Ľudia v experimente dostali 10 000 dolárov, aby zistili, či budú šťastnejší. Výsledok vedcov zaskočil

  • Dá sa kúpiť šťastie za peniaze?
  • Ľuďom dali 10-tisíc dolárov, aby to zistili
  • Najnovšia štúdia prišla so zaujímavým záverom
človek drží bankovky a na stole má nákup
Ilustračný obrázok, TASR/DPA/Hendrik Schmidt
  • Dá sa kúpiť šťastie za peniaze?
  • Ľuďom dali 10-tisíc dolárov, aby to zistili
  • Najnovšia štúdia prišla so zaujímavým záverom

Všetci sme oboznámení s myšlienkou, že za peniaze si šťastie jednoducho nekúpiš. Hoci peniaze nie sú stopercentnou zárukou šťastia, najnovšia štúdia prišla so zaujímavými zisteniami.

Ako uvádza portál NBC News, v rámci štúdie poskytli výskumníci ľuďom z rôznych prostredí a kultúr peniaze navyše. Aj keď prišli na to, že ich financie síce robia šťastnejšími, má to menší háčik. 

Merania úrovne šťastia

Výskumníci z University of British Columbia zahrnuli do zaujímavej štúdie 300 ľudí zo siedmich krajín vo svete vrátane Indonézie, Brazílie, Austrálie, USA, Kanady, Kene a samotného Spojeného kráľovstva. Ako informuje portál New York Post, celkom 200 účastníkov získalo jednorazový príspevok vo výške 10 000 dolárov, pričom zvyšok nedostal žiadne peniaze. 

Cieľom experimentu bolo zamerať sa na to, ako náhla infúzia hotovosti, ktorú účastníci získali, ovplyvní ich blaho. Peniaze, ktoré im boli poskytnuté, pochádzali od dvoch anonymných bohatých darcov. Distribuované boli prostredníctvom služby PayPal, ktorá umožňuje firmám alebo fyzickým osobám prijímať a posielať elektronické peniaze online.

Obdarovaní ľudia museli minúť celú sumu do troch mesiacov. Neskôr ich výskumníci požiadali, aby počas tohto obdobia každý mesiac zaznamenali, aké šťastie pociťujú. Ako sa uvádza v štúdii zverejnenej v časopise PNAS, ďalší prieskum museli účastníci vyplniť šesť mesiacov po zaplatení. 

Šťastie merali výskumníci tak, že ľudia hodnotili svoju spokojnosť so svojím životom na stupnici od 1 do 7. Pýtali sa ich tiež na to, ako často zažívajú pozitívne (šťastie) a negatívne (smútok) pocity, pričom im na to určili meradlo od 1 do 5. 

Záhadná výzva

Skupina, ktorá dostala jednorazový príspevok vo výške 10 000 dolárov, pociťovala vyššiu úroveň šťastia než tí, ktorí peniaze po troch mesiacoch míňania nezískali. Po uplynutí ďalších troch mesiacov hlásili obdarovaní stále vyššiu úroveň šťastia v porovnaní s obdobím pred uskutočnením experimentu. 

Tí účastníci, ktorých ročný príjem v rámci domácnosti dosahoval 123 000 dolárov, výrazné zlepšenie nezaznamenali. Ľudia z krajín s nižšími príjmami ako 10 000 dolárov ročne pociťovali oproti nim dvakrát toľko šťastia.

„Za desaťtisíc dolárov na určitých miestach vo svete si môžete kúpiť naozaj veľa,“ uviedol spoluautor štúdie Ryan Dwyer, ktorý výskum viedol ako študent na University of British Columbia.

Peniaze v rukách
zdroj: Unsplash/Alexander Mils

„Niektorí ľudia minuli veľa peňazí na splácanie hypotéky alebo na veľkú rekonštrukciu svojho domu,“ pokračoval Dwyer.

Spočiatku žiaden z účastníkov štúdie ani nevedel, do čoho sa vlastne púšťa. Počas roku 2020 v decembri vyzval TED ľudí prostredníctvom sociálnej siete, aby sa prihlásili do „záhadného experimentu“, ktorý bude „vzrušujúci, prekvapujúci, trochu časovo náročný, možno stresujúci, ale možno tiež mení život“.

 Iba o niekoľko mesiacov neskôr dostala vybraná skupina správu, v ktorej stálo, že dostanú 10 000 dolárov.

Zmiešané výskumy

Podľa Dwyera by však ešte vyššie sumy, ako nedávny jackpot v lotérii Powerball vo výške viac ako 2 miliardy dolárov, priniesli ľuďom ešte vyššiu úroveň šťastia. „Ľudia, ktorí vyhrajú v lotérii, sú zvyčajne šťastnejší o mnoho rokov neskôr,“ ozrejmil. 

Behaviorálna vedkyňa z Harvardovej univerzity Ania Jaroszewiczová však uviedla, že až do súčasnosti neexistuje žiadny vedecký konsenzus o tom, či si za peniaze môžu ľudia kúpiť šťastie.

Sama Jaroszewiczová totižto dohliadala na podobný experiment, v rámci ktorého sa poskytovali jednorazové platby vo výške 500 alebo 2 000 dolárov celkom 5 000 ľuďom s nízkym príjmom v USA. Ani jedna z týchto skupín však nehlásila žiadne zlepšenie finančnej alebo psychickej pohody ani po takmer 4 mesiacoch od získania peňazí.

„Existuje veľa zmiešaných výskumov a veľa z nich závisí od špecifík toho, koľko dávate, komu to dávate, aké opatrenia presne používate a tak ďalej,“ uviedla Jaroszewiczová.

peniaze doláre
zdroj: Pixabay/PublicDomainPictures

V roku 2010 bola publikovaná štúdia, v rámci ktorej výskumníci naznačili, že emocionálna pohoda sa zlepšila až vtedy, keď sa zvýšili príjmy tých, ktorí ročne zarábajú sumu 75 000 dolárov. Avšak experiment z roku 2020 dokázal, že takýto strop vlastne neexistuje a tí, ktorí zarábajú 80 000 dolárov ročne a viac, hlásia menej negatívnych pocitov aj po zvýšení príjmu.

Mylná predstava

Vedúci výskumu Dwyer informoval, že je dosť možné, že isté pocity šťastia uvedené v najnovšej štúdii súviseli iba s počiatočným vzrušením ľudí. Okrem toho podľa neho tento pocit „pravdepodobne pomaly upadá, ak nedostávajú žiadny dodatočný príjem“.

S istotou sa dá preto povedať, že Dwyerove výsledky je náročné porovnávať s výsledkami iných experimentov so základným príjmom. V jeho štúdii sa totižto príjmy pohybovali od 0 až do 400 000 dolárov ročne, čo v priemere bolo okolo 54 000 dolárov. 

žena úsmev šťastie
zdroj: Unsplash/Lesly Juarez

Podľa Jaroszewiczovej je dôležité zdôrazniť, že výsledky akejkoľvek štúdie o peniazoch či šťastí závisia tiež od konkrétnych okolností v životoch ľudí a aj od ich očakávaní. Preto podľa nej mnohí môžu mylne predpokladať, že istá finančná čiastka im zmení život. 

„Potom sa tam dostanete a poviete si: ,Ach, vlastne, stále mám všetky tieto problémy, ktoré nesúvisia s peniazmi.‘ Možno máte stále problém s osobným vzťahom alebo nie ste spokojní v práci,“ ukončila Jaroszewiczová.

Zdroje: NBC News, New York Post, PNAS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá