Pred nebezpečným zabijakom psov vystríha už aj slovenské mesto. Ohrozuje konkrétny druh

  • O ochorení informovala Veterinárna ambulancia Kysuce
  • Vakcína proti chorobe zatiaľ neexistuje
poľovnícke psy
Ilustračný obrázok, TASR/Erika Ďurčová
  • O ochorení informovala Veterinárna ambulancia Kysuce
  • Vakcína proti chorobe zatiaľ neexistuje

Agentúra TASR informuje o tom, že mesto Žilina varuje majiteľov psov na nebezpečenstvo nákazy Aujeszkyho chorobou, takzvanou pseudobesnotou. 

Ako uviedla hovorkyňa mesta Barbora Zigová, žilinská veterinárna nemocnica prijala psa s neurologickými príznakmi. Pes však do niekoľkých hodín uhynul. „Následne Regionálna veterinárna a potravinová správa na základe pitvy potvrdila Aujeszkyho chorobu. Ide o vírusové ochorenie, kde primárnym hostiteľom vírusu je prasa. Ochorenie sa nedá liečiť a vždy sa končí úhynom psa,“ upozornila Zigová.

Dodáva, že najviac ohrozené sú poľovné psy. „Upozorňujeme tiež majiteľov ostatných psov na uvedené nebezpečenstvo nákazy počas pohybu v prirodzenom prostredí diviačej zveri. Uhynutý psík sa pravdepodobne nakazil v lokalite Dohňany.“

Už 10. decembra varovala Veterinárna ambulancia Kysuce na sociálnej sieti majiteľov psov. V ambulancii totiž veterinári zaznamenali výskyt Ajuezského choroby, ktorá je pre psov smrteľná. Ide o vírusové ochorenie tzv. pseudobesnotu, pričom má veľmi rýchly priebeh. Nakazený pes hynie do 12 až 36 hodín od výskytu prvých príznakov.

„Typickým príznakom je veľmi intenzívne svrbenie, škrabanie do krvi a sebapoškodzovanie, ktoré prechádza do neurologických príznakov, ako sú kŕče alebo obrna jazyka,“ objasňuje ochorenie ambulancia. Ohrozenie sa týka najviac poľovných psov, keďže prenášačom a zdrojom nákazy je sviňa divá. Problémom je najmä jej krv a telesné tekutiny, s ktorými sa psy môžu dostať do kontaktu počas poľovačiek. 

Veterinári upozorňujú, že vakcína na toto ochorenie neexistuje. Dobrou správou je, že ochorenie nie je prenosné na človeka. 

Príznakov choroby je viacero. Po infikovaní je pes apatický alebo naopak nepokojný, pričom jeho chôdza je neistá a nekontrolovateľná. Zvýši sa aj jeho telesná teplota, ktorá môže dosiahnuť až 41 stupňov Celzia. Až následne nastúpi už spomínané svrbenie, ktoré sa väčšinou vyskytuje v oblasti uší alebo nosa. 

Vakcína neexistuje

Ajuezského chorobe sa venuje aj Poľovnícka komora. 

„U domácich ošípaných dochádza k vylučovaniu vírusu v priebehu celého roku. Naproti tomu u diviačej zveri sa podarilo zachytiť vylučovanie vírusu len v zimnom období v mesiacoch október až február (najčastejšie v decembri). Vzorky, ktoré boli vyšetrované na Aujeszkého chorobu, pochádzali z diviakov primárne vyšetrovaných na klasický mor ošípaných a boli dodávané priebežne počas celého roka,“ uvádzajú poľovníci na svojej stránke.

Slovensko je od roku 2007 uznané za krajinu bez výskytu Aujeszkého choroby u domácich ošípaných. Napríklad v poľovníckej sezóne 2010/2011 bola choroba laboratórne potvrdená u 13 diviakov, pričom v prípade psov ide o 3 potvrdené prípady. Všetky tieto psy sa nakazili v decembri, píše Poľovnícka komora. 

Zaujímavosťou je, že ochorenie nemá na diviaky pravdepodobne žiadny vplyv. „Inkubačné štádium u psov trvá od 2 do 10 dní. V tom čase si zvyčajne chovateľ nevšimne na psovi žiadne príznaky,“ píše Poľovnícka komora s tým, že obrna jazykového a hltanového svalstva so zášklmi svalstva na hlave a krku sú poslednými príznakmi. Psy hynú do 12 hodín od prejavenia prvých príznakov. Výnimočne sa stáva, že pes prežije 2 dni. 

Svojho psa môžeš ochrániť 

Ako sme už uviedli vyššie, proti ochoreniu psy neuchráni žiadna vakcína, ktorá je vhodná pre mäsožravce. Práve kvôli tomu by mali majitelia psov disponovať poznatkami o možnosti šírenia ochorenia a minimalizovať situácie, kedy môže dôjsť k infikovaniu.

Poľovníci by tak mali odstraňovať vývrhy z diviakov a nenechávať pobiehať psy na výradisku. Samozrejme, mali by tiež zabrániť kontaktu psa s uloveným diviakom. 

Pozor by si mali dávať aj cvičitelia psov. Počas zimných mesiacov sa neodporúča používať na výcvik psov ratice a kože z ulovených diviakov, prípadne zakladať stopy pofarbené krvou z takýchto zvierat. 

Podľa portálu Dogee ide o veľmi húževnaté a odolné ochorenie. Portál totiž upozorňuje, že vo zverine dokáže prežiť počas 36 dní a nevadia mu teploty do -18 stupňov Celzia. V rozkladajúcom sa mäse prežije vírus až 12 týždňov a iba zrenie zveriny ho zničiť nedokáže. 

Zdroje: Veterinárna klinika Kysuce, Poľovnícka komora, Dogee, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá