Michal Marček o raw vegánstve: „V začiatkoch som bol prepnutý, na surovej strave rýchlejšie regenerujem“

  • Michal Marček už roky svoju stravu tepelne neupravuje
  • Porozprával nám o svojom životnom štýle
Michal Marček
Michal Marček, @Captainwortex
  • Michal Marček už roky svoju stravu tepelne neupravuje
  • Porozprával nám o svojom životnom štýle

Michala Marčeka môžeš poznať aj pod aliasom Captain Wortex. Raw vegánstvo je jeho životným štýlom už roky a nevie si ho vynachváliť. Na surovej strave vraj lepšie regeneruje, nemá zápaly v tele a zmizli mu ranné hlieny. Iným môže vraj zlepšiť pleť alebo odstrániť rôzne choroby. 

Michala odjakživa bavil pohyb, dlhé roky sa venuje parkouru a freerunningu, okrem toho sa našiel aj v dronoch a tvorbe videí. „Ako športovec som nikdy nedbal na to, čo prijímam do svojho tela. Dal som si to, na čo som mal práve chuť. Nejedol som zase kvantá, ale jedol som do spokojnosti. Nedá sa tu hovoriť o obžerstve. Tomu a pohybu by som pripísal svoju štíhlu postavu,“ hovorí Captain Wortex. 

Najprv skúšal byť vegánom, no dlho mu to nevydržalo a po pár týždňoch sa vrátil ku klasickej strave, v ktorej ale obmedzil mäso. Ako sám hovorí, časom začal pociťovať vnútornú nespokojnosť a nepohodu.

„Cítil som, že niečo musím zmeniť na svojom životnom štýle. Všímal som si rovesníkov okolo seba, ktorí nemali toľko pohybu ako ja a malo to veľký dopad na ich fyzický stav. V tom som si uvedomil, že tak nechcem dopadnúť. Pohyb môjmu telu pomáhal vysporiadať sa s fajčením, pitím alkoholu a zlou stravou. Spaľoval som to. Ale začal som si uvedomovať, že z dlhodobého hľadiska by ma to dobehlo a telo by sa opotrebovalo.“

Michal ostáva aj po rokoch raw vegan stravy presvedčený, že pre jeho telo je tento životný štýl nanajvýš prínosný. „Povedal som si, že chcem byť vitálny aj vo vysokom veku. A tak ma to naviedlo na raw vegánstvo,“ vysvetľuje. 

Redakcia Startitup si pripravila otázky, ktoré ti tento stravovací systém priblížia z priameho pohľadu dlhoročného raw vegána. Michal Marček nám prezradil svoje obľúbené recepty, prečo je dôležité poslúchať svoje telo a akú sociálnu stigmu ohľadom svojho stravovania zažil.

  • S akými mylnými predstavami sa stretáva?
  • Aké výzvy mu toto stravovanie prinieslo?
  • Ako si zabezpečuje plnohodnotný príjem živín?
  • Ako zvláda spoločenské situácie v spojení s jedlom?

Ako vyzerá tvoj bežný denný jedálniček?

Počas dňa jem 1- až 2-krát za deň, ako kedy. Raňajky vynechávam. Snažím sa mať čo najväčšiu prestávku medzi posledným a prvým jedlom. Prvé jedlo si dám chvíľu po obede a druhé môžeme nazvať večerou. Časovo tak, ako mi to práve v ten deň vydá. Týmto dodržujem každodenný prerušovaný pôst. Moje prvé jedlo môže byť napríklad zeleninový šalát a druhé jedlo „mono meal“ z banánov.

„Mono meal“ – už z toho slova „mono“ vychádza, že to je iba jeden druh potraviny, ktorú človek zje. Môže to byť 12 banánov, podľa toho, ako to človek cíti. Takýmto spôsobom dávame telu jednu informáciu, s ktorou bude pracovať. Tak zbytočne nezaťažujeme tráviacu sústavu prekombinovanými surovinami. Nehovoriac o tom, že ešte aj zle nakombinovanými. 

Stretol si sa s nejakými výzvami alebo mylnými predstavami o raw vegánstve?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá