Na Gemeri pečú slovenský klenot. Na teplú pochúťku sa tu zbiehajú ľudia z celého Slovenska

  • Na Gemeri pečú pochúťku, na ktorú môžeme byť právom hrdí
  • Výroby sa ujala sama obec a pokračujú v dlhoročnej tradícii
gemer
Kavičkari.sk/Ondrej Bobek
  • Na Gemeri pečú pochúťku, na ktorú môžeme byť právom hrdí
  • Výroby sa ujala sama obec a pokračujú v dlhoročnej tradícii

Pod pojmom Muráň si ľudia vybavia mnohé symboly tohto regiónu. Okrem lúky plnej sysľov sú to nepochybne muránske buchty. Práve tie sa stali ikonickou pochúťkou a regionálnou špecialitou obce Muráň, ktorá disponuje svojou vlastnou obecnou výrobňou.

Stáva sa tak príkladom pre mnohých podnikateľov a ukazuje, že v krásnom regióne sa dá vytvoriť aj vskutku originálna gastroturistika, píšu Kávičkari.sk.

Spomienky na detstvo s muránskymi buchtami

Návštevníci sa zbiehajú od skorých ranných hodín, len aby si uchmatli nadýchaný kúsok kysnutého cesta s bohatou plnkou uprostred. Muránske buchty však nie sú výmyslom posledných rokov, práve naopak. Nesú v sebe hlbokú tradíciu a receptúru starých mám. Aj samotní miestni spomínajú na svoje detstvo, ku ktorému muránske buchty nepochybne patria.

Ondrej Bobek
zdroj: Kavičkari.sk/Ondrej Bobek

Muránske buchty sa vypekajú už od skorého rána

Predajňa nachádzajúca sa na križovatke ciest v centre obce Muráň otvára svoje dvere o siedmej hodine ráno, avšak buchty treba pripraviť s predstihom niekoľkých hodín. Keďže buchty chutia, prirodzene, najlepšie čerstvé, päť usilovných pekárok začína s ich prípravou už v skorých ranných hodinách. Každá jedna buchta si prejde poctivou, ručnou prácou.

obchod-muran-buchty
zdroj: Kavičkari.sk/Ondrej Bobek

V pekárni muránskych buchiet len ťažko budeš hľadať polotovary, cesto je vyrobené z kvalitných lokálnych surovín. A v čom spočíva výnimočnosť originálnych muránskych buchiet? V príkladnom kysnutom ceste, štedrej plnke a tradičnej receptúre, ktorá v sebe skrýva kus lásky a firemné tajomstvo. 

Obec obnovila výrobu tradičných muránskych buchiet

Muránske buchty sa pýšia viac ako 50-ročnou tradíciou. Do roku 2014 sa buchty piekli nepretržite a tešili sa veľkému úspechu nielen u domácich, ale aj u zahraničných turistov. Ich výroba však bola zo strany súkromného majiteľa ukončená a buchty sa z trhu na tri roky vytratili. Starosta obce Muráň Roman Goldschmidt sa nevedel vyrovnať s tým, že by sa malo na túto pochúťku z Muráni zabudnúť.

buchty
zdroj: Kavičkari.sk/Ondrej Bobek

Práve preto sa v roku 2017 rozhodla obec zasiahnuť, vziať úver a odkúpiť nehnuteľnosť v centre obce. Po odkúpení, prestavbe a zariadení nových priestorov sa mohla výroba buchiet obnoviť. Aj vďaka tomuto, do istej miery odvážnemu kroku tradícia muránskych buchiet pokračuje ďalej. Tie dokonca v súčasnosti vlastnia ochrannú známku regionálneho produktu.

Týmto krokom je zaistená a uchovaná ich originalita. Produkty iných podnikateľov tak nebudú môcť využívať toto pomenovanie s hlbokou tradíciou. Pretože originálne muránske buchty sú len jedny. 

Zákazník si má z čoho vybrať

Nejeden človek, ktorý muránske buchty nepozná, by povedal, že ak sa držia tradícií, v ponuke nájdeš iba typické plnky, akými sú tvaroh, lekvár alebo mak. Tu ťa však vyvediem z omylu.

Keďže vedia, že koľko ľudí, toľko chutí, vybrať si môžeš až z 12 plniek. Nugátové, vanilkové, čučoriedkové či orechové? Či už si zástancom zaužívanej trojice plniek, alebo chceš experimentovať s novými chuťami, na svoje si príde skutočne každý.

buchty
zdroj: Kavičkari.sk/Ondrej Bobek

Buchty však nie sú jedinou pochutinou, s ktorou môžeš z tejto predajne odchádzať. Za pozornosť určite stoja aj mliečne výrobky z lokálneho salaša. Syry, alebo žinčica skvelo dotvoria váš gemerský výlet.

Zdroj: Kávičkari.sk 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá