz vie, že bude potrebné posúvať sa dopredu a najlepšie s tímom ľudí okolo.

“Verím, že sa ku kancelárskej práci raz dostanem, pretože 30 nebudem mať celý život. Rád by som svoje remeslo predal mladým a talentovaným ľuďom a viedol tak pracovitý tím pod značkou a nie pod svojím menom. Nie som zástancom individuálnej práce, pretože keď ťahá viac ľudí za jeden povraz, tak toho potiahne viac.”

Tomášovým kariérnym snom v dectve bolo lietať, chcel sa totiž stať pilotom. Teraz podľa jeho slov lieta, avšak len v jeho návrhoch. Ako väčšina detí na základnej škole, aj on sa musel rozhodnúť, kam sa posunúť ďalej. Usúdil, že chce robiť niečo, kde spojí svoje záľuby ako kreslenie, modelovanie a prácu v dielni. Jeho voľbou bol odbor, ktorý spĺňal všetky tieto atribúty a ktorý ho dnes robí šťastným.

Medzi pozitíva tejto práce mladý kováč radí najmä absenciu stereotypu, keďže každá objednávka, ktorú dostane, je iná a unikátna. Často sa stretáva s novými ľuďmi, myšlienkami, spracovaním, novými rébusmi, ktoré treba vyriešiť. No najväčšie zadosťučinenie pociťuje pri pohľade na konečné dielo kvalitnej a precíznej práce. Ideálne to však nie je neustále.

“Jediné, čo mi fakt dáva zabrať, je letné obdobie, keď pracujem s masívnym železom. Kov treba nahriať na teplotu spracovania, ktorá je veľmi vysoká a v spojení s letným obdobím to dáva ľudskému telu veľmi pocítiť.”

Výroba kovových predmetov pritom ani zďaleka nie je otázkou pár hodín. Pri jednom z jeho diel strávil aj 5 mesiacov a zúžitkoval naň jednu tonu uhlia. Výsledkom bola mreža na mieru. “Znie to jednoducho. Bolo to však špecifické dielo do milimetra ukované, detailne spracované s presnými krivkami.”

Cenu takýchto výrobkov Tomáš podľa jeho slov určuje podľa náročnosti spracovania, váhy, veľkosti zakázky, ako aj použitých materiálov a špecifickosti.

Tomáš môže už dnes s istotou povedať, že v kováčskom remesle vidí veľkú perspektívu do budúcna, aj keď dnes väčšina mladých ľudí chce sedieť v kancelárskom kresle a nie stáť pri kováčskom stole.

“Kov tu bol, je a vždy bude okolo nás. Pre niekoho je to brána a pre niekoho umelecké dielo. Je na ľuďoch, aby videli rozdiel medzi prefabrikátom a ručnou prácou. Verím, že začínajú vnímať ako remeslá postupne vymierajú a akú cenu v sebe skrývajú. V konečnom dôsledku takéto dielo nestráca na hodnote a ostáva tu aj pre ďalšie generácie.”

A aké predpoklady by podľa Tomáša mal v súčasnosti spĺňať dobrý kováč? Nie som tu od toho, aby som súdil ani mi neprischla taká moc, ale keď sa pýtate na môj názor, tak stačí odhodlanie a chuť robiť remeslo. Všetko ostatné príde časom, možno menej možno viac.” Ak ťa Tomášová tvorba zaujala, jeho kompletné portfólio nájdeš TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá