Na papierovú PN-ku od lekára zabudni. Do platnosti čoskoro vstúpi radikálna zmena

  • Od júna tohto roku budú lekári povinní používať systém ePN
  • Práceneschopnosť bude evidovaná výhradne elektronicky
  • Systém ponúka mnoho výhod
Pohľad do jednej z ambulancií urgentu a štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Juraj Káčer
Ilustračný obrázok, TASR/Jakub Kotian, Radovan Stoklasa
  • Od júna tohto roku budú lekári povinní používať systém ePN
  • Práceneschopnosť bude evidovaná výhradne elektronicky
  • Systém ponúka mnoho výhod

Možno to už poznáš – od všeobecného lekára po novom nevykráčaš s papierikom v ruke. Namiesto klasických papierových evidencií o práceneschopnosti mnohí doktori už zopár mesiacov vydávajú tzv. elektronické PN-ky, ktoré sú nielen praktické, ale aj šetria čas. Čoskoro by sa mohli stať povinnou výbavou každej ambulancie.

Systém už beží

O zavedení moderného systému ePN informovalo NCZI už v máji minulého roka. „Keď ste na PN-ke, mali by ste sa liečiť, nie doručovať úradom a zamestnávateľom potvrdenia,“ objasňuje centrum.

Nový systém v tomto ohľade ponúka hneď niekoľko výhod. Jeho práceneschopnosť bude NCZI na základe podnetu od lekára evidovať automaticky a všetky potrebné údaje odošle do Sociálnej poisťovne. Tá ich následne sprístupní ako občanovi, tak aj zamestnávateľovi.

Značne sa tak zefektívnil aj systém podávania žiadostí o nemocenskú dávku. Tú si po starom musel občan vybavovať sám, a to tak, že sa sám musel dostaviť na pobočku Sociálnej poisťovne a podať „papierovú žiadosť“.

Systém ePN však každé vystavenie PN-ky lekárom považuje za žiadosť o nemocenskú dávku, ktoré poisťovňa následne posúdi a vybaví. Občan tak po návšteve lekára už nemá žiadne povinnosti ani voči zamestnávateľovi, ani voči Sociálnej poisťovni. Inštitúcie si medzi sebou vymenia všetky informácie o jeho PN. 

„Elektronická PN je významnou službou štátu, prvou svojho rozsahu, pri ktorej povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady,“ uviedol Michal Ilko, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne.

Čoskoro sa papiera nedočkáš

Ako ďalej dodáva portál TV Noviny, elektronické PN-ky si rýchlo obľúbila veľká časť lekárov a v súčasnosti systém využíva približne každý druhý. Systém vystavovania dokladov o práceneschopnosti sa však čoskoro zmení aj pre tých, ktorým sa ten nový tak úplne nepozdáva.

Už v júni tohto roka by mali byť povinní systém využívať všetci lekári prvého kontaktu, a teda všeobecní lekári, lekári zdravotníckych zariadení a gynekológovia. Aj napriek pomerne dobrému prijatiu lekármi má však ePN niekoľko podstatných nedostatkov.

ambulancia (2)
zdroj: TASR/František Iván

Ambulancie musia mať dobrého dodávateľa softvéru, pričom sa aj v samotnom systéme nachádza zopár múch. Komplikácie napríklad nastávajú v prípadoch, kedy sa v ambulancii striedajú viacerí lekári, alebo sa pacient presúva od obvodného lekára k špecialistovi. Elektronické PN-ky sa zároveň na rozdiel od tých papierových nedajú ukončiť spätne.

Systém je však aj napriek tomu populárny a podľa agentúry SITA bolo len počas minulého roka vystavených až 62,1 tisíca elektronických PN. Spomenutých lekárov prvého kontaktu sa zmena týka od 1. júna 2023. Krátko po nich by však mal prísť na rad aj zvyšok všetkých ambulancií.

Zmena, podľa ktorej budú musieť systém ePN využívať aj lekári-špecialisti, vrátane lekárov poskytujúcich zubno-lekársku starostlivosť, vstúpi do platnosti 1. januára 2024. O necelý rok by tak malo papierovým tlačivám nadobro odzvoniť.

Zdroje: NCZI, TV Nnoviny, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá