Na čom pracujú slovenskí študenti? Martin Tittel a jeho návrhy pre futuritickú Bratislavu

  • Na Slovensku vzniká semester, čo semester nespočet kreatívnych prác z popod ceruziek študentov slovenských univerzít. Realita je však taká, že inovatívne sketche a návrhy zväčša zostanú len na pôdach škôl.
affffffff
martintittel.blogspot.sk
  • Na Slovensku vzniká semester, čo semester nespočet kreatívnych prác z popod ceruziek študentov slovenských univerzít. Realita je však taká, že inovatívne sketche a návrhy zväčša zostanú len na pôdach škôl.

Široká verejnosť tak nemá možnosť dozvedieť sa na čom pracujú možno budúci inovátori našej krajiny. Dnes ti predstavíme časť portfólia Martina Tittela, študenta VŠVU, ktorý investuje svoj čas do dopravného dizajnu.

foto:martintittel.blogspot.sk

„Môj prvý projekt na Transporte bola doprava a jej súlad s mestom. V uliciach Bratislavy ma dlhodobo iritoval obrovský počet bilbordov, minibordov a osobných automobilov, ktoré už pár rokov tvoria neznesiteľný vizuálny smog. Môj prvotný abstraktný koncept spočíva v akejsi variabilnej skladacej dopravnej sieti, ktorá je v harmónií s architektúrou a enviromentom bratislavských štvrtí,“ popisuje na svojom blogu Martin

„V miestach, kde by bol na to priestor by sa táto sústava rozpínala, fungovala by tu tak určitá difúznosť. Ďalším krokom bolo vytvorenie klasického transportného objektu, inšpirovaného touto ideou. Mojou veľkou tvarovou inšpiráciou boli diela slávneho slovenského architekta Vladimíra Dedečka,“ pokračuje Martin

foto:martintittel.blogspot.sk

Mnohými zatracovaná, ale aj milovaná architektúra v spojení s dizajnom

Na začiatku tohto projektu Martin začal so všeobecným rešeršom týkajúceho sa straty indetity, tradícií alebo vytvárania falošnej identity v prostredí, v ktorom sa denne pohyboval. Potom sa pustil do zhromažďovania výrobkov, miest a tradícií, ktoré ho charakterizovali alebo ovplyvnili počas jeho života v Bratislave. Vznikol tak zaujímavý koncept, ktorý spája navonok dva nospojiteľné prvky. Socialistickú architektúru a moderný dizajn.

foto:martintittel.blogspot.sk

Podnetom mu boli autá z východného bloku, sochy z hliníkových plátov, betónové reliéfy a slovenské tradičné ornamenty. To všetko chcel prepojiť s jeho záujmom o textilný dizajn a fyzickú prácu s materiálmi, keďže všetko, na čo Martinovi stačia sily sa snaží zostrojiť vlastnými rukami. Celý tento balíček potom zabalil do plášťa spájajúceho podobnosť Martinovej identity s identitou automobilky Audi. Vznikli tak návrhy, ktoré mali úspech aj u odborníkov.

foto:martintittel.blogspot.sk

„Myslím si, že Audi má bohatú tradíciu, používa jednoduché a odolné materiály, ktoré sú funkčné a je to vidieť aj na ich súčasnej tvorbe.“

Martin tu vidí aj určité prepojenie s našimi autami z východného bloku, ktoré boli navrhnuté pred viac ako 20 rokmi a stále vyzerajú pomerne dobre vďaka ich jednoduchosti a odolnosti.

foto:martintittel.blogspot.sk

Cieľom mladého dizajnéra bolo aj prepojiť monumetálnosť a minimalizmus značky Audi so slovenskou tradíciou, ktorá môže byť užitočnou pri hľadaní novej geometrie, a to nie len pre interiér.

Ak aj ty máš vo svojom portfóliu kúsky, o ktoré by si sa chcel podeliť, napíš nám správu a my tvoj projekt radi odprezentujeme.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá