„Mame sa páčil husky, tak sme si kúpili jedného. Teraz ich mám 18,“ hovorí majster psích záprahov

  • Vďaka Marošovi poznajú našu krajinu ľudia vo svete
  • Celý príbeh sa začal jedným sibírskym huskym
  • Preteky psích záprahov sú o disciplíne
Maroš Litvaj a jeho víťazné psy
Maroš počas pretekov psích záprahov, archív Maroš Litvaj
  • Vďaka Marošovi poznajú našu krajinu ľudia vo svete
  • Celý príbeh sa začal jedným sibírskym huskym
  • Preteky psích záprahov sú o disciplíne

Psie záprahy určite poznáš aj vďaka filmom. Tento šport sa nazýva mushing a má bohatú históriu vo svete. Jeho korene siahajú najmä do arktických oblastí, kde je na tento šport perfektné podnebie. Samozrejme, zo začiatku nešlo o športovú disciplínu, ale o spôsob prepravy, ktorý bol kedysi dôležitým aspektom pre domorodé komunity. Išlo o prežitie v drsných zimných podmienkach.

Rôzne severské kultúry by bez plemien ako sibírsky husky alebo aljašský malamut vôbec neprežili. Psy používali najmä na prepravu, lov a na to, aby sa dokázali spojiť s inými komunitami v okolí.

Psie záprahy sú krásnym príkladom, že puto medzi psom a človekom existuje

Neskôr sa psie záprahy stali medzinárodným športom. Súťaž s názvom All Alaska Sweepstakes bola založená v roku 1908 a je jedným z prvých organizovaných pretekov psích záprahov. Toto podujatie zohralo kľúčovú úlohu, aby sa preteky stali populárnymi a aby sa upozornilo vo svete na zdatnosť psích záprahov v náročných podmienkach.

Keď ti približujeme históriu psích záprahov, nemôžeme vynechať preteky s názvom Iditarod. Preteky Iditarod sa prvýkrát uskutočnili v roku 1973. Sú to najnáročnejšie aljašské preteky, ktorých dĺžka je až 1 000 km. Jazdci vyrážajú z mesta Anchorage a cieľ je v meste Nome. Preteky sa stali sa kultovým podujatím a testujú vytrvalosť, zručnosť a tímovú prácu jazdcov a ich psov.

Psie záprahy na Slovensku

Preteky psích záprahov patria na Slovensku medzi obľúbené zimné športy a majú dlhú tradíciu. Naša krajina má svojich zastupiteľov pravidelne na medzinárodných súťažiach. Najznámejším strediskom, kde sa na Slovensku konajú preteky, je Park Snow Donovaly. Okrem Donovál sa preteky zvyknú konať aj na Orave či vo Veľkej Fatre.

V dnešnej dobe poznáme už rôzne formy súťaží, vrátane pretekov na dlhé vzdialenosti, šprintov a rekreačných pretekov so psím záprahom. Vedel si, že preteky sa môžu konať nielen v zime, ale aj v teplých ročných obdobiach?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Iditarod, SZPZ, Mushing Litvaj, Northern Light Media

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá