Marcel Fapšo – šikovný Slovák, ktorý našu krajinu reprezentuje v RC drifte

  • Takmer každý muž mal rád autá na ovládanie, ale len málo kto toto hobby posunul na profesionálnu úroveň. Považskobystričan Marcel Fapšo sa RC driftingu venuje skoro 10 rokov a tento šport sa stal jeho súčasťou.
marcel fapso
  • Takmer každý muž mal rád autá na ovládanie, ale len málo kto toto hobby posunul na profesionálnu úroveň. Považskobystričan Marcel Fapšo sa RC driftingu venuje skoro 10 rokov a tento šport sa stal jeho súčasťou.

Namiesto slov na úvod si pozri, ako vyzerá auto na RC drift v praxi.

 

Marcel nie úplne každý vie, čo sú to RC autá na drift. Aký je hlavný rozdiel oproti tým bežným, ktoré kúpiš v obchode?

Ja jazdím s profesionálnymi závodnými modelmi, kým v bežných obchodoch nájdeš hračky pre deti. Rozdiel je asi úplne vo všetkom – cez materiály po možnosti nastavenia. V autách nájdeš veci od karbónových dielov až po olejové tlmiče. Dokážeš napríklad nastavovať geometriu náprav, odklon kolies, svetlú výšku podvozku, alebo auto ladiť elektronicky. Je to neskutočne veľa možností a nastavení, je to také malé veľké auto aj po technickej stránke.podvozok

 

Prvý krát som videl RC drift v Japonskom videu. Ako si sa k tomu dostal ty u nás?

V roku 2006 som v časopise o tuningu videl reklamu na RC drift obchod. Začal som čítať diskusné fóra a o rok na to som dostal od otca k narodeninám svoj prvý model. Bol to úplný základ, kompletný model postavený z továrne, stál okolo 6000 Kč.

 

Asi nebolo úplne ľahké začať jazdiť, keď tento šport bol a stále je u nás pomerne neznámy.

V dobe kedy som začínal ja bol RC drifting v plienkach. A to nielen u nás, ale aj vo svete. Komunita bola malá, na celom Slovensku to bolo okolo 10 ľudí. Prvýkrát sme sa stretli na závodoch v Bratislave. Nevedeli sme, čo môže fungovať a čo nie. Narýchlo sme si vymysleli vlastné pravidlá.

Všetko je už inak, veci sú dostupnejšie, je tu oveľa väčšia komunita, takže prirodzene ti aj má kto poradiť a nasmerovať ťa správnym smerom.

 

Je jasné, že muži sa všeobecne radi hrajú. Máte v komunite aj starších chlapov?

Jasné, sú tu aj ľudia, ktorí majú blízko päťdesiatky, možno aj starší, neviem. :-) Veľa z nich má svoje rodiny, na akcie chodia v skupinách, trebárs otec a syn jazdia spolu. Odreagujú sa, dajú si spolu pivo, všetko je v pohode.

 

A čo cena. Koľko taká vec stojí? 

Môžeš si kúpiť komplet auto zložené v krabici za 200 eur, ale takisto postaviť stroj za 2000 eur. A mnohokrát aj viac. Pokiaľ sa chceš iba raz do mesiaca odreagovať a lietať s autom z jednej strany parkoviska na druhú, je naozaj jedno, čo si kúpiš. Na to drahú techniku nepotrebuješ.

12961638_1000174770074491_443744054144602409_n

Aktuálne tímové vozidlo, foto: miroslavfapso.com

Okej, späť k tebe. Kde všade si už jazdil a aké úspechy sa ti podarilo dosiahnuť?

Trikrát v rade som sa stal slovenským šampiónom v rokoch 2009 – 2011. Zúčastnil som sa majstrovstiev Európy v Holandsku. Veľakrát sa mi podarilo vyhrať na lokálnych závodoch v Česku a na Slovensku. Jazdil som aj v Rakúsku a naposledy pred 2 týždňami na európskych závodoch Italian Sideway v Miláne. Dostali sme aj pozvánku do Japonska. Za úspech tiež považujem prezentáciu pre deti zo základnej školy, to bolo veľmi fajn.

rc drift v škole

 

Takže buduješ ďalšiu generáciu mladých drifterov.

Už dlhšie som mal nápad spraviť pre decká prezentáciu o drifte. Nemalo to chybu, decká boli úplne v pohode a malo to dobré ohlasy aj v celosvetovej RC drift komunite. Pre nich to bolo rozhodne zábavnejšie ako bežná hodina slovenčiny alebo fyziky. :-)

 

Je medzi jazdcami rivalita, alebo nemáte problém spolupracovať?

Keď sa jazdí, je tu rivalita. Každý chce byť najlepší a odniesť si domov trofej. Ale po skončení závodu ide všetka rivalita stranou. Pre mňa je naša československá komunita niečo ako druhá rodina. Nie je to iba o závodoch, organizujú sa aj iné akcie. Je to úplne super, všetko v pohode, pivo, dobré jedlo, kamoši. Navzájom si radíme a mnohí zdieľajú svoje nastavenia na Facebooku, takže sa môžeš inšpirovať a skúšať čo ti vyhovuje. Vždy sa nájde niekto, kto je ti ochotný pomôcť.

 

Keď si zoberiem, že tvoje auto stojí viac ako tisíc eur a je to dosť nezvyčajné hobby, aké sú reakcie okolia a rodiny?

Väčšinou pozitívne. Ľuďom sa páči ako to vyzerá a niekedy nechápu, ako je možné, že to dokáže driftovať. :-) Na druhej strane, niekedy si o mne asi myslia, že som trochu magor, najmä keď je reč o cene. „Za to si si mohol kúpiť veľké auto,“ taká je častá reakcia.  Bez podpory rodiny by som s tým ani nikdy nezačal. Mám vďaka driftu veľa kamošov, takže to určite za to stojí.

 

Marcel, ak by som chcel začať jazdiť, kde a aké informácie si mám najprv zistiť? Čoho by som sa mal vyvarovať?

Hlavne nech ťa neodradí vysoká cena a nekúp prvú vec, ktorá má na ebayi v názve „RC drift car.“ :-) Najlepšie je ísť sa pozrieť na závody, vidieť autá naživo a osobne sa porozprávať s ľuďmi, ktorí sa tomu venujú. Ak potrebuješ poradiť, neboj sa ozvať na mojej fb page Marcel Fapso RC Drifting. A ešte existuje jeden dobrý web s užitočnými informáciami a diskusným fórom – www.rcdrifting.cz.

zdroj fotografií: www.miroslavfapso.com, rodinný archív

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK