Medzi objavmi roku 2019 sa objavila rastlina so superlepidlom či huba, ktorá bojuje proti rakovine

  • Vedci z Kew v roku 2019 oficiálne pomenovali 102 druhov rastlín
  • Najvzácnejším objavom roka 2019 bolo zonozono, 20 metrov vysoký strom
BeFunky-collage
Ilustračná foto (unsplash.com)
  • Vedci z Kew v roku 2019 oficiálne pomenovali 102 druhov rastlín
  • Najvzácnejším objavom roka 2019 bolo zonozono, 20 metrov vysoký strom

Snežienka objavená na Facebooku, zázračná bobuľa, ktorá oklame tvoje chuťové poháriky a ker, ktorý vylučuje svoje vlastné superlepidlo. To sú niektoré z novo objavených druhov rastlín, ktoré v roku 2019 vybrali odborníci z Kráľovských botanických záhrad v britskom Kew, napísal server The Guardian.

Medzi ďalšími je napríklad nový druh tropického stromu Kananga, ktorý je všeobecne známy ako ylang-ylang a podľa doterajších výskumov v súčasnosti prežíva len sedem jeho exemplárov. Objavená bola i nová fialka sfarbená ako pruhovaný bonbón a huba s ružovým jadrom, ktorá dokáže bojovať proti rakovine a vírusom.

Obrovský význam rastlín, sme na nich všetci závislí

Objav a vedecké pomenovanie nových druhov je kľúčovým prvým krokom k ich ochrane. Vedci z Kew v roku 2019 oficiálne pomenovali 102 druhov rastlín a osem húb alebo plesní, z ktorých mnoho je už teraz ohrozených vyhynutím. Najväčšiu hrozbu predstavuje ničenie prírodného prostredia kvôli poľnohospodárstvu, ťažbe dreva a banskému priemyslu, ale aj kvôli dopadom klimatickej krízy.

zdroj: unsplash.com

Rastliny navyše predstavujú až 82 percent všetkého života na Zemi – ľudia len 0,01 percenta. Okrem iného produkujú kyslík a potravu, poskytujú útočisko či lieky. Existuje takmer 400-tisíc známych druhov a na celom svete je ročne pomenovaných zhruba ďalších 2 000 nových druhov.

„Všetci sme závislí na rastlinách,“ Povedal botanik z Kew Martin Cheek, ktorý pomenúva asi desať nových druhov za rok. Podľa neho „je šokujúce, že stále objavujeme veľké množstvo nových. Je ľahké si myslieť, že na tejto planéte už poznáme všetko, no v skutočnosti to tak nie je. Miestni ľudia síce tieto rastliny poznajú, ale nepozná ich veda.“

Až keď majú meno, Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) ich môže oficiálne posúdiť a až následne je šanca prinútiť národné úrady, aby dané oblasti začali chrániť.

Zaujímavé nové druhy

Nový druh snežienky bol objavený v severozápadnom Turecku, keď istá detská lekárka nahrala fotografie z dovolenky na facebook a tam si rastlinky všimol ukrajinský odborník na snežienky. Spoločne s lekárkou odišiel na miesto, kde ich odfotila, poslal vzorku do Kew, a potom nový druh potvrdil odborník Aaron Davis. Zlou správou je, že tento nový druh snežienky bol už teraz vyhodnotený ako kritický a ohrozený.

zdroj: TASR

Nový druh kerovitého gumovníka bol objavený u jediného vodopádu na rieke Bafing v západoafrickej Guinei. „Obsahujú nejaký druh biologického lepidla, ktorým sa lepí ku kameňom, ale zatiaľ táto zaujímavá látka nebola preskúmaná,“ ​​uviedol Cheek. Vedci z Kew predpokladajú, že tento druh bude celosvetovo vyhubený.

Najvzácnejším objavom roka 2019 bolo zonozono, 20 metrov vysoký strom príbuzný s ylang-ylang, ktorý sa našiel v pohorí Usambara v Tanzánii. Momentálne sa vie len o siedmich exemplároch.

Huba z Jün-nanu v juhozápadnej Číne dostala v tomto roku len Formálne vedecké meno, ale obyvatelia v tejto oblasti ju používajú ako tradičný liečivý prostriedok na artritídu už viac ako 400 rokov. Záujem vedcov podnietil objav jednej zo zložiek týchto húb. Keď sú vystavené svetlu, tieto zložky bojujú s nádormi, vírusmi a plesňami.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK