Megakrádež: Z Nitry zmizol vrtuľník za pol milióna. Prípad má nečakaný háčik

  • Z letiska v Janíkovciach blízko Nitry zmizol stroj za pol milióna
  • Patril občanovi Ukrajiny
  • Posledné stopy vedú do Španielska
nitra vrtuľník
Ilustračná fotografia, Unsplash/Lukáš Kulla, Victor B.
  • Z letiska v Janíkovciach blízko Nitry zmizol stroj za pol milióna
  • Patril občanovi Ukrajiny
  • Posledné stopy vedú do Španielska

Krádeže na Slovensku nie sú žiadnou novinkou. Lupiči sa ulakomia na všetko cez peniaze, autá až po električky. Počul si však už niekedy o krádeži vrtuľníka?

Nezvyčajná krádež

Presne ten totiž zmizol z letiska v Janíkovciach pri Nitre. O prípade ako prvé informovali TV Noviny. Prítomnosť stroja na letisku sa dá naposledy potvrdiť 28. augusta, kedy sa ešte nachádzal na bezpečnostných záznamoch. Niekedy tesne po tomto dátume vrtuľník zmizol.

Presný dátum krádeže sa však nedá určiť. Polícia odhaduje, že sa čin musel odohrať niekedy začiatkom septembra. Ako ďalej uvádza spravodajský portál My Nitra, konkrétne išlo o typ vrtuľníka Aloutte-M III výrobcu IAR S.A. Brasov z Rumunska.

Krádež pritom nemohla byť vôbec jednoduchou záležitosťou. Portál Vrtuľníky stroj špecifikuje ako pomerne veľký osobný vrtuľník, ktorý naraz dokáže prepraviť posádku 6 ľudí. Samotná váha stroja dosahuje až vyše jednu tonu.

Vyšetrovatelia sa preto domnievajú, že páchateľom musela byť organizovaná skupina, ktorá mala krádež vopred naplánovanú.

Odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Nitre vykonáva vyšetrovanie vo veci obzvlášť závažného zločinu krádeže,“ potvrdila pre My Nitra policajná hovorkyňa.

Vrtuľník mal byť odcudzený pomocou nákladného vozidla vybaveného hydraulickou rukou. Páchatelia mali zo stroja pôvodne odmontovať rotor a následne zvyšok naložiť do vozidla a opustiť areál letiska.

Vedeli, čo robia

V každom prípade to musel robiť človek, ktorý s tým robiť vie, čiže nie zlodej áut alebo gazda, ktorý ukradne to, čo vidí,“ uviedol pre TV Noviny bývalý kriminalista Matej Snopka.

areál nitrianskeho letiska
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

V prípade skúseného a pripraveného tímu však mohlo ísť o bleskovo rýchlu záležitosť. Aspoň to si myslí letecký mechanik Ján Horevaj, ktorý opäť pre TV Noviny uviedol: „Stačí nacvičený tím a je to raz dva. Keď mali mechanickú ruku, nikoho k tomu nepotrebovali, je to rýchle. Za pol hodiny mohli byť preč.

Stroj mal patriť občanovi Ukrajiny, ktorý bol, ako informuje Plus Jeden Deň, na nitrianskom letisku odparkovaný kvôli servisným záležitostiam. Portál taktiež Ukrajinca identifikoval ako istého Petra Z.

Identitu obete krádeže čiastočne potvrdil aj Rastislav Šišovský z Aeroklubu Nitra. „Niekde na sklonku leta tu parkoval vrtuľník, priletel na ňom nejaký Ukrajinec. Pristál, bol tu aj na servise nejakom,“ spomína si.

Verziu príbehu, v ktorej figurovala aj krádež, však nespoznával. Podľa jeho informácií si totiž stroj z letiska odniesol jeho majiteľ. „Z toho vrtuľníka odmontoval rotor, prišiel kontajner, naložil si do kontajnera vrtuľník aj motorku ten dotyčný človek a odišlo to na kamióne,“ priblížil.

vrtuľník
zdroj: Unsplash/Kieran Sheehan

Škoda je doposiaľ majiteľom odhadovaná na približne pol milióna eur. Posledné objavené dôkazy zaviedli vyšetrovateľov do španielskej Malagy, kde mal vrtuľník stráviť približne týždeň. V súčasnosti je jeho poloha neznáma.

Vyriešenie prípadu sa ďalej komplikuje aj skutočnosťou, že letisko nezamestnáva žiadnu strážnu službu a bezpečnostné záznamy z kamier sa premazávajú po týždni od ich nasnímania. Personál letiska správa o krádeži prekvapila. Do príchodu polície vraj o situácii vôbec netušili.

Prvá slovenská skúsenosť

Slovensko podobný prípad doposiaľ nepoznalo. Vo svete sa však už zopár odvážlivcov, ktorí sa o krádež helikoptéry pokúsili, našlo. O jednom z týchto prípadov informoval začiatkom roka austrálsky spravodajský web 9News. Na rozdiel od toho Slovenského bol však pokus neúspešný.

Udalosť sa mala odohrať na austrálskom letisku Mackay, v blízkosti mesta Queensland. Záznam pokusu o krádež bol uverejnený i na internete. Video je priložené nižšie.

 

Neznámy muž mal po neúspešnom pokuse nasadnúť na červený traktor, ktorým sa snažil z areálu letiska urýchlene dostať. V ceste mu však zavadzala brána, do ktorej opakovane narazil. Z nezvyčajného vozidla teda zosadol a vo svojom úteku pokračoval pešo.

Zdroje: tvnoviny.sk, My Nitra, Plus Jeden Deň, vrtuľníky.sk, 9News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá