Mafián „Potkan“ paktoval so sýkorovcami. Zabíjal na počkanie a vždy teatrálne

  • Jozef Roháč, známy ako Potkan, zabíjal na počkanie a teatrálnym spôsobom
  • Spojil sa so sýkorovcami i Černákom
  • Na konte má zvučné mená nášho podsvetia
mafia na slovensku
Reprofoto: FB/SLOVENSKÁ MAFIA
  • Jozef Roháč, známy ako Potkan, zabíjal na počkanie a teatrálnym spôsobom
  • Spojil sa so sýkorovcami i Černákom
  • Na konte má zvučné mená nášho podsvetia

V 80. rokoch chcel ujsť so zajatia komunistického režimu a emigrovať. Získal na to aj zaujímavý prostriedok – jeho poistkou bol vtedajší námestník ministra zdravotníctva. I keď jeho veľkolepý nápad napokon stroskotal a skončil za mrežami, rafinovane vymyslel ďalší únikový plán.

S menom Jozefa Roháča, ktorý bol známy aj pod prezývkou Potkan, sa spája bohatá mafiánska minulosť. Tá sa začala v okamihu, ako utiekol z ilavskej väznice, a to na začiatku 90. rokov. Na konte má zvučné mená slovenského podsvetia, pričom týchto ľudí zabíjal na objednávku a navyše teatrálnym spôsobom.

Určite ťa teda neprekvapí, keď napíšeme, že za jeden povraz ťahal aj so sýkorovcami. Čo je však zaujímavé, pole pôsobnosti rozšíril až do susedného Maďarska. Karma však dobehla aj tohto mafiána.

Únik zo socializmu nevyšiel podľa predstáv

Potkan sa do povedomia verejnosti dostal v roku 1985, keď zorganizoval spomínaný únos námestníka ministra zdravotníctva, aby si poistil emigráciu do Rakúska.

Námestník Imrich Hatiar mal Roháčovi a jeho kamarátovi Ernestovi Rečkovi zabezpečiť bezproblémový prechod cez hranice.

Rukojemníkom mal byť pôvodne dokonca samotný minister zdravotníctva. Roháč tvrdil, že tak elegantne vyriešia útek bez prekonávania vtedy všadeprítomných zátarás alebo plávania cez Dunaj či Moravu, informuje Nový Čas.

Dráma na hraniciach a útek z väzenia

Plán 29-ročného manžela a otca dvoch detí zlyhal. Keď sa polícia o únose námestníka dozvedela, na hranice sa dostavili špeciálne jednotky ministerstva vnútra aj vojaci. Hraničný priechod kompletne uzavreli. Po 16 hodinách to únoscovia vzdali a skončili v putách polície.

Súd ich 24. februára 1986 odsúdil na 13 rokov za spáchanie trestného činu teroru. Roháčovi polícia pridala ešte dva, a to za trestný čin krádeže.

V Ilavskej väznici sa mu „páčilo“ len päť mesiacov. Už 29. júna 1896 sa s malou skupinou väzňov pokúsili o útek. Podaril sa však nakoniec len Roháčovi. Pred políciou utekal šesť dní.

Chladnokrvný vrah alebo poet?

Počas tejto éry bol známy aj svojím talentom pre písanie. „Naveky buďte prekliate, mreže, prekliate ako zviera, čo väzí v nich, a najmä človek, čo staval ich… Všetci sme prekliati…,“ cituje Plus 7 dní.

Verše z básne, ktorú za bránami väznice v roku 1988 napísal, ocenil aj básnik a prekladateľ Ľubomír Feldek, ktorý mu dielo uverejnil v novinách Verejnosť.

Po prepustení z väzenia v roku 1990 však na svoju poetickú dušu zanevrel a vybral si dráhu profesionálneho zločinca.

Likvidácia policajta spájaná s únosom prezidentovho syna

Roháč zohral dôležitú rolu pri likvidácii Róberta Remiáša. Smrť mladého policajta sa dodnes spája s účasťou SIS na únose syna prezidenta Kováča a Vladimírom Mečiarom.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Pravda, Startspot.sk, Plus 7 dní, topky.sk, HNonline.sk, Nový Čas, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá