Predikcia budúcnosti od odborníka na AI: Technológia môže padnúť do rúk ľudí, ktorí ju zneužijú

  • Umelá inteligencia zažíva boom
  • Dokáže okrem digitálneho prostredia ovládnuť aj skutočný svet?
  • Expert vysvetľuje, aký scenár môžeme očakávať
Umelá inteligencia
Freepik/liuzishan
  • Umelá inteligencia zažíva boom
  • Dokáže okrem digitálneho prostredia ovládnuť aj skutočný svet?
  • Expert vysvetľuje, aký scenár môžeme očakávať

Začala sa formovať na prelome polovíc 20. storočia, no dnes si už mohol zažiť moment, kedy ti zazvonil telefón a predstavila sa ti namiesto človeka umelá inteligencia. Rozpráva všetkými jazykmi, znie trochu kostrbato a niekedy jej musíš vetu 4x zopakovať, aby ju zvládla pochopiť, no už teraz preberá pozíciu ľuďom v call centrách alebo aspoň znižuje potrebu zamestnancov na tie najzákladnejšie úlohy. Jedni hovoria „Hurá“. Druhy „Pozor“.

Môžeme od tohto ľudského vynálezu očakávať len benefity? Aké sú riziká, ktoré nám dokážu viac uškodiť ako pomôcť?

S otázkami ohľadom umelej inteligencie sme sa obrátili na skúseného informatika, softvérového vývojára, futuristu a experta na umelú inteligenciu, Martina Spana, ktorý nám o potenciálnych hrozbách a vyhliadkach AI do budúcna prezradil viac.

  • Čo by sa muselo stať, aby ľudia čelili sci-fi scenáru?
  • Aké najväčšie riziká AI predstavuje?
  • Ktoré zamestnania v budúcnosti zaniknú?
  • O koľko rokov sa svet, ako ho poznáme, zmení?
  • Ako bude podľa experta vyzerať vojenský konflikt o niekoľko rokov?
  • Ako nám AI zasahuje do súkromia?

V roku 2015 Stephen Hawking varoval, že vývoj umelej inteligencie by mohol znamenať koniec ľudskej rasy. Je niečo také vôbec možné?

Ľudia o umelej inteligencii rozprávajú zvesti, no nemusia to nutne myslieť vážne. Chcú skôr upozorniť na seba a na projekty, ktoré majú rozbehnuté a prilákať pozornosť všeobecnej populácie a expertov v oblasti.

Treba si uvedomiť, že ľudia, ktorí do oblasti nemajú náhľad a ktorí vedia len to, čo presiakne do médií, môžu mať z umelej inteligencie automaticky strach.

Čo by sa muselo stať, aby ľudstvo čelilo takémuto sci-fi scenáru?

Sci-fi scenár typu „umelá inteligencia ovládne svet“ je v najbližších desiatkach rokov naozaj nepravdepodobný. Skôr nám hrozí, že dnešné technológie a nástroje AI môžu padnúť do rúk ľudom, ktorí ich zneužijú pre horšie úmysly.

Technológie ako samostatný celok nie sú dobré, ani zlé. Sú to ľudia, ktorí za všetko môžu.

V roku 2023 vidieť výrazný posun vo využívaní umelej inteligencie. Kam podľa vás takýto pomerne rýchly vývoj smeruje?

Umelej inteligencii sa venujem 30 rokov a nikdy som nečakal, že ten vývoj bude taký rapídny. Prelom prišiel v roku 2012, ale zatiaľ nám umelá inteligencia nijak neubližuje. Práve naopak, pomáha vo veľa aspektoch života.

Osobne si myslím, že ďalší vývoj bude znamenať taktiež výrazný posun v zlepšení sveta pre všetkých ľudí. Zvýši sa produktivita, odbremenia sa mnohé zamestnania, ktoré nie sú záživné a vzniknú zamestnania, ktoré budú zaujímavé a prispôsobené technológiám.

Tvrdíte, že sa odbremenia niektoré pracovné pozície. Ktoré povolania podľa vás zaniknú?

V týchto prvých fázach začnú miznúť asistentské pozície. Väčšina pozícií bude nahradená personálnym AI asistentom, ktorý s nami bude komunikovať, zhŕňať fakty a informovať nás o dôležitých veciach.

Do budúcna sú ohrozené prevažne digitálne zamestnania, čiže moje alebo to vaše. Tie, ktoré sa odvíjajú hlavne v digitálnom prostredí na počítači.

umelá inteligencia v budúcnosti
zdroj: Possessed Photography/Unsplash

V každom zamestnaní však možno očakávať určitú automatizáciu. Napríklad povolanie učiteľa nezanikne, ale robot bude za nich schopný vyhodnocovať domáce úlohy. To znamená, že pre učiteľov bude ich povolanie o niečo zaujímanejšie, lebo budú mať viac času na vlastné výskumy, štúdie a lepšie strategické rozhodovania.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Králi AI, Martin Spano

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá