Medvede nespia, aj keď majú. Na prechádzke liptovskými lesmi si daj pozor

  • Na sociálnych sieťach sa objavilo video, ktoré zachytilo zobudené medvede
  • Video sa dokonca stalo súčasťou hoaxu
Medveď hnedý v Košiciach
Ilustračná fotografia, TASR/František Iván
  • Na sociálnych sieťach sa objavilo video, ktoré zachytilo zobudené medvede
  • Video sa dokonca stalo súčasťou hoaxu

Ak sa počas týchto dní zdržiavaš na Liptove, v okolí Nízkych a Západných Tatier, dávaj si pozor. Podľa informácií MY Liptov sa totiž viaceré medvede prebudili zo svojho zimného spánku a pohybujú sa po lesoch.

Na sociálnych sieťach kolovali videá, ktoré najväčšie slovenské šelmy zachytili na niekoľkých miestach. Ide o aktívnu skupinu medveďov, celkovo asi štyroch alebo piatich jedincov. 

MY Liptov ďalej uvádza, že podľa popisu videa sa medvede mali nachádzať v Hrabove pri Ružomberku, no autor videa neskôr pre portál potvrdil, že ide o okolie obce Komjatná.

Účet na Facebooku s menom Majo Hletko upozorňuje, že video viacerí ľudia zneužili na šírenie strachu. Video s medveďom je skutočné a bolo natočené nedávno v katastri obce Hrboltová, čo je neďaleko Komjatnej. Poplašné správy však uvádzajú, že ide o obec Borinka pri Bratislave, iný hoax zase tvrdí, že medveďa videli pri zjazdovke v lokalite Hrdovo.

Z Komjatnej až do Borinky.V týchto dňoch sa internetom šíri video vodiacej medvedice a jej mláďat, ktoré boli vydúrené…

Posted by Majo Hletko on Tuesday, January 10, 2023

Populácia medveďov na Slovensku

Ako informovala agentúra SITA v auguste, počas leta v roku 2022 bol na Slovensku zaznamenaný častý stret človeka s medveďom. Začala sa preto riešiť početnosť medveďa hnedého na Slovensku.

Štátna ochrana SR s nezávislými expertmi z Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe uskutočnila DNA analýzu viac ako 2-tisíc vzoriek srsti a trusu medveďa hnedého. Výsledky výskumu dokázali, že v porovnaní s predchádzajúcim genetickým sčítaním k zmene veľkosti populácie medveďa hnedého nedošlo. Štátna ochrana prírody to uviedla v tlačovej správe.

Zo získaných vzoriek DNA došlo k odhadu početnosti zápodokarpatskej populácie na 1 056 jedincov. Výsledky vedeckých štúdií sa štandardne medializujú až po ich publikovaní vo vedeckom časopise.

„V tomto prípade však v súvislosti so situáciou na Slovensku robíme výnimku vzhľadom na potrebu informovať verejnosť,“ povedal Pavel Hulva z katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe.

Generálny riaditeľ Štátnej ochrany Dušan Karaska podotkol, že k výrazným zmenám početnosti nedochádza, avšak „to, čo sa výrazne zmenilo, nie je počet medveďov, ale ich správanie“.

„Nezabezpečené kontajnery, pestovanie kukurice v podhorských oblastiach či urbanizácia prírodného prostredia zapríčinili, že sa medvede zdržujú v tesnejšej blízkosti ľudských obydlí a strácajú plachosť. To je dôvod, prečo je častejší stret človeka s najväčšou slovenskou šelmou,“ konštatoval Karaska.

Zber DNA sa uskutočnil v dvoch fázach: od 1. septembra 2019 do 30. apríla 2020 a od 1. septembra 2020 do 30. apríla 2021. Vzorky sa získali neinvazívnou formou, pri ktorej nedošlo k rušeniu zvierat.

Útoky na človeka

Ako informujú aktuality.sk, v roku 2022 Slováci hlásili medvedí útok 9-krát. Z dôvodu výskytu agresívnych jedincov došlo i k niekoľkým usmrteniam alebo odchyteniam medveďa.

Napríklad Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) v utorok 16. augusta usmrtil problémového jedinca medveďa hnedého v lokalite Kalinovec obce Očová v okrese Detva.

Tím však niekedy nemôže zasiahnuť aj kvôli nedisciplinovaným ľuďom. Stalo sa tak napríklad v piatok 29. júla. Priebeh plánovaného odchytu medveďa pri Kľačne „bol narušený miestnymi obyvateľmi“. 

Skupina nedisciplinovaných občanov strieľala, pokrikovala, jazdila motorovým vozidlom a hádzala petardy v okolí zásahu. Zásah bol z tohto dôvodu prerušený,“ uviedla hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková.

Zdroje: MY Liptov, SITA, aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá