Ľudia sa začali kvôli koronavírusu zásobovať marihuanou. Pred coffee-shopmi vytvorili dlhé rady

  • Populárnym holandským kaviarňam, takzvaným coffee-shopom, náhle stúpli tržby
  • Stalo sa to ihneď potom, ako ich tamojšia vláda nariadila zatvoriť aj spolu s ostatnými reštauráciami a barmi v dôsledku šíriaceho sa koronavírusu
wikimedia.org, unsplash.com
  • Populárnym holandským kaviarňam, takzvaným coffee-shopom, náhle stúpli tržby
  • Stalo sa to ihneď potom, ako ich tamojšia vláda nariadila zatvoriť aj spolu s ostatnými reštauráciami a barmi v dôsledku šíriaceho sa koronavírusu

Pred kaviarňami, z ktorých si môžeš odniesť nielen kávu, ale aj pár gramov marihuany, sa začali vytvárať zástupy ľudí, ktorí nechceli nechať nič na náhodu a dôkladne sa chceli zásobiť, informuje Dutch Review. Dôvod je jasný, niektorým z nich hrozí niekoľko týždňové voľno z práce či školy. Uzatvorenie obchodov má podľa oficiálnych informácii potrvať minimálne do 6. mája.

Podobné scenáre bolo pritom možné vidieť po celej krajine, sociálne siete doslova zaplavili fotografie ľudí, odhodlaných vystáť si niekoľko hodinové rady do coffee-shopu. A to nielen v hlavnom meste Amsterdam, ale aj v historickom univerzitnom meste Utrecht.

Predtým, ako holandskí ministri zdravotníctva a školstva oznámili zatváranie mnohých podnikov spolu so všetkými školami, ľudia sa správali podobne ako na Slovensku. Aj v Holandsku dochádzalo k vykupovaniu základných trvanlivých potravín a toaletného papieru.

Zatvorenie kaviarní a barov so sebou donieslo nové prirority. Kanabis síce v Holandsku nie je legalizovaný, no už od roku 1976 vláda dekriminalizovala držanie tejto látky. V rámci politiky tolerancie si môžeš v miestnom coffee-shope kúpiť maximálne 5 gramov na osobu. 

Pohľad na lekárske využitie konope sa začína postupne meniť

Niektoré formy konope a kanabinoidov sa v zdravotníctve už legálne využívajú v niekoľkých krajinách EÚ a ďalšie zvažujú rovnaké kroky. V susednom Česku legislatíva umožňuje lekárom-špecialistom predpísať konope na určité ochorenia.

Povolené produkty aj podmienky, za akých je možné ich použiť, sa však výrazne líšia. Pre všetky krajiny EÚ každopádne platí jedno spoločné – doteraz žiadna z nich nepovolila na lekárske účely fajčenie marihuany, či jej domáce pestovanie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už oficiálne odporučila, aby sa kanabidiol (CBD), ktorý je jednou z hlavných zložiek konope, nepovažoval za medzinárodne kontrolovanú látku.

Lieky z konope na poisťovňu?

Konope a kanabinoidy môžu pomáhať pacientom s rôznymi ochoreniami. Cenené sú napríklad ich terapeutické účinky pre zvýšenie chuti do jedla (napríklad počas úbytku telesnej hmotnosti spôsobené ochorením AIDS), či zmierňovanie symptómov duševných porúch, epilepsie, astmy, rakoviny a Alzheimerovej choroby. Pomáhajú tiež mierniť menštruačné bolesti a znižovať riziko cukrovky. 

Parlament vyzval členské štáty, aby umožnili lekárom riadiť sa pri predpisovaní regulačne schválených liekov vyrábaných z konope vlastným odborným úsudkom. Na tieto lieky, pokiaľ sú účinné a schválené, by sa podľa poslancov mal vzťahovať systém verejného zdravotného poistenia rovnako, ako na iné lieky.

Poslanci zdôrazňujú, že regulácia liekov na báze konope by viedla k ich kvalitnejšiemu a presnejšiemu označovaniu a premietla by sa tiež do ďalších zdrojov verejných príjmov. Zároveň by sa podľa nich obmedzil čierny trh, ako aj prístup maloletých k tejto látke. Poslanci Európskeho parlamentu sa však zhodli, že je potrebné aj naďalej pokračovať vo výskume účinkov konope a kanabinoidov.

Prvá krajina Európy, ktorá chce marihuanu zlegalizovať

V žiadnej z krajín Európy marihuana nie je úplne legálna, teda nemôže dochádzať k jej slobodnému predávaniu, kupovaniu, pestovaniu a vo väčšine prípadov je obmedzené aj množstvo, aké pri sebe môže človek mať. Jediné dve krajiny na svete, kde je zatiaľ droga legálna, a teda ľudia ju môžu voľne predávať, kupovať aj užívať, sú Kanada a Uruguaj.

Na tieto štáty sa vzťahujú iba mierne zákazy a regulácie. Ide napríklad o licencovaný predaj alebo vekové obmedzenia, v Kanade sa líšia od provincie k provincii a v Uruguaji by marihuanu nemali predávať turistom.

Najnovšie sa k nim chce pridať aj prvá európska krajina, ktorou má byť Luxembursko, informoval The Guardian. Veľkovojvodstvo si od tohto kroku sľubuje aj zmenšenie ilegálneho trhu s látkou. Rozhodnutie oznámila ešte v roku 2018 novozvolená luxemburská vláda. Legalizácia dovolí marihuanu pestovať, kupovať a držať také množstvo, aké je primerané pre spotrebu dospelého človeka.

Na detailoch novej legislatívy vláda ešte iba pracuje a sľubuje, že ustanoví prísne podmienky. Luxemburská vláda chce úzko spolupracovať s Kanadou a obe vlády sa majú stretnúť, aby tak Luxembursko mohlo formulovať čo najlepší a najjasnejší zákon. Vláda verí, že okrem ilegálneho trhu sa zlepší aj kvalita predávanej látky, čím zamedzia zdravotným rizikám spojeným s jej užívaním.

Na Slovensku je kanabis najmä medzi mladými veľmi diskutovanou témou. K tejto problematike  sa v rozhovore pre Startitup vyjadril právnik a investor v kanabis priemysle Kfir Kachlon

Molekuly kanabisu nepôsobia na náš mozog tak, aby sme boli závislí. Žiadny výskum to nepotvrdil. Všetky zložky sa dostávajú do našich prirodzene vzniknutých receptorov cez endokanabinoidný systém a následne ho opúšťajú. Naše telo to dokáže efektívne spracovať. Keď užívate tvrdé drogy, tvoje telo sa len ťažko čistí od týchto chemikálií. Pri kanabise je to presne naopak.”

zdroj: Kfir Kachlon/FTRNW Konferencia

Podľa Kfira sa stačí pozrieť na dáta, tie ukazujú, že kanabis nevytvára, na rozdiel od iných tvrdých drog, fyzickú závislosť. 

Ak sa pozrieš na výskum, stále nebol nájdený dôkaz o tom, že kanabis je návyková látka. Existuje tu však psychologická závyslosť v tom zmysle, že ak fajčíš marihuanu, cítíš sa dobre, a tak to chceš znova. Nie však preto, lebo to tvoje telo vyžaduje, ale preto, lebo sa chceš cítiť dobre. Čo sa však týka mozgovej činnosti, ten dokáže úplne v poriadku fungovať aj bez toho, aby mal nejaké abstinenčné príznaky. Ak ti zoberiem kanabis po dlhom užívaní, nebudeš v strese. Ak berieš tvrdé drogy a zoberiem ti ich, tvoje telo zažíva šok. Toto sa nedeje s marihuanou,” dodáva Kfir Kachlon.

Zdroje: dutchreview.com, europa.eu, sukl.cz, who.int, theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá