Z nuly k oblakom: Masterlizer: Projekt rozbiehali v garáži v Silicon Valley, dnes menia svet hudby a z muzikantov robia profíkov

  • Na to, aby si nahral hudobnú nahrávku, beat či podcast, nemusíš byť profík. Ak chceš však zo svojej hudobnej produkcie dostať maximum, potrebuješ profi mastering. S online službou Masterlizer, za ktorou stojí zahraničný Slovák Maximilian Kamenár, to bude hračka. Nápad na startup vznikol v africkom Mozambiku, nový potenciál získal v Silicon Valley a dnes z Rakúska skvalitňuje hudbu na celom svete.
collagemm
  • Na to, aby si nahral hudobnú nahrávku, beat či podcast, nemusíš byť profík. Ak chceš však zo svojej hudobnej produkcie dostať maximum, potrebuješ profi mastering. S online službou Masterlizer, za ktorou stojí zahraničný Slovák Maximilian Kamenár, to bude hračka. Nápad na startup vznikol v africkom Mozambiku, nový potenciál získal v Silicon Valley a dnes z Rakúska skvalitňuje hudbu na celom svete.

Ahoj, Maximilian. Tvoj biznis je založený na hudbe. Prezraď nám bližšie, v čom spočíva Masterlizer?

Masterlizer je služba, ktorá cieli na zdokonalenie hudby, audio nahrávok a zvuku všeobecne. Každá komerčná a profesionálna nahrávka, ktorú počuješ v rádiu, TV, na Spotify či iTunes, musela byť profesionálne upravená a zvukovo optimalizovaná, teda „mastrovaná“. Je to konečný krok pri audio produkcii a robí ju špecialista, takzvaný „mastering engineer“. Cieľom samozrejme je, aby nahrávka znela čo najlepšie. Masterlizer dokáže tento komplexný proces zjednodušiť a umožní každému hudobníkovi, spevákovi, producentovi či DJovi mastrovať svoj zvuk online v reálnom čase. Je to zábava! Jednoducho „uploadneš“ svoju nahrávku na masterlizer.com a už za pár sekúnd môžeš počuť, ako znie „zmasterlizovaná“. :)

Pred niekoľkými mesiacmi ste launchovali platenú verziu služby. Koľko platiacich zákazníkov ju dnes používa?

Momentálne k tomu môžem povedať len toľko: Podiel platiacich zákazníkov z celkového počtu všetkých užívateľov, sa pohybuje vrámci očakávaní. Úprimne ma prekvapilo, koľko pesničiek zmastruje každý zákazník.

Foto: materlizer.com

Je služba určená len pre profi hudobníkov alebo má prínos aj pre amatéra?

Je pre kohokoľvek, kto dokáže vyprodukovať a nahrať pesničku, beat či podcast. Profesionálni hudobníci už často majú svojich ľudí, ktorí im robia mastering, takže im nekonkurujeme. Svoju službu cielime v prvom rade na začiatočníkov až poloprofesionálov a umožňujeme im zlepšiť kvalitu svojej produkcie aj v prípade, že o masteringu nevedia vôbec nič. Výhodou Masterlizer-u je, že ho každý môže vyskúšať zdarma. Ak sa mu výsledok páči, môže si hotovú pesničku stiahnuť a hneď ju zverejniť na YouTube či SoundCloud.

Spomenutý SoundCloud, ale aj celá vaša technológia stojí na cloudovej platforme. Ako vnímaš prínos cloudových riešení pre biznis a hudobné technológie?

Cloud má potenciál kompletne zmeniť produkciu hudby. V 80. rokoch štandard MIDI prvýkrát umožnil, aby elektronické nástroje, ako syntetizátor, mohli spolu komunikovať. Neskôr v 90. rokoch počítače a digitálne technológie zmenili celý proces produkcie hudby a v prvej dekáde 21. storočia umožnili každému mať zrazu kompletné hudobné štúdio s neuveriteľnými možnosťami v laptope, a to za pár eur. Potom prišiel iPhone a iPad, vďaka ktorým sme zrazu mohli robiť hudbu „on the go“ kedykoľvek a kdekoľvek bez akéhokoľvek zložitého softvéru. Cloud dnes umožňuje poskytovať komplexné nástroje a služby pre hudobnú produkciu bez toho, aby sme boli obmedezní konkrétnym zariadením. Ak k tomu pridáme možnosť AI a virtuálnej reality, zrazu sa v horizonte veľmi blízkej budúcnosti otvárajú možnosti, aké sme si doteraz nevedeli predstaviť.

Foto: masterlizer.com

V 80. rokoch nikto ani len nesníval, že o 20 rokov neskôr bude možné virtualizovať nielen celé hudobné štúdio s komplexnou technológiou ako mixážny pult a efekty, ale aj všetky nástroje, či už akustické alebo elektronické. A to všetko v jednom laptope. Myslím si, že cloud má podobný potenciál zmeniť hudobnú produkciu tak, ako ju zmenili počítače. Navyše môže prepojiť a zblížiť hudobníkov, aby mohli aj v digitálnom svete robiť to, o čo ide v hudbe najviac – robiť ju spolu a zdieľať tento zážitok. A to som hovoril len o pohľade zo strany hudobníka, nie zo strany konzumenta. Cloud má skrátka obrovský potenciál posunúť svet hudby ešte ďalej.

Patríte medzi množstvo mladých firiem, ktorým v biznise pomáha cloud Azure od Microsoftu. Ako vám vyhovuje?

Keď sme začínali, náš prototyp bežal na jednom malom hosťujúcom serveri. Vtedy sme ešte netušili o možnostiach, ale aj požiadavkach používateľov na službu, ktorá by mala byť prístupná na každom mieste tejto planéty a hlavne v reálnom čase. Microsoft nám umožnil zdokonaliť náš produkt a technológiu, testovať ich a posunúť na globálnu úroveň. Nástroje a program, ktoré Microsoft ponúka, nám veľmi pomohli a mnohé sme sa vďaka nim naučili.

Foto: masterlizer.com

Poďme však k tebe. Podnikať si nezačal len tak z čista jasna. Čo ťa do sveta biznisu priviedlo?

Keď som študoval medzinárodný obchod, relatívne rýchlo mi došlo, že vo veľkom korporátnom biznise pracovať nechcem. Vždy som mal cieľ niečo sám vytvoriť, len som nevedel, čo presne by to malo byť. Hudba bola odmalička mojou veľkou vášňou a okolo roku 2010, keď som bol v africkom Mozambiku, sa mi naskytla skvelá príležitosť. Založil som jeden neziskový hudobný projekt, v ktorom som spojil hudobníkov na celom svete. Zrazu sme všetci spolu tvorili hudbu. Tento projekt ma priviedol k nápadu na Masterlizer. Mali sme totiž pesničky z celého sveta, no chýbal nám kvalitný mastering. Tak sme si ho sami vytvorili.

Začiatky Masterlizer-u sa vraj spájajú aj s legendárnym Sillicon Valley. Vieš nám o tom povedať viac?

Presne tak. Keď sme začínali a mali sme ešte len primitívny prototyp, strávili sme v Sillicon Valley štyri mesiace a zúčastnili sme sa na jednom programe od Wirtschaftskammer Österreich. Vôbec sme s tým nerátali, ale urobili sme dobrý „pitch“ a dostali sa do užšieho výberu – dostali sme stôl v inkubátore v Sillicon Valley. Súčasťou bolo trojmesačné školenie, možnosť „pitchovať“, získali sme množstvo kontaktov. Bývali sme priamo v Palo Alto vo viacerých „hacker houses“, spoznali sme ľudí z celého sveta a mali sme naozajstnú startupovú garáž, kde sme pracovali. Bola to neuveriteľná skúsenosť, ktorá nám neskôr v mnohom pomohla. Keď sme do Kalifornie išli, boli sme traja. Keď sme sa však vrátili, boli sme už len dvaja a vtedy som si prvýkrát uvedomil, že všetko stojí a padá na tíme. Musel som totiž urobiť svoje prvé ťažké rozhodnutie v živote, ktoré ohrozovalo celú firmu, no ukázalo sa ako správne.

Foto: facebook.com/maximilian.kamenar

Ak človek pracuje s hudbou, zvyčajne k nej má blízky vzťah. Už si síce niečo naznačil, no spýtam sa priamo. Si muzikant?

Áno, ako som už spomenul, hudbu milujem odmalička, už v škole bolo mojím snom stať sa rockovou hviezdou. Najprv som hral v kapele, potom som dokonca 2 roky študoval jazzovú gitaru a pracoval ako producent so spevákmi. V Masterlizer-i mám teraz možnosť spojiť svoju vášeň pre hudbu s biznisom a niečo významné vybudovať.

Máš stále čas venovať sa hudbe aj v súkromí? Mastruješ si napríklad svoje vlastné nahrávky?

Minulý rok som začal konečne hrať na bicích, o čom som vždy sníval, no nebol na to čas. Myslím si, že niekedy treba jednoducho vypnúť, a práve hra na bicích je skvelá možnosť, ako sa odreagovať. Tento rok som tiež začal opäť cvičiť hru na gitare. Aj keď mám niekedy čas len 5 minút, snažím sa byť dôsledný a cvičiť každý deň. Samozrejme aj nahrávam a používam Masterlizer aj v súkromí. Raz za čas zmastrujem aj nejaké YouTube video live nahrávky.

Foto: masterlizer.com

Keby som ti teraz pustila skladbu s veľmi nekvalitným zvukom, čo by to s tebou spravilo? 

Najprv by som počúval, či ma hudba osloví z estetickej stránky, a to nezávisle na kvalite nahrávky. Potom by som asi začal rozmýšľať nad tým, ako by sa dala upraviť technická kvalita zvuku, na čom v Masterlizer pracujeme každý deň.

Tvoj projekt vznikol asi pred tromi rokmi. Ako ste z tvojho pohľadu za ten pomerne krátky čas ovplyvnili svet hudby?

Môžem povedať, že zatiaľ dostávame veľmi dobrý feedback a ľudia používajú Masterlizer od Aljašky cez Rio de Janeiro, Londýn, Paríž, Viedeň, Kuala Lumpur, Tokyo až po Sydney. Práve to je našou najväčšou motiváciou. Dúfam, že našim používateľom prinášame emocionálny moment, keď svoju hudbu prvýkrát počujú cez Masterlizer. Ak sa nám podarí aspoň toto, tak sme niečo ovplyvnili. Dnes už ľudia na masterlizer.com mastrujú celé svoje, predávajú ich online a píšu nám, ako sme im pomohli ich hudbu zdokonaliť. Sú to krásne momenty, ktoré nás veľmi tešia.

Foto: masterlizer.com

Zažili ste ako firma aj nejaký „fuckup“?

Samozrejme, stáva sa to v malom aj vo veľkom. Pre technologický startup je úplne normálne, že sa občas dostane do situácie, keď vznikne nejaký technický problém, ktorý môže mať dopad na biznis. Na to sa treba pripraviť a vždy začať veci riešiť čo najrýchlejšie. „Fuckup-ovať“ sa nás už pokúšali aj druhí, dokonca aj naši partneri. Dnes naozaj nie je ľahké nájsť dobrého partnera a preto tvrdím, že dobrý partner je nad zlato.

Mastrovacích služieb je už dnes na trhu pomerne veľa. Čo robíte, aby ste zvládali držať krok s požiadavkami trhu a vynikli nad konkurenciou?

Keď sme začínali, nemali sme v online masteringu konkurenciu. Dnes je naopak veľká. Myslíme si, že náš prístup a služba je dosť odlišná od našich konkurentov – máme inú víziu ohľadom kvality, user experience aj funkcionality. Keď sa pozrieš na našich konkurentov, uvidíš, že ich služby sú si veľmi podobné, pre nás sú to klony. Snažíme sa nekopírovať, ale byť inovatívni, aby naši používatelia mali alternatívu. Každý sa nakoniec rozhodne sám, ktorá služba mu najviac vyhovuje. Treba byť realistický, žiadna služba nie je perfektná, ani tá naša, ale myslím si, že v porovnaní s konkurenciou je naša vízia o budúcnosti online masterignu odvážnejšia.

Foto: instagram.com/Masterlizer

Spomínaš budúcnosť masteringu. Vieš si predstaviť, ako bude vyzerať napríklad o 10 rokov?

Myslím si, že technológia sa bude vyvíjať do takej miery, že automatický mastering a všeobecne optimalizácia zvuku bude možná vo veľmi dobrej kvalite a plne automaticky. Bude dostupná každému a softvér aj hardvér bude umožňovať zvyšovať kvalitu už pri samotnej produkcii. Výzvou bude zakomponovať tieto technológie, ktoré zatiaľ ešte neexistujú, do celkovej vízie.

Žiješ síce v Rakúsku, ale máš slovenské korene. Sleduješ slovenskú biznisovú scénu?

Som v kontakte s ľuďmi zo slovenskej aj českej startupovej scény, s ktorými spolupracujem, ale nedá sa povedať, že by som sa tam pohyboval často. Rád by som, ale momentálne nestíham naplno sledovať ani rakúsku biznis scénu.

Foto: instagram.com/Masterlizer

Dokáže ťa Masterlizer uživiť alebo máš viac projektov?

Masterlizer zatiaľ bohužiaľ môj tím neuživí, napriek tomu, že sa mu venujem takmer exkluzívne. Popri tom však robím aj iné veci, napríklad organizujem eventy, vymýšľam rôzne koncepty, fotím, robím poradenstvo a podobne.

Máme tu nový rok. Aká je tvoja podnikateľská výzva pre rok 2017?

Moje motto pre tento rok znie: Netreba sa báť zmeny, ale treba si zachovať spirit, ktorý ťa poháňa, pretože to je tvoj pravý potenciál.

Foto: instagram.com/Masterlizer

Zdroj titulnej fotografie: facebook.com/maximilian.kamenar/ guitarsweepstakes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá