Ľudstvo si koleduje o novú smrtiacu pandémiu. Von sa dostali desivé zistenia

  • Svetové vody sú čoraz viac znečistené liečivami
  • Antibiotiká v riekach povedie k vývoju odolných baktérií a novej pandémii
petriho miska baktérie salmonela
Baktérie, ilustračný obrázok, TASR/University of Missouri
  • Svetové vody sú čoraz viac znečistené liečivami
  • Antibiotiká v riekach povedie k vývoju odolných baktérií a novej pandémii

Vo vzorkách z viac ako štvrtiny všetkých riek vedci detegovali API na úrovni, ktorá je považovaná za nebezpečnú pre vodné organizmy. BBC uvádza, že dvoma najčastejšími liečivami v riekach boli karbamazepín a metformín, pričom karbamazepín sa používa proti epilepsii a bolesti nervov a metformín sa podáva v prípade cukrovky.

The Independent dodáva, že tieto dve látky spolu s kofeínom boli zistené vo viac ako polovici monitorovaných lokalít. Okrem toho, antibiotiká boli zistené v nebezpečných úrovniach v približne jednej pätine lokalít a taktiež mnohé miesta vykázali prítomnosť aspoň jednej API v miere, ktorá je nebezpečná pre zvieratá vo voľnej prírode.

„Už viac ako dve desaťročia vieme, že liečivá sa dostávajú do vodného prostredia, kde môžu ovplyvniť biológiu živých organizmov. Ale jedným z najväčších problémov, ktorému sme pri riešení tejto otázky čelili, je to, že sme neboli veľmi reprezentatívni pri monitorovaní týchto kontaminantov, pričom takmer všetky údaje sa zameriavali na niekoľko vybraných oblastí v Severnej Amerike, západnej Európe a Číne,“ objasnil jeden z hlavných výskumníkov projektu John Wilkinson.

BBC informuje, že zvýšené množstvo antibiotík v riekach môže tiež viesť k vývoju odolných baktérií, poškodeniu efektívnosti liekov a taktiež to predstavuje „globálnu hrozbu pre životné prostredie a globálne zdravie“. Okrem toho dodáva, že rozpustené antikoncepčné prostriedky ovplyvňujú vývoj a reprodukciu rýb.

„Svetová zdravotnícka organizácia, OSN a ďalšie organizácie tvrdia, že antimikrobiálna rezistencia je najväčšou hrozbou pre ľudstvo, je to ďalšia pandémia,“ uvádza The Guardian.

Najnovší výskum ukazuje, že rezistentné baktérie, známe ako superbaktérie, zabili v roku 2019 až 1,2 milióna ľudí a zohrali rolu v úmrtí 4,95 miliónov ľudí na celom svete. Čo je viac ako úmrtí na HIV/AIDS či maláriu. 

„Môžeme povedať, že vplyv prítomnosti takýchto liečiv v riekach bude pravdepodobne negatívny, ale v prípade každého z nich musíte urobiť individuálne testy a v tejto súvislosti existuje relatívne málo štúdií. Táto situácia sa bude len zhoršovať, keďže čoraz častejšie používame farmakologické riešenia na akúkoľvek chorobu, či už fyzickú alebo duševnú,“ uviedla ekologička Veronica Edmonds-Brownová z University of Hertfordshire.

Najkontaminovanejšie sú ekonomicky najmenej vyspelé časti Zeme

Sky News informuje, že nízko a strednopríjmové krajiny sú najznečistenejšie a pokiaľ ide o krajiny, najhoršie sú na tom krajiny Južnej Ameriky, subsaharskej Afriky a časti južnej Ázie. BBC dodáva, že najznečistenejšími riekami sú tie v Pakistane, Etiópii a Bolívii, zatiaľ čo na opačnej strane spektra sú vodné toky na Islande, v Nórsku a v amazonskom pralese. 

Vysoký stupeň znečistenia je podľa The Independent spojený aj s regiónmi s vysokým mediánovým vekom, vysokou lokálnou nezamestnanosťou a mierou chudoby.

 

 

Text sme upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 16 februára 2022.

Zdroje: The Guardian, BBC, The Independent, Sky News , Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá