V bratislavskej Rači čoskoro otvoria novú modernú škôlku za státisíce eur

  • Nedostatok miest pre škôlkarov by mal byť v Rači čoskoro vyriešený
  • Na jeseň tu otvoria novú dizajnovú škôlku
  • V mestskej časti pribudnú aj populárne, polopodzemné kontajnery
r4
Vizualizácia: Mgr. arch. Miloš Juráni
  • Nedostatok miest pre škôlkarov by mal byť v Rači čoskoro vyriešený
  • Na jeseň tu otvoria novú dizajnovú škôlku
  • V mestskej časti pribudnú aj populárne, polopodzemné kontajnery

Kým sa u nás, napríklad pri univerzitných budovách, stále cení história a tradícia, medzi materskými školami nájdeme čoraz viac dizajnových a ekologických budov. Pár sme ti ich predstavili v článku Preč s nudou! Toto sú moderné škôlky, z ktorých deti nechcú chodiť domov.

Jednu takú sa rozhodli vybudovať aj Rača. Táto mestská časť bude v roku 2018 hospodáriť s rozpočtom vyše 13 miliónov eur. Jednou z hlavných priorít tohto roku je prestavba schátranej budovy na Novohorskej ulici na úplne novú materskú školu.

 

Mestská časť chce tak vyriešiť problém s nedostatkom miest pre deti v račianskych škôlkach. V aktuálnom školskom roku sa podarilo umiestniť 71 percent detí z celkového počtu odovzdaných prihlášok. Pre niekoľko desiatok detí tak miesto nezostalo. To by však mala byť po dobudovaní novej dizajnovo bohatej škôlky minulosť. Rača v posledných rokoch vo svojich materských školách dostavala päť nových tried. Spolu s ďalšími štyrmi plánovanými triedami na Novohorskej ulici tak pribudne približne 220 nových miest pre deti.

Momentálne je už prestavba v plnom prúde, aby sa mohlo oficiálne otvorenie farebnej škôlky uskutočniť najneskôr v septembri. Jej predpokladaná kapacita bude štyri triedy pre približne 90 detí.

Škôlka bude lacnejšia ako sa počítalo

„Kým pôvodný rozpočet stavby bol odhadovaný na 851 tisíc €, verejným obstarávaním sme vysúťažili cenu o viac ako 100 tisíc € nižšiu – 730 tisíc €. Navyše sa nám podarilo na rekonštrukciu a nadstavbu na Novohorskej ulici získať dotáciu od Ministerstva pôdohospodárstva vo výške 573 tisíc €,“ povedal starosta Pilinský pre raca.sk.

Pribudnú aj polopodzemné kontajnery

V Rači však nepribudne len budova pre najmenších. Na svoje si prídu aj ekologicky cítiaci ľudia. V Krasňanoch by sa totiž mali stať minulosťou preplnené kontajnery s odpadkami všade navôkol. Nárast produkcie odpadu je totiž značný a spolu s nárokmi na triedenie odpadov je potrebné zavedenie nového riešenia a zmeny systému v odpadovom hospodárstve. Rača sa preto rozhodla osadiť Ferrari medzi kontajnermi, ktoré sa z väčšej časti nachádzajú pod zemou.

Mestská časť zistila, že v prípade polopodzemných kontajnerov s objemom 5 m³ (komunál 5 m³, papier 5 m³, plast 5 m³, sklo 3 m³) sa počet stojísk v Krasňanoch zníži o viac ako polovicu, teda na 21 stojísk. Ide o v skutku slušnú redukciu kontajnerov, ktoré práve nepridávajú uliciam na estetickosti.

Treba zdôrazniť aj fakt, že plocha, ktorú zaberá 1 100 litrový kontajner, je 1,53 m² a zabratá plocha 5 m³ polopodzemného kontajnera je 2,27 m². Porovnaním stavu v Krasňanoch sa zistilo, že 21 stojísk s polopodzemnými kontajnermi bude zaberať iba 45 % plochy kontajnerov oproti súčasnému stavu. Ide o benefit, ktorý by určite prijalo každé mesto na Slovensku.

zdroj: raca.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech