Mladí Slováci radi žijú na vysokej nohe, zadlžujú sa na desiatky rokov

  • Z prieskumu vyplýva, že mileniáli sa najradšej spoliehajú na rodičov
  • Ide o generáciu, ktorá si nezakladá na finančných návykoch
  • Žijú tu a teraz, čiže pre prítomnosť
mennn
pexels.com
  • Z prieskumu vyplýva, že mileniáli sa najradšej spoliehajú na rodičov
  • Ide o generáciu, ktorá si nezakladá na finančných návykoch
  • Žijú tu a teraz, čiže pre prítomnosť

Agentúra Confess pripravila reprezentatívny výskum správania sa mileniálov, a teda ľudí od 16 do 31 rokov. V niektorých prípadoch ich prístup konfrontovala aj s generáciou 32 až 49 rokov. Výskumu sa zúčastnilo 744 respondentov.

Vyšlo z neho niekoľko zaujímavých zistení. Napríklad aj to, že študenti vo veku 16 až 31 rokov bývajú v 84 % u svojich rodičov. V rovnakej vekovej kategórii, ktorá však už pracuje, si pohodlný život s rodičmi užíva 27 % respondentov. Len 16 % sa celkom osamostatnilo a bývajú vo svojom (u študujúcich je to iba 0,9%). Polovica pracujúcich podľa prieskumu zase žije v prenájme.

Pritom predovšetkým muži sa len veľmi neradi vzdávajú typického mama hotela. „Hybnou“ silou bývajú podľa zistení developerov predovšetkým ženy. Ak chce pár bývať spoločne, sú to práve ony, kto lobuje za vlastné bývanie.

Mileniáli síce dobre zvládajú nové technológie a majú veľké ambície, občas im však chýbajú praktické vedomosti a ochota sa uskromniť, aby zvládli náklady na vlastné bývanie. Peniaze radšej míňajú na cestovanie, za kávu v kaviarňach či za návštevy reštaurácií. So svojimi pôžičkami na bývanie sa následne spoliehajú na pomoc rodičov.

Určite každý z nás pozná aspoň jeden pár beznádejne zamilovaných dvadsiatnikov, ktorí si vďaka hypotéke doprial trojizbák v centre Bratislavy za 190-tisíc eur. Omámený vôňou nového bývanie si často nevedia predstaviť, že sa na 30 rokov stali otrokmi banky. A to nehovoríme o prípadoch, kedy si čerstvý absolventi berú niekoľko tisícové úvery, na rozbeh života v Bratislave. ( áno, sú aj takí ).

„Mladí ľudia si často neuvedomujú, ako výrazný vplyv bude mať vysoká pôžička na ich domáci rozpočet. Mávajú totiž nereálne predstavy nielen o dĺžke splácania a výške splátok, ale aj o ďalších nutných nákladoch, ako sú dane alebo poplatky, ktoré sú s novým bývaním neodmysliteľne späté,“ upozorňuje Denisa Višňovská, partner realitnej kancelárie Lexxus.

Čo rozhoduje o prenájme

Väčšina mileniálov teda preferuje život u rodičov alebo v prenájme. Pri výbere bytov sa mnohí rozhodujú na základe až prekvapivých faktorov. Dôležitá je síce lokalita, ale tú menej výhodnú vyvažujú napríklad potraviny pod domov a to až v 62 %. Výraznú rolu zohráva aj balkón, ktorý presvedčí 62 % a terasa 56%.

Mladí Slováci a investície

Podľa prieskumu 55 % mileniálov aktívne investuje. Najčastejšie umiestňujú svoje financie do investičných fondov (37 %), nehnuteľností (29 %), ale časť aj do vzdelania (28 %). Do budúcnosti väčšina z nich zvažuje investíciu prostredníctvom nákupu nehnuteľnosti (58 %).Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť xPartners poskytujúcej investičné služby realizovala agentúra MNFORCE.

Zaujímavým výsledkom je aj pomerne vysoký záujem mladých o budúce umiestnenie prostriedkov do akcií či zlata (oboje 22 %). Naopak kryptomeny patria medzi mladými Slovákmi medzi menej obľúbené investície: u súčasných investorov je to 16 % a do budúcnosti zvažuje nákupy kryptomien 14 % respondentov.

Z tých, ktorí neinvestujú, uviedlo 42 % ako dôvod nedostatok hotovosti, jedna tretina preferuje držanie hotovosti alebo sa nechce kvôli investíciám zadĺžiť a jedna pätina oslovených uvedla, že investovať nevie. Ani do budúcnosti investície nezvažuje 15 % mladých ľudí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá