Mladí Slováci nevedia čo s peniazmi. Kúpu nového auta mylne považujú za perfektnú investíciu

  • Nie sú to kapitálové fondy a ani akcie, ktoré odborník na financie považuje za najhoršie rozhodnutie mileniála
  • Je to kúpa drahého, nového auta
Na snímke je cesta v Bratislave a zelená tesla.
Wikimedia/Christo, Christo, Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim w woj. łódzkim, PL, EU, CC0
  • Nie sú to kapitálové fondy a ani akcie, ktoré odborník na financie považuje za najhoršie rozhodnutie mileniála
  • Je to kúpa drahého, nového auta

Po internete koluje množstvo informácií a článkov, ktoré hovoria o tom, či si kúpiť nové alebo ojazdené auto. Táto téma nás zaujala z pohľadu financií, a preto sme sa rozhodli, že sa na problematiku pozrieme trošku bližšie.

Investícia alebo iracionálne rozhodnutie?

V prvom rade by sme si mali vysvetliť pojem „investícia“. Ako sa mnoho ľudí mylne domnieva, investícia nie je každý jeden statok, za ktorý musí človek zaplatiť vyššiu sumu peňazí. Ide o tie finančné náklady, ktoré boli vynaložené s cieľom zabezpečiť si dodatočný príjem.

Samozrejme, aj automobil môže byť investíciou, no v tomto prípade hovoríme o spotrebnom statku. Aký je teda rozdiel? Ak plánuješ rozbehnúť napríklad taxislužbu a na tento účel si kúpiš automobil, potom ho môžeš pokladať za investíciu.

Ak si ale auto kúpiš len s cieľom dopraviť sa z bodu A do bodu B, vtedy je to obyčajný spotrebný statok, ktorý sa vo svojej podstate neodlišuje od iných statkov bežnej spotreby, ako napríklad mobilný telefón, televízor alebo notebook. Samozrejme, cenová relácia, v ktorej sa pri týchto príkladoch pohybujeme, je iná.

A práve tu narážame na prvotný problém. Ľudia sa pri kúpe spotrebných tovarov vo všeobecnosti riadia emóciami, a potom, samozrejme, svojimi finančnými možnosťami. Mnoho mladých Slovákov kašle na financovanie školy či biznisu, namiesto toho si radšej kúpi auto. A ešte si naň aj požičia. Ako ukázal dávnejší prieskum, auto je jednou z najčastejších položiek, kvôli ktorej sa mladí Slováci zadlžujú.

Úplne opačne sa správa človek, ktorý si zaobstaráva investičné aktívum. Tu už prichádza do hry optimalizácia nákladov a hlbšia analýza alternatívnych možností s cieľom vybrať takú, ktorá bude čo najziskovejšia, čo znamená zabezpečenie čo najnižších nákladov na prevádzku vozidla a najvyšší výkon.

Tu sa už dostávame ku kontroverznej časti, na ktorú jednoducho neexistuje správna odpoveď. Pozreli sme sa na rady odborníkov, prvým z nich je finančný analytik David Bach, ktorého názory na danú problematiku kolujú po internete.

David Bach je jedným z najuznávanejších finančných analytikov a motivátorov Ameriky s miliónmi predaných bestsellerov a zároveň miliónmi na účte. Ľuďom po celom svete radí, ako, kedy a kde správne investovať tak, aby sa nakoniec peniaze zúročili.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Topdesat, Netfinancie, Autosuv, Edmunds, CNBC, bts.gov, goalcast.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá