Na dovolenky už čoskoro poletíme nadzvukovou rýchlosťou. Prichádza Overture, s objednávkami za viac ako 6 miliárd

  • Spojenie verejnej dopravy a nadzvukového lietania
  • Americký Boom Supersonic už predstavil prototyp budúceho lietadla
  • Odletieť na dovolenku nadzvukovou rýchlosťou by mohlo byť reálne o pár rokov
  • Palivo bude vyrobené z oxidu uhličitého
Overture Boom Supersonic
boomsupersonic.com
  • Spojenie verejnej dopravy a nadzvukového lietania
  • Americký Boom Supersonic už predstavil prototyp budúceho lietadla
  • Odletieť na dovolenku nadzvukovou rýchlosťou by mohlo byť reálne o pár rokov
  • Palivo bude vyrobené z oxidu uhličitého

Ruský Tupolev Tu-144 a francúzsko-britský Concord – dve lietadlá, ktoré sa navždy zapísali do leteckej histórie. Išlo o prvé lietadlá vo verejnej doprave, ktoré už dokázali prevážať bežných ľudí nadzvukovou rýchlosťou.

Prvé skúšobné lety uskutočnili ešte koncom 60. rokov a obzvlášť príbeh Concordu, ktorý lietal až do 21. storočia, je pozoruhodný. Z Európy do Ameriky sa človek vedel vtedy dopraviť za neuveriteľné 3 hodiny! Aj dnes to trvá zhruba 8.

No nadzvukové, verejné lietadlo sa stretávalo s viacerými problémami, ako napríklad vysoký hluk, kvôli ktorému ho viaceré letiska odmietli, no zrejme najviac osudným sa mu stalo katastrofické nešťastie z 25. júla 2000.

Na vzletovej dráhe známeho parížskeho letiska Charlesa de Gaulla ostala súčiastka z iného lietadla, ktorú rozbiehajúci sa Concord nabral. Roztrhol ňou svoju pneumatiku, poškodili káble i ľavú časť krídla, ktoré začalo horieť. Rozbehnuté nadzvukové lietadlo už nemohlo štart zastaviť a minútu po vzlete havarovalo. Zahynuli všetci pasažieri.

Prišlo odňatie leteckej licencie a nútenie konštruktívnych zmien od úradov na Concorde, ktorého prevádzkovanie a údržba boli už aj tak poriadne drahé. Klesol aj záujem cestujúcich. A tak sa Concord napokon s oblohou v roku 2003 definitívne rozlúčil. Dolietal. A tým skončila aj verejná doprava nadzvukovou rýchlosťou.

Odvtedy sa akoby čaká, kto prevezme štafetu a pokúsi sa o verejné, nadzvukové lety. Pred pár rokmi o takýchto plánoch verejne hovoril americký Boening či ešte odvážnejšie, rýchlejšie vízie predstavil Elon Musk a jeho Space-x… no je tu aj ďalšia spoločnosť, ktorá na nadzvukovom, verejnom lietaní pilne pracuje a už aj predstavila lietajúci prototyp svojho lietadla!

Americký startup s menom Boom Supersonic

Volá sa Xb-1, je dlhý zatiaľ len 20 m – teda zhruba tretinu pripraveného lietadla, ktoré bude prevážať ľudí, má motor určený pre vojenské stíhačky a zatiaľ len jedno sedadlo pre pilota. Tak vyzerá už hotový, skúšobný prototyp od americkej startupovej spoločnosti Boom Supersonic.

Cieľ amerického startupu je jasný: Podľa súčasného plánu do roku 2029 priniesť na trh svoje lietadlo s názvom Overture, ktoré bude prevážať pasažierov nadzvukovou rýchlosťou. Teda dvakrát rýchlejšie než súčasné lietadlá.

Spoločnosť presvedčila a teda má za sebou investorov ako Japan Airlines či britskú skupinu Virgin Group. Taktiež záujem o spoluprácu prejavilo americké letectvo, ktorú startup podporuje aj finančne. Preto sa špekuluje, že jedno z nových lietadiel bude putovať i samotnému prezidentovi Spojených štátov amerických.

Boom Supersonic má už údajne v rukách objednávky v hodnote vyše 6 miliárd dolárov. Cena lietadla Overture je pritom odhadnutá na 200 miliónov dolárov.

Všetko zatiaľ vyzerá veľmi nádejne a sľubne. Rozhodne nejde len o nejaké keci. Boom Supersonic to so svojimi plánmi myslí vážne a všetko je už na plno rozbehnuté…

Ekológia a cena leteniek

Spoločnosť sa chce taktiež poučiť z iných a zaoberá sa preto problémami, ktoré trápili aj spomínaný, legendárny Concord. No doba je odvtedy inde a k dispozícii sú aj iné technológie, ktoré Concord vtedy nemal – práve tie by aj mali priniesť bezchybnejšie, dokonalejšie lietadlo. Napríklad aj menej hlučné, než bol francúzsko-britský stroj, ktorý pre hluk niektoré letiska odmietali.

A čo by to bol za dnešný, cool startup, keby nepomyslel aj na ekológiu. Overture má lietať na palivách, ktoré sa budú vyrábať z oxidu uhličitého z našej atmosféry. Tomu sa teda hovorí nápad.

zdroj: boomsupersonic.com

Američania taktiež sľubujú každému cestujúcemu súkromný, pohodlný priestor i veľké okná. Lietadlo by malo previesť 55 až 75 cestujúcich.

Mnohých zaujíma i cena, koľko budú stáť let týmto strojom. Zakladateľ Boom Supersonic Blake School uviedol, že ceny by sa mohli rovnať klasickým biznis letenkám. No slovo ohľadom ceny budú mať ešte aj jednotlivé letecké spoločnosti, ktoré si trebárs dvojnásobne rýchlejší čas letu môžu ešte ohodnotiť o čosi vyššou čiastkou.

zdroj: boomsupersonic.com
Zdroje: Boom Supersonic, Youtube kanál Boom Supersonic, CzechCrunch, Techbox (Dennik N)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá