Mladé Slovenky premieňajú potenciálny odpad na produkty s úžitkovou hodnotou

  • Dve mladé študentky dávajú nový život textíliám, ktoré by inak zrejme skončili na skládkach
  • Pre svoj projekt „Nos to znova" teraz spúšťajú crowdfundingovú kampaň, prostredníctvom ktorej chcú šíriť povedomie o upycyklácii oblečenia aj na školách
buw
www.pexels.com
  • Dve mladé študentky dávajú nový život textíliám, ktoré by inak zrejme skončili na skládkach
  • Pre svoj projekt „Nos to znova" teraz spúšťajú crowdfundingovú kampaň, prostredníctvom ktorej chcú šíriť povedomie o upycyklácii oblečenia aj na školách

Už sa ti niekedy stalo, že si vkročil do polopráznej Zary či vypredaného H&M? Nielen počas posledných dní pred Vianocami, ide o takmer nereálnu situáciu. Podľa informácií The New York Times sa všetko nepredané oblečenie hromadí v obrovských skladoch spoločnosti. Hodnota tohto tovaru predstavuje 4,3 biliónov dolárov.  Ide o nepoškodené kúsky, ktoré obišli zákazníka, chvíľu si viselo v obchode, no nepredalo sa. Továrne v Bangladéši zatiaľ vyrábajú stále nové oblečenie a rovnováha medzi ekonomikou, ekológiou a etikou je bez rovnováhy.

Pritom až 95% vyhodeného oblečenia je možné zrecyklovať alebo upcyklovať, áno aj v slovenských podmienkach. Určite si už na ulici, možno aj pri tvojom byte postrehol špeciálne kontajnery určené na vyhadzovanie textílií a oblečenia.

Všetky kúsky sa z týchto kontajnerov triedia a delia. Jedna časť putuje do secondhandov, druhá časť na charitu, tretia časť sa vyváža, nakoľko nemáme prostriedky na jej využitie. Štvrtá časť (10%) recykluje firma SK-TEX. Je to jediná firma na Slovensku, ktorá dokáže recyklovať textilný odpad a vyrába z neho rôzne typy izolácií a netkané textílie.  Najnovšie si s jej produktmi môžeš zatepliť dom, či odhlučniť miestnosť. Možnosti využitia sú v tomto smere takmer neobmedzené.

Osvetu v problematike slow fashion by rady priniesli aj dve mladé Slovenky, ktoré nedávno spustili crowndfuningovú kampaň na Startlabe. V rámci ich projektu Nos to znova, nakupujú kvalitné a nezničiteľné textílie zo secondhandov. Tie následne vlastnoručne premieňajú na nové kúsky, často s ešte vyššou úžitkovou hodnotou, akú mal pôvodný produkt.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Nos to znova

„Najdôležitejším odkazom, ktorý vystihuje našu činnosť je predovšetkým spôsob výroby – nepodporujeme šitie v ázijských krajinách, kde pri ich výrobe trpia chudobní ľudia, ktorí sú doslova zotročovaní v drsných podmienkach,” hovorí zakladateľka projektu Mária.

„Naše upcyklované výrobky budeme ponúkať ako alternatívu komerčným produktom, s ktorými výrobou sa nestotožňujeme a často nespĺňajú ani jeden z aspektov, na ktoré sa zameriavame. Úvodná finančná podpora má za úlohu pomôcť a uľahčiť našu výrobnú činnosť prepojenú s ekologickou myšlienkou,” pokračuje.

V neposlednom rade by sa iniciatívne študentky chceli zamerať na skupinu mladých školopovinných ľudí. Radi by totižto zabezpečili žiakom do okolitých škôl obaly na knihy a zošity, vyrobené z rifloviny. Obaly by boli skrášlené výšivkami a rodičia by svojím deťom nemuseli kupovať obaly, ktoré zbytočne prispievajú k zaťažovaniu životného prostredia. „Premeniť potencionálny odpad na niečo čo prinesie iným úsmev na tvári je krásne a sme šťastní, že môžeme byť súčasťou šírenia upcyklingu,” dodáva Mária.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá