„Musíš ísť, inak zomrieme, kamarát,“ kričí bojovník na raneného vojaka. Je 94. deň bojov na Ukrajine

  • Ben Grant pricestoval na Ukrajinu v marci
  • Zelenskyj telefonoval s talianskym premiérom
  • Maďarsko je stále pripravené byť súčasťou protivojnových snáh
  • Je 94. deň bojov na Ukrajine
tasr, ukrajina, rusko, vojna
TASR/Max Pshybyshevsky, Natacha Pisarenko
  • Ben Grant pricestoval na Ukrajinu v marci
  • Zelenskyj telefonoval s talianskym premiérom
  • Maďarsko je stále pripravené byť súčasťou protivojnových snáh
  • Je 94. deň bojov na Ukrajine

Bývalý kráľovský námorník Ben Grant vypovedal pre The Guardian o tom, ako pomáhal pri záchrane po ruskom prepadnutí severne od Charkova. Syn poslankyne pomohol zachrániť britského dobrovoľného bojovníka Deana Arthura na Ukrajine, keď bol pod ťažkou paľbou a zranila ho nášľapná mína.

Ben Grant pricestoval na Ukrajinu v marci. Bol presunutý k dobrovoľníctvu po tom, čo videl zábery z ruského bombardovania domu, kde bolo počuť plakať a kričať dieťa, povedal pre The Guardian. Takisto dodal, že na Ukrajinu šiel bez toho, aby to povedal svojej matke, britskej poslankyni Helen Grantovej.

Video, ktoré zverejnilo vydavateľstvo Telegraph, ukazuje Afganského veterána a bývalého kráľovského námorníka, ako kričí: „Teraz sa musíme pohnúť, inak zomrieme!“ Medzičasom on a ďalší dobrovoľníci odtiahli bývalého granátnika Deana Arthura do bezpečia po ruskom prepadnutí v lesoch severne od Charkova.

„Nikdy v živote som nič také nezažil,“ povedal o ruskom terore pre The Guardian. Dodal, že predpokladá, že ich vopred videli drony a Rusi poslali svojej jednotky tak, že keď vošli, vypukla „hromadná prestrelka“.

Video natočené kamerou na prilbe ukazuje, ako sa pokúšajú ošetriť Arthurovu nohu. Je počuť, ako mu hovoria „Musíš sa pokúsiť chodiť, inak zomrieme, kamarát,“ opisuje The Guardian.

Dean Arthur prišiel o časť dolného ľavého lýtka po tom, čo si kľakol na nášľapnú mínu. Teraz je v nemocnici v Kyjeve, kde sa lekárom podarilo zachrániť jeho nohu.

Takýchto príbehov je nespočetné množstvo. Pribúda ich, ale rovnako pribúda aj mŕtvych, ktorí sa pred útokmi nestihli brániť. Dnes sa Ukrajina nachádza v 94. dni boja od začiatku invázie na Ukrajinu. Práve dnes pri telefonáte s Olafom Scholzom a Emanuelom Macronom pripustil Putin ďalšie mierové rokovania, ktoré by mohli viesť k ukončeniu invázie. Jeho postoj sa však aj naďalej zdá neoblomný.

Rusko je pripravené pomôcť nájsť možnosti pre nerušený vývoz obilia, vrátane vývozu ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov,“  cituje denník vyjadrenie Kremľa. Osobitná pozornosť bola venovaná stavu rokovaní, ktoré sú zmrazené kvôli Kyjevu. Prezident Vladimir Putin potvrdil otvorenosť ruskej strany obnoviť dialóg.

Rovnako sa svojím názorom netaja ani iní predstavitelia Ruska. Straty a zlú ekonomickú situáciu priznávajú len „medzi rečou“ a horlivo tvrdia, že dosiahnu víťazstvo. 

Alexej Žuravlev na Prvom kanáli uviedol, že Západ situáciu eskaluje výcvikom Ukrajincov a dodávkami zbraní. „Myslia si, že Rusko prehrá? To je šialenstvo. Naozaj si tento kretén (s odkazom na Scholza) myslí, že môžeme prehrať? My, jadrová veľmoc? Sme vedúca jadrová veľmoc a my môžeme prehrať? Ako si to predstavuje?“ pýta sa politik a dodáva, či si Európa a Scholz myslia, že Rusi zajtra povedia, že spravili chybu a stiahnu sa z Krymu.

Napriek stále nejasnej situácii sa Ukrajina snaží udržať si pozíciu a postupovať pred v obrane svojej vlasti. Počas dnešného dňa sa v invázii na Ukrajine a v súvislosti s ňou udiali nasledujúce kroky:

Zelenskyj hovoril s britským premiérom aj o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a britský premiér Boris Johnson v sobotu v telefonickom rozhovore hovorili o posilnení obrannej podpory a práci na bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, ako aj o dodávkach paliva a odblokovaní ukrajinských prístavov.

Ako informovala britská televízna stanica Sky News, Zelenskyj vo svojej správe na platforme Twitter na margo telefonátu s Johnsonom zdôraznil: „Musíme spolupracovať, aby sme zabránili potravinovej kríze a odblokovali prístavy.“

TASR-Natacha-Pisarenko-
zdroj: TASR/Natacha Pisarenko

Zelenskyj v piatok absolvoval telefonát s talianskym premiérom Mariom Draghim. Ich rozhovor sa týkal najmä snáh o uvoľnenie blokády vývozu pšenice z Ukrajiny s cieľom riešiť potravinovú krízu, ktorá ohrozuje najchudobnejšie krajiny sveta.

Ruská blokáda ukrajinských prístavov zabránila dodávkam obilia, ktorého sú obe krajiny významnými vývozcami, dodala TV stanica Sky News. Kremeľ obvinil Ukrajinu, že tieto prístavy zamínovala. Ukrajina označila ruský postoj za „vydieranie“. Zelenskyj informoval, že Ruská federácia sa snaží narušiť aj vývoz ukrajinského obilia alternatívnymi cestami, oboznámila o tom TASR.

Orbán telefonoval s Johnsonom, situáciu na Ukrajine označili za znepokojivú

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán telefonicky rokoval v piatok večer s britským premiérom Borisom Johnsonom o situácii na Ukrajine, ktorú obaja politici označili za znepokojivú. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na agentúru MTI.

Orbánov hovorca Bertalan Havasi uviedol, maďarský ministerský predseda potvrdil, že jeho krajina je aj naďalej pripravená byť súčasťou protivojnových snáh Európskej únie. Orbán však dodal, že otázku bezpečnosti dodávok energií Maďarsko nemieni riskovať – tá totiž nemôže byť predmetom experimentovania.

Rusko, Ukrajina, vojna
zdroj: TASR/Natacha Pisarenko

Podľa jeho slov predtým, než bude nastolená akákoľvek otázka súvisiaca s energetickými sankciami, treba nájsť odpovede na obavy členských krajín eurobloku. Maďarský a britský premiér sa podľa Havasiho dohodli, že zostanú v úzkom kontakte aj naďalej.

Ruská armáda ovládla strategicky významné mesto Lyman, tvrdí Moskva

Ruská armáda uviedla v sobotu, že jej vojaci ovládli strategicky významné mesto Lyman na východe Ukrajiny. „Po spoločných akciách milícií Doneckej ľudovej republiky a ruských ozbrojených síl bolo mesto Lyman úplne oslobodené od ukrajinských nacionalistov,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení.

O údajnom ovládnutí tohto mesta informovali ešte v piatok predstavitelia samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), ktorá je podporovaná Moskvou, opisuje AFP.

Mesto Lyman je strategicky významné, pretože sa nachádza na ceste vedúcej do ďalších ukrajinských miest, ktoré sú stále pod kontrolou Kyjeva. Moskva sa podľa AFP v uplynulých dňoch sústreďuje najmä na rozšírenie svojich územných ziskov v Donbase v blízkosti ruských hraníc.

Severodoneck nie je ešte napriek tvrdeniam Moskvy úplne obkľúčený

Ukrajinský Severodoneck nie je ešte úplne obkľúčený ruskými silami, oznámila v noci na sobotu tamojšia vojenská správa. Píše o tom agentúra DPA, podľa ktorej však Moskva tvrdí, že túto oblasť prudkých bojov ruské jednotky obkľúčili už kompletne. Dve tretiny tohto mesta v Luhanskej oblasti sú síce obliehané, avšak ešte nie úplne v celosti obkľúčené, uviedol na sociálnej sieti Telegram šéf miestneho vojenského vedenia Olexandr Striuk.

Ukrajina, vojna, rusko
zdroj: TASR/Francisco Seco

Dodal, že samotné mesto náporu ruských jednotiek stále odoláva. Proruskí separatisti však tvrdia, že Severodoneck je už obkľúčený úplne, uvádza DPA s odvolaním sa na ruskú štátnu agentúru RIA Novosti. Striuk hovorí, že v meste je zničených 90 percent budov a 60 percent bude musieť byť kompletne prestavaných. Severodoneck je jednou z posledných častí Luhanska, ktoré ešte stále drží v moci ukrajinská armáda.

Striuk, ktorý je okrem hlavného veliteľa zároveň aj severodoneckým civilným primátorom, spresnil, že v katastri jeho mesta, ktoré malo do vojny približne 100.000 obyvateľov, zostalo do tejto chvíle len asi 12.000 – 13.000 ľudí.

Severodoneck je z hľadiska vojenskej logistiky dôležitým administratívnym a strategickým bodom: leží niečo vyše 80 kilometrov východne od Kramatorska, ktorý sa stal administratívnym centrom východoukrajinskej Doneckej oblasti po tom, čo Donbas ovládli separatisti podporovaní Moskvou.

Zdroje: The Guardian, The Guardian , Telegraph, TASR, TASR, TASR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá