Matovič: Gratulujem, idioti! Buchnite si šampanské. Rusi nás požiadali o vrátenie Sputnika

  • Igor Matovič reaguje na požiadavku Ruska, aby sme vrátili zásielku vakcín Sputnik
  • Rusko označilo stanovisko ŠÚKL za sabotáž a fake news
Igor Matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Igor Matovič reaguje na požiadavku Ruska, aby sme vrátili zásielku vakcín Sputnik
  • Rusko označilo stanovisko ŠÚKL za sabotáž a fake news

Napriek nedávnemu stanovisku Štátneho úradu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa rozhodol minister financií Igor Matovič vo svojej novej pozícii bojovať za použitie vakcíny Sputnik V na Slovensku. Informuje o tom aj na sociálnej sieti. Rokovania však vytúžené ovocie nepriniesli.

Rusko žiada Slovensko, aby vrátilo zásielku vakcín Sputnik V. Igor Matovič už stihol zareagovať statusom. „GRATULUJEM IDIOTI! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské. Vám, ktorým je to rovnako ľúto ako mne, sľubujem, že to nevzdám. Aj keď nateraz neviem ako ďalej. Viac info zajtra na tlačovke o 10:30,“ napísal Igor Matoič na sociálnej sieti. Sarkasticky zagratuloval „im“, že cez bludy šírené v Denníku N dokonali dielo skazy. 

Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú…

Posted by Igor Matovic on Thursday, 8 April 2021

Podľa Ruského fondu priamych investícií (RDIF) Slovensko testovalo vakcínu v laboratóriu na Slovensku, ktoré nie je súčasťou siete laboratórií EÚ. Sputnik V na Twitteri približuje, že Rusko požiadalo Slovensko o zaslanie vakcíny na testovanie do laboratória certifikovaného EÚ. V Ďalšom tweete výrobca vakcíny sľubuje, že naďalej bude pomáhať Slovensku pri očkovaní vakcínou Sputnik.

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv dnes vydal stanovisko, podľa ktorého sa dodané vakcíny nezhodujú s výrobkom, o ktorom sa písalo vo vedeckom časopise The Lancet. V článku bola vakcína Sputnik V označená za bezpečnú a účinnú až na 91 %. ŠÚKL ju na Slovensku neodporúča kvôli nezrovnalostiam a chýbajúcej dokumentácii. Rusko označilo stanovisko ŠÚKL za sabotáž.

Igor Matovič sa obul do „nich“, hoci presne nešpecifikoval, o koho ide. Na mysli mal zrejme hocikoho, kto nákup ruskej vakcíny kritizoval. Informácie o tom, že v krabiciach, ktoré prišli na košické letisko nie je ten istý Sputnik V, o akom sa písalo v prestížnom vedeckom časopise, označil za bludy. Informáciu ako prvý priniesol Denník N. Pochádzajú však z oficiálneho stanoviska ŠÚKL, čo sa potvrdilo aj dnes, keď ústav svoje stanovisko zverejnil. 

„Sputnik V sa mal používať približne v 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov. Nie je preukázaná porovnateľnosť a konzistentnosť rôznych šarží vyrobených na rôznych miestach. Vo viacerých prípadoch sa javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami (lyofilizát verzus roztok, jednodávkové ampulky verzus viacdávkové liekovky, rozdielne podmienky skladovania, zloženie a spôsob výroby),“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku ústavu.

Matovičov hnev je možné vysvetliť aj tým, že šéfka ŠÚKL je manželkou exporadcu prezidenta Andreja Kisku, Rada Baťa. S ním má Igor Matovič vážny spor

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK