Na Slovensku nie je iba ESET. Toto sú budovatelia slovenského Sillicon Valley, ktorí dobýjajú IT svet

  • Keď sa hovorí o slovenských IT firmách, väčšine ako prvý napadne ESET
  • Ten ale nie je jedinou firmou, ktorá Slovensko úspešne reprezentuje vo svete
  • O týchto IT projektoch by si mal určite vedieť
team-jan-lunter (1)
Innovatrics, Exponea
  • Keď sa hovorí o slovenských IT firmách, väčšine ako prvý napadne ESET
  • Ten ale nie je jedinou firmou, ktorá Slovensko úspešne reprezentuje vo svete
  • O týchto IT projektoch by si mal určite vedieť

Slovenský softvérový gigant ESET je jedným z najväčších svetových hráčov v danom odvetví. Svoje pobočky má od Tokia, cez Moskvu po San Diego a je zastúpený vo viac ako 180 krajinách na svete. Obrat firmy z roka na rok rastie, len v minulom roku to bolo viac ako 500 miliónov eur.

ESET však nie je jedinou slovenskou IT firmou, vďaka ktorej nás poznajú v zahraničí. Tieto projekty majú rovnakú šancu dobiť svetový trh.

Innovatrics

Tvárovú biometriu firmy Innovatrics používajú už ľudia po celom svete. V africkom štáte Burkina Faso vďaka identifikácii tváre zabezpečuje demokratické voľby, rovnako ako v Nigérii pomocou odtlačku prstov. V Thajsku sa vďaka ich systému overuje totožnosť jedinca pri vstupe do krajiny. U nás ich služby využíva napríklad Tatra Banka pri elektronickom overení podpisov.

biometria tváre
zdroj: Inovatrics

Firmu založil Ján Lunter, ktorý už počas vysokej školy začínal so systémom na overenie odtlačkov prstov. Rozhovor s ním si môžeš prečítať tu. Dnes má Innovatrics za sebou vyše 500 projektov vo viac ako 80 krajinách a vyše miliarda ľudí tak už prešla ich biometriou tváre. Na trhu  sú už 15 rokov a ich systém má 99.98 – percentnú presnosť. V roku 2018 im tržby stúpli na skoro 10 miliónov eur.

Resco

Radomír Vozár, Eduard Kirchner a Marcel Saffa začínali ako vývojári programov, ktoré ľuďom uľahčili naprogramovať si svoje vlastné aplikácie. Po desiatich rokoch sa ale softvérová firma začala venovať CRM mobilným aplikáciám. Dnes tak poskytujú ostatným firmám softvér, pomocou ktorého lepšie rozumejú požiadavkám svojich zákazníkov, na základe identifikácie potreby a vyhodnotenia dát.

zdroj: Sysco Software Solution

Resco dnes využíva vyše 2 000 firiem z viac ako 100 krajín na svete. Ich softvér používajú aj korporácie ako Heineken, Husqvarna, Danone či Bridgestone. Aj pri takejto klientele ale stále na Slovensko nezabúdajú, a tak vytvorili projekt Lepšia obec, kde ponúkajú samosprávam zadarmo softvér na zjednodušenie komunikácie medzi občanmi.

Za najlepších svetových developerov Resco označil dokonca aj Microsoft. V minulom roku sa ich tržby pohybovali okolo 12 miliónov eur. Viac sa dočítaš tu.

Pixel Federation

Slovenská spoločnosť zaoberajúce sa vývojom hier sídli v Bratislave v Digital Parku. Šimon Šicko s manželkou Luciou a priateľmi Filipom Fischerom a Mariánom Fridrichom založili v roku 2007 firmu, ktorej pôvodné priestory boli v zatekajúcej kancelárii v Bratislave.

Dnes ich hry expandujú do celého sveta, najväčší úspech zatiaľ zožala ich prvá hra – TrainStation, železničná simulácia. S touto hrou prerazili na Facebooku z dôvodu, že dovtedy sa na tejto platforme nenachádzala žiadna hra so železničnou tematikou. 

hry
zdroj: Pixel Federation

Ich ďalšími úspechmi sú hry ako Diggy’s Adventure, Seaport, AFK Cats a TrainStation 2. Od roku 2014 sú ich hry dostupné aj pre Android a iOS.

V minulom roku tržby Pixel Federation klesli na 31,9 milióna, počas koronakrízyfirma pocítila mierny nárast. Viac sme o príbehu firmy písali tu.

Sygic

Spoločnosť bola založená v roku 2004 a vyvíja offline navigačný systém pre mobilné zariadenia. Sygic založil Michal Štencl a pred dvoma rokmi sa stal CEO firmy Martin Strigač, ktorý niekoľko rokov viedol oddelenie podnikových riešení.

navigácia
zdroj: Google App Store

V súčasnosti je navigácia dostupná v 40 jazykoch a stiahlo si ju už viac ako 200 miliónov používateľov. Aplikácia sa drží v top 10 navigačných systémoch pre Android aj iOS, v roku 2017 bola dokonca v Huawei AppStore uvedená ako číslo jedna. Sygic poskytuje presné dopravné informácie na základe údajov od vyše 500 miliónov šoférov a tiež 3D offline mapy.

V minulom roku mala firma tržby 17,6 milióna, čo bol oproti roku 2018 miliónový prepad. Zisky si ale udržala firma rovnaké. Viac sa o nej môžeš dočítať tu.

Exponea

Marketingový analytický nástroj Exponea uľahčuje prácu v digitálnom marketingu vyše 100 firmám po celom svete. Ponúka analyzovanie správania zákazníkov, automatizáciu kampaní a prácu s real time dátami. V súčasnosti obchoduje s takými svetovými gigantmi ako sú Desigual, River Island, Arcadia, T-mobile, O2 ale dokonca aj Victoria Beckham. Svetové firmy tak aj vďaka slovenskému startupu zlepšujú svoj rast a predajnosť produktov.

Marketing
zdroj: Exponea

Exponea síce dlhé roky navyšovala svoje tržby, v ziskoch však bola stratová. Ako sa pre Startitup  vyjadril CEO Peter Irikovský, je to spôsobené tým, že na Finstate sa nezarátavajú príjmy zo zahraničných entít v Spojenom Kráľovstve, Nemecku, Rusku, Poľsku, Česku či v Spojených arabských emirátoch.

Slido

Inovatívna aplikácia, ktorá zmenila koncept diskusií po celom svete. Vďaka nej sa z dialógu moderátora a hosťa stala interaktívna komunikácia s publikom, do ktorej sa môžu zapojiť aj ľudia ktorí fyzicky prítomní nie sú, ale aj takí, ktorí iba nechcú svoju otázku položiť nahlas. Aplikáciu využíval už aj Elon Musk či Steve Wozniak.

zdroj: Slido

Zakladateľ Peter Komorník prišiel s týmto nápadom už počas svojho doktorandského štúdia, keď využíval na získanie spätnej väzby od študentov lístočky. Pôvodne chcel vymyslieť aplikáciu, ktorá by učiteľom uľahčovala prácu so študentmi. Dnes Slido používa týždenne milión ľudí po celom svete  a v minulom roku zaznamenala firma obrat 9 miliónov eur. Viac sa o príbehu Slido dozvieš tu

Zdroj: Pixel Federation, Sygic, Exponea, Resco, Innovatrics, Slido

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá