Microsoft vydal verziu Minecraftu určenú na školské vyučovanie

  • S Minecraftou bude škola hrou.
lqfcnvo0jbznherc5fgc
  • S Minecraftou bude škola hrou.

Podobne ako Lego so svojimi robotmi, aj Microsoft sa snaží spraviť vyučovanie zábavnejším. Keď si deti zapnú Minecraft, Microsoft nechce aby len skúmali temné jaskyne, nekonečné pláne, a vysoké hory. Chce aby spoznávali miesta zo skutočného sveta ako staroveké Pompeje, pyramídy v Gíze a grécke chrámy. A aby to neostalo len pri prázdnych rečiach, Microsoft dnes predstavil Minecraft: Education Edition, novú verziu Minecraftu, ktorá je prispôsobená pre školy.

Zmeny v hre nie sú zatiaľ nijak dramatické. Minecraft: Education Edition je v podstate úplne rovnaký Minecraft aký poznáš už pár rokov, ale s niekoľkými funkciami, smerujúcimi k jednoduchšiemu používaniu. To zahŕňa zlepšenie mapovacej funkcie Minecraftu tak, aby sa trieda nestratila, umožnenie učiteľovi zamknúť zdroje, ktoré môžu študenti používať, a okrem toho pridáva do hry fotoaparát a zápisník aby si všetci mohli poznačiť, kde už boli. Microsoft zdôraznil, že zmeny sú len menšie, pretože nechce aby sa z Minecraftu stal čisto len vzdelávací produkt. Predovšetkým je to stále hra a teda niečo, čo deti chcú používať – len s tým rozdielom, že hrať sa budú v školskej triede.

Úspech Education Edition môže spočívať na ďalšej veľkej veci v oznámení Microsoftu: ten spúšťa webovú stránku, kde môžu pedagógovia pridávať svoje Minecraft svety spolu s plánmi pre jednotlivé lekcie. Existuje už niekoľko svetov ako príklad. Jeden obsahuje mapy v štýle feudálneho Japonska pre diskusiu o japonskej poézií, iný používa Minecraft kocky pri zobrazovaní brutalizmu (architektonický štýl), zatiaľ čo tretí obsahuje obrovské molekuly, ktoré môžu byť preskúmané. Deti nebudú v týchto prostrediach riešiť hádanky alebo kvízy – Minecraft bude v podstate len spôsob, ako ich nechať vstúpiť do historických a vedeckých scén pre lepšie pochopenie toho, čo sa učí v triede.

1_Exterior_view_of_the_human_eye.0

Microsoft nemá v úmysle postaviť svety a plány lekcií z vlastných zdrojov. Namiesto toho dúfa, že herná komunita sa o to postará. Učiteľ bude môcť ísť na webstránku, vybrať si scénu, ktorá ho zaujíma a rovno poslať študentov do hry. Minecraft už má silnú komunitu zdieľajúcu obsah vytvorený používateľmi a Microsoft si myslí, že by mala byť schopná rozšíriť sa aj o vzdelávací obsah. Ale ak to nedokáže, Education Edition nebude v triede poriadne využiteľná. Budovanie sveta v Minecrafte je naozaj piplačka a nedá sa očakávať, že to budú robiť všetci učitelia.

Keď Microsoft v roku 2014 kúpil Minecraft, potenciál využitia hry v školách bol jedným z prvých dôvodov vysvetľujúcich nákup. Windows stráca v školách pôdu pod nohami kvôli lacnejším platformám, napr. Chromebookom, ale Minecraft: Education Edition je spôsob, ako proti tomu môže bojovať. Hra, ktorá bude stáť 5 dolárov za študenta, bude viazaná na Microsoft účty študentov. Tí si budú tiež môcť stiahnuť a používať Education Edition doma, pokiaľ sa prihlásia s rovnakým používateľským menom.

Minecraft: Education Edition bude dostupná niekedy v lete tohto roku a to je len začiatok plánu Microsoftu. Táto prvotná verzia je založená na móde do Minecraftu s názvom MinecraftEdu. Ale ako bude Education Edition pokračovať odtiaľto Microsoft ešte neoznámil.

minecraft-windows-10-3-100594921-orig

Zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech