Ľudskoprávna organizácia varuje pred Ficovými reformami. Hrozí kolaps demokracie

  • Ľudskoprávna organizácia má obavy o zodpovednosť vlády a právny štát na Slovensku
  • Varuje pred právnymi útokmi na občiansku spoločnosť a médiá
Generálna prokuratúra SR
Startitup/Tomáš Gálffy
  • Ľudskoprávna organizácia má obavy o zodpovednosť vlády a právny štát na Slovensku
  • Varuje pred právnymi útokmi na občiansku spoločnosť a médiá

Po opätovnom nástupe Roberta Fica do funkcie predsedu vlády na štvrté funkčné obdobie čelí Slovensko obavám z erózie demokratických hodnôt a slobôd.

Ficova vláda urýchlene navrhla zmeny, ktoré vyvolávajú medzinárodné obavy o demokratické princípy a slobodu prejavu v krajine, konkrétne majú vplyv na právny štát a snahu o spravodlivosť.

Okrem toho sa Ficova vláda zameriava na kritické médiá a obmedzuje občiansky priestor, čo vyvoláva obavy na celom svete, píše ľudskoprávna organizácia Article 19.

Organizácia varuje pred oslabením právneho štátu

Slovenská vláda 6. decembra 2023 predložila návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry s cieľom začleniť ho do generálnej prokuratúry, ich možné zlúčenie k 15. januáru. Tento krok, ktorý predpokladá odklonenie kritických prípadov vrátane prípadov korupcie na vysokých miestach, vyvoláva obavy o zodpovednosť vlády a právny štát na Slovensku.

Správa Európskej komisie o právnom štáte do roku 2023 zdôraznila obavy z politicky motivovaných rozhodnutí a odporučila obmedziť právomoci generálneho prokurátora. Chystané zrušenie špeciálnej prokuratúry vyvolalo celonárodné protesty a kritiku zo strany opozičných politikov a prezidentky Zuzany Čaputovej.

Organizácia ARTICLE 19, ktorá sa zasadzuje za slobodu prejavu, vyjadrila hlboké obavy v súvislosti s možným vplyvom zatvorenia prokuratúry na spravodlivosť pre Kuciaka a Kušnírovú. Úrad vyšetroval ich vraždu, prípad, ktorý otriasol Slovenskom a viedol k pádu predchádzajúcej Ficovej vlády v roku 2018.

Napriek odsúdeniu zostáva údajný objednávateľ vraždy Marian Kočner, napojený na Ficovu stranu Smer, nepotrestaný. Uzavretie Úradu špeciálnej prokuratúry predstavuje riziko upevnenia beztrestnosti.

Hrozba pre občiansku spoločnosť

Premiér Fico navrhol zákon, ktorý označuje organizácie občianskej spoločnosti prijímajúce finančné prostriedky zo zahraničia za „zahraničných agentov“. Napriek tomu, že sa odvoláva na paralely s americkým zákonom o registrácii zahraničných agentov, tento návrh pripomína ruský kontroverzný zákon používaný na potláčanie občianskej spoločnosti.

ARTICLE 19 kritizuje pokusy obmedziť organizácie občianskej spoločnosti prostredníctvom zákonov o „zahraničných agentoch“ a zdôraznila ich nezlučiteľnosť s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv. Živý občiansky priestor a tok informácií sú základom demokracie; ich obmedzovanie podporuje nespokojnosť a ohrozuje základné práva.

Útoky na médiá 

Fico sa zameral na významné médiá vrátane Markízy, Denníka N, SME a Aktuality.sk – kde pracoval Ján Kuciak -, označil ich za „nepriateľské“ a obmedzil ich prístup do vládnych priestorov. Ficova nevraživosť voči kritickým novinárom, o ktorej svedčia aj predchádzajúce očierňovacie kampane a označovanie za „organizovanú zločineckú skupinu“, plodí nedôveru verejnosti v médiá, čo predstavuje významnú hrozbu práve pre ich slobodu, píše ARTICLE 19.

K obavám prispieva aj plán vlády znížiť financovanie verejnoprávnej RTVS a rozdeliť ju na mediálne subjekty. Zákaz vstupu do vládnych úradov, ktorý novinárom „udelil“ Fico, porušuje zavedené normy, ktoré ukladajú koalícii povinnosť poskytovať informácie médiám.

Ohrozenie verejného záujmu

ARTICLE 19 vyzýva Ficovu vládu, aby prestala podkopávať občiansku spoločnosť, pričom zdôrazňuje potrebu nezávislého súdnictva a spravodlivosti pre Kuciaka a Kušnírovú. Uponáhľanie sa so zrušením špeciálnej prokuratúry ohrozuje zodpovednosť a spravodlivosť.

Okrem toho organizácia vyzýva Slovensko, aby stiahlo škodlivé návrhy zákona o zahraničných agentoch, pričom uvádza jeho negatívny vplyv na účasť verejnosti v iných súvislostiach.

Na záver ARTICLE 19 zdôrazňuje úlohu novinárov slúžiť verejnému záujmu a žiada ich ochranu pred zastrašovaním alebo útokmi. Slovensko, ktoré oplakáva investigatívneho reportéra zabitého pre cennú prácu, musí brániť nezávislosť médií a odolávať ich označovaniu za protivníkov, podporovať dôveru a slobodu prejavu.

Zdroj: Article 19

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá