Ministerský štvorlístok z vlády odchádza, peklo podľa Matoviča prichádza, píše Laura Bednárová

  • Ministri SaS podali demisiu, vláda bude menšinová
  • Slovenský startup búra hranice v zlepšovaní biznisu
  • Ponúkajú ubytovanie v korunách stromov s výhľadom na vinice
matovič, sulík
SIU, TASR/Jakub Kotian
  • Ministri SaS podali demisiu, vláda bude menšinová
  • Slovenský startup búra hranice v zlepšovaní biznisu
  • Ponúkajú ubytovanie v korunách stromov s výhľadom na vinice

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Ministri SaS podali demisiu, strana odchádza do opozície. Vláda bude menšinová
  • Slovenský startup inšpirovaný technológiami búra hranice v zlepšovaní biznisu. Podnikom pomáhajú progresívnym spôsobom
  • Postavili domček v korunách stromov. Ubytovanie uprostred viníc nad Modrou poskytuje dokonalý relax

Demisie a menšinová vláda

Dvojmesačný seriál v podobe koaličnej krízy má svoj finálny diel. Po ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi dnes podali svoju demisiu aj zvyšní ministri SaS – ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister zahraničných vecí Ivan Korčok a minister školstva Branislav Gröhling.

Dvojmesačné ultimátum Richarda Sulíka sa tak skončilo podľa očakávaní – Sulík z postu ministra hospodárstva odišiel, Matovič zostáva riadiť ministerstvo financií, hoci viacero odborníkov kritizuje jeho nakladanie s verejnými financiami.

Vláda Eduarda Hegera už tak nebude pokračovať ako štvorkoalícia. SaS odchádza do opozície a vláda sa stáva menšinovou. Odchod liberálov považuje Matovič za útek pred zodpovednosťou.

3x vo vláde a 3x ju zničiť. Pán politik. Svetový unikát. Vykašľať sa na ľudí v najťažšej chvíli a utiecť pred zodpovednosťou nie je obeta, nie je ľudské, je to obyčajná zbabelosť. Miesto zmrazených cien elektriny vybaviť rodinám na rozlúčku ceny dvojnásobné, veľmi milé,“ hodnotí vo svojom statuse Matovič Sulíka.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„A podľa toho, čo nám dnes na rozlúčku povedali, idú nám v parlamente s mafiou a fašistami urobiť zo života peklo. Peklo, na ktoré doplatia len a len obyčajní ľudia,“ dodáva.

Mená nástupcov za ministrov v demisii sa verejnosť dnes nedozvedela. Koaliční lídri však hovoria, že rezorty by mohli viesť experti, ktorí nie sú politicky angažovaní. Prvé rokovania o nomináciách prebehli na stretnutí včera večer. Pokračovať by mali dnes.

„Dohodli sme sa predbežne, že to budú odborné nominácie,“ povedal Igor Matovič v dnešnej relácii Naživo s Braňom Závodským.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

S menami nástupcov chce premiér Heger oboznámiť najskôr prezidentku Zuzanu Čaputovú. Verejnosť by sa ich mala dozvedieť budúci týždeň.

Na celú krízu reagoval aj Robert Fico, ktorý v príspevku vyzval hlavu štátu, aby okamžite vyhlásila referendum vedúce k predčasným voľbám. 

„Takto to dopadne vždy, keď sa po oklamaní voličov dostanú k moci malé decká a blázni. Malé decká po chvíli pustia do nohavíc a ujdú a blázni sa tešia, že môžu dokončiť rozvrat štátu do dokonalosti,“ píše vo svojom statuse.

Dôležité rokovania a dianie vo vláde môžeš sledovať v tomto článku.

Startup pomáha poctivým výrobcom inovatívnym spôsobom

Slovenský startup Gratitude mení idylku na realitu. Značkám ponúka možnosť odprezentovať sa novým zákazníkom vo forme, o akej doteraz ani nesnívali. Stačí jediné naskenovanie QR kódu.

Funguje to nasledovne. Naskenovaním QR kódov na obaloch produktov získava zákazník prístup k údajom o ich pôvode, ingredienciách či výrobných procesoch. Informácie o konkrétnych produktoch sú zapísane v nemeniteľnej databáze blockchain.

Cieľom startupu je združovať transparentné značky zamerané na udržateľnosť, zodpovednosť aj férovosť a prezentovať ich celému svetu inovatívnym spôsobom.

Gratitude poskytuje všetkým výrobcom možnosť zapísať informácie o svojich produktoch do blockchainu. Na platforme tak nájdeš transparentné produkty od rôznych výrobcov zo Slovenska i zahraničia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa More Gratitude (@more_gratitude)

„Na Slovensku aj v okolitých krajinách sa zvyšuje počet značiek, ktoré chcú podnikať a vyrábať svoje produkty inak: poctivo, zodpovedne, férovo, udržateľne a s ohľadom na životné prostredie. Títo výrobcovia si zaslúžia rešpekt a ocenenie ich úsilia, keďže robia krok navyše pre to, aby ponúkli zákazníkom lepšie produkty. Naším cieľom je vyzdvihnúť ich a pomôcť im odhaliť hodnotu ich produktov, ktorá je často skrytá,“ hovorí spoluzakladateľka projektu Mária Čápová.

Za svoju krátku existenciu si získal dôveru už 19 spokojných značiek, medzi ktoré patrí napríklad výrobca slovenských flanelových košieľ Horamy, Včelobal, ktorý ponúka udržateľné obaly na potraviny z vosku, či vinárska firma Carpate Diem. 

Viac sa o Gratitude dočítaš v tomto článku.

Ubytovanie v korunách stromov

Koncept s názvom Posed Vinica ponúka ubytovanie v korunách stromov. Za projektom stojí Lenka a Zdeněk, ktorí svoj podnikateľský nápad pretavili do reality v podobe glampingového projektu nad Modrou.

Posed Vinica sa nachádza na pozemku v ich súkromnom vlastníctve a rovnako vinohrady pod ním patria už niekoľko generácií ich rodine.

K svojmu vinohradu chceli už dlží čas postaviť nejakú útulňu, v ktorej by sa dali zložiť veci, ukryť sa pred slnkom alebo dažďom a prípadne aj prespať.

Najskôr mal posed slúžiť iba pre ich súkromné účely, no potom si uvedomili, že by bolo skvelé to využiť to aj na podnikateľskú činnosť.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Posed Vinica (@posedvinica)

„Veľmi sa nám páči, ako vínom žije Južná Morava, a tak sme premýšľali, že by bolo skvelé, keby sa takýto život vrátil do vinohradov aj u nás v Malokarpatskej oblasti,“ opisuje Lenka.

Inšpiráciu čerpali z karavanov a rôznych obytných áut. Posed je výnimočný najmä svojou polohou. Nachádza sa v úpätí malokarpatskej vinohradníckej oblasti a ponúka nádherný výhľad na vinice ale aj na historickú časť Modry. Je nenápadný, ponúka úplné súkromie a zároveň je vzdialený 10 minút pešej chôdze od centra.

Mladý pár však verí, že je unikátny aj jeho prekvapivým komfortom, na to, že ide stále o akúsi formu kempingu. Nie je napojený na vodu ani elektrinu, vo vnútri sa však nachádza zásoba pitnej vody a plynový varič. Vonku sa nachádza kúpeľňa, ktorá poskytuje súkromie a dá sa využívať aj v daždi.  

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Posed Vinica (@posedvinica)

V dňoch od nedele do štvrtka zaplatíš za noc 99 eur. Piatok a sobota je za 119 eur. Pri rezervácii 2 a viac nocí dostaneš zľavu 15 %. Viac si o domčeku v korunách stromov prečítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá