Mafián – záhradkár je na slobode. Ak by pestoval „trávu“, bol by v base možno dodnes, píše Alexandra Murajdová

  • Dvojke gangu piťovcov prokurátor neverí, je však na slobode
  • Spoluzakladateľ úspešného startupu radí, ako si získať investorov
  • All-inclusive dovolenka hneď pri mori, no nemôžeš doň vkročiť
Na snímke je bývalý mafián Šalaga a marihuana
TASR/Štefan Puškáš, Unsplash/Matteo Paganelli
  • Dvojke gangu piťovcov prokurátor neverí, je však na slobode
  • Spoluzakladateľ úspešného startupu radí, ako si získať investorov
  • All-inclusive dovolenka hneď pri mori, no nemôžeš doň vkročiť

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Bol v šachovom aj záhradkárskom krúžku: Obávanému piťovcovi prokurátor neverí
  • Na začiatku je dôležité vybrať si správnych kolegov, hovorí spoluzakladateľ úspešného startupu Vestberry
  • Pekelná dovolenka Slovákov: Kvôli útoku žraloka nesmeli na pláž, delegát pred nimi doslova ušiel

Je desať rokov dosť?

Je desať a pol roka za mrežami pre pravú ruku mafiánskeho bossa a člena zločineckého gangu dosť? Dnes ide len o rečnícku otázku, súdy v Trenčíne už totiž rozhodli.

Obávaný mafián a člen gangu piťovcov Matej Šalaga je na slobode. Muža, ktorý bol odsúdený pre účasť na vraždách v zločineckej skupine, prepustili z väznice o tri roky skôr. Šalagovi prešla žiadosť o prepustenie hneď na prvý pokus, a to aj napriek obštrukciám prokurátora.

V deň, kedy si Šalaga odpykal tri štvrtiny svojho trestu, doručil okresnému súdu v Trenčíne návrh na jeho podmienečné prepustenie. O necelé štyri mesiace neskôr sa dopočul dobré správy.

Prokurátorovi sa rozhodnutie o prepustení dvojky gangu piťovcov nepozdávalo. Podotkol, že bol Šalaga opakovane odsúdený ako člen zločineckej skupiny a za mrežami sedel kvôli násilnému trestnému činu. Netajil, že neverí, že bude Šalaga schopný viesť riadny život. Podal preto sťažnosť. Navrhol, aby krajský súd uznesenie okresného súdu zrušil.

 

Juraj Ondrejčák alias Piťo označovaný za bosa zločineckej skupiny piťovcov.
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

S tým prirodzene nesúhlasil samotný exmafián. K slobode mu však dopomohol aj riaditeľ väznice v Dubnici nad Váhom, ktorý na adresu Gaťu, ako ho kedysi prezývali, nešetril chválou.

Bol slušný, bezproblémový a robil si v cele poriadok. Pozeral telku, čítal knihy a angažoval sa v záhradkárskom krúžku. Tak opísal svojho času jedného z najobávanejších mužov bratislavského podsvetia riaditeľ väznice. S jeho prepustením súhlasil.

O tom, že je Gaťa už vlastne slušný človek, priložil v marci 2022 aj potvrdenie z Národnej kriminálnej agentúry. Elitní policajti súdu odkázali, že sa správal čestne a podieľal sa na objasnení závažných trestných činov, o ktorých sa vo svojom živote dozvedel.

Krajský súd v Trenčíne napokon Šalagu podmienečne prepustil. Ešteže pestoval kvety, a nie marihuanu. Takéto záhradkárčenie by mu pri súčasnom nastavení výšky trestov zaistilo viac rokov vo väzení, ako mafiánske zločiny. Na koľkých vraždách sa podieľal dnes už slušný muž so záľubou v záhradkárčení, sa dočítaš v našom článku.

Ako na investorov?

Startupová kultúra sa na Slovensku pomaly, ale isto rozvíja. Mladí ľudia už často neuvažujú nad vytúženým zamestnaním, chcú niečo vlastné. Premýšľajú, na akom probléme a biznise by mohli po ukončení štúdia pracovať.

Podľa slov Mareka Zámečníka, ktorý je CEO a spoluzakladateľ mimoriadne úspešného startupu Vestberry, ide o základ toho, aby u nás vznikalo dobré a vyspelé startupové prostredie.

Marek Zámečník sedí v štúdiu Startitup
zdroj: SIU

Vestberry dnes patrí medzi najrýchlejšie rastúce slovenské startupy v oblasti finančnej technológie. Ide o cloudovú platformu, vďaka ktorej môžu investičné fondy automatizovať dátové a analytické procesy. Zákazníci dnes prostredníctvom ich platformy spravujú investície vo výške viac ako 6 miliárd eur.

O tom, že ide o naozaj rýchlo rastúci startup, svedčí aj investícia, ktorú pred časom získali. Investovali doň aj zakladatelia Pixel Federation a Slido.

Ako mnohé oblasti života a zvlášť biznisu, ani svet startupov nedokáže fungovať bez peňazí. Dôležitú rolu preto zohrávajú investície a samotní investori. Rozhodnúť sa, kde vložia svoje financie a dôveru, nemusí byť jednoduché.

Generálneho riaditeľa úspešného startupu sme sa preto pýtali, čo si investor všíma na projekte, do ktorého chce investovať. „Možno to znie ako klišé, ale je to naozaj o tých ľuďoch. Jediné aktívum, ktoré na začiatku startup má, sú práve ľudia a mozgy,“ odpovedal Marek.

Ako spoluzakladateľ Vestberry ďalej hovorí, je to najmä o tom, či sa ľudia, ktorí spolu zakladajú startup, vedia dopĺňať a či sa poznajú. Taktiež je podľa neho dôležité to, či vedia vytrvať a prežiť aj zlé obdobia. „Kým firma nemá stotisícové obraty, je to hlavne o tých ľuďoch,“ konštatuje.

Čomu vďačí za úspech Marek a jeho tím, sa dozvieš v našej ankete.

Na more sa len dívali

Predstav si, že ideš na úžasnú dovolenku, kvôli ktorej si sa aj buchol po vrecku. Zlákal ťa zaslúžený oddych, luxus, ktorý ponúkala cestovná kancelária v all-inclusive balíčku, a prekrásny koralový útes, ktorý je len kúsok od tvojej hotelovej pláže.

Presne tak vyzerala aj predstava dvojice Slovákov, Jozefa a Petry, ktorí sa vybrali do oblasti zálivu Sahl Hasheesh v Egypte. Zájazd ich stál 2 250 eur a predom si nakúpili aj výbavu na šnorchlovanie, chystali sa objaviť tamojší podvodný svet.

Znie to ako sen. Ten však stroskotal hneď po príchode do ich cieľovej destinácie. Na piesočnatej pláži nebol jediný človek a na stĺpoch viala červená zástava, ktorá signalizovala zákaz vstupu do vody.

Cestovné kancelárie Invia a KartágoTours, cez ktoré si partneri zájazd rezervovali, o skutočnosti, že sa v zálive nedá kúpať, svojich zákazníkov vopred neinformovali. Rovnako im neprezradili ani fakt, že pláž pred rezortom Premier Le Reve Hotel & Spa je uzavretá kvôli nariadeniam tamojšej vlády.

Prázdne pláže v Sahl Hashees
zdroj: Archív čitateľa

„Keď nám to predávali, mali sa nás spýtať, či chceme ísť na dovolenku, kde sa nedá kúpať v mori,“ povedal pre Startitup Jozef. Dozvedeli sa to však až po príchode do hotela, ktorý si vybrali práve kvôli zálivu v Červenom mori.

Situáciu, prirodzene, nechceli prijať. Pravidelne sa tam stretávali s tamojším zástupcom cestovnej kancelárie, ktorý celú skutočnosť zľahčoval. Zo spoločného stretnutia raz dokonca aj utiekol. Podľa neho šlo len o problém niekoľkých dní a odpovede, prečo problém vlastne vznikol, sa zdráhal.

Dvojica sa však v Červenom mori neokúpala ani raz.

Na iných plážach, ktoré boli vzdialené iba stovky metrov od ich rezortu, sa pritom kúpalo normálne. Ku koncu svojej tropickej dovolenky zistili, že komplikácie vyplývali zrejme z toho, že v rovnakom hoteli bývala nemecká dôchodkyňa, ktorú v zálive pre niekoľkými týždňami usmrtil žralok.

Cestovných kancelárií sme sa pýtali, ako je možné, že o situácii dovolenkárov predom neinformovali. Viac sa dočítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: SIU, SIU, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá