Na Slovensku rastú nebezpečné „čarovné“ huby: Môžu vyvolať duševné poruchy

  • V slovenských lesoch rastú aj trošku iné huby
  • Holohlavce sú nebezpečné a spôsobujú stavy ako LSD
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • V slovenských lesoch rastú aj trošku iné huby
  • Holohlavce sú nebezpečné a spôsobujú stavy ako LSD

Hubárska sezóna je už v plnom prúde. Tentokrát sa však vybrali do lesov netradiční hubári. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, začala sa totiž sezóna halucinogénnych húb známych ako lysohlávky. Tento druh húb však spôsobuje stavy, ktoré sú takmer totožné s dr*gou LSD.

Na Slovensku je zbieranie húb veľmi obľúbené, čo dokazujú aj rôzne webové stránky a skupiny na sociálnych médiách zamerané na túto tému. No už menej ľudí vie o tom, že v našich končinách rastú spomínané huby so silným halucinogénnym účinkom. 

Spisovne sa tento druh húb nazýva holohlavce, no mnohí ich poznajú ako lysohlávky. Prezývajú ich dokonca aj ako „magické“ huby, lysáče, shrooms, hubičky či lysiny.

Huby na konárikoch 

Holohlavce sú známe pre svoje psychotropné účinky. 

„Na Slovensku je oficiálne evidovaných 7 druhov, ale pravdepodobne ich je viac, približne aspoň 10. V Európe je asi 15 druhov. Všetky majú určitý obsah psychotropných látok, niektoré viac, niektoré menej,“ vysvetlil pre tvnoviny.sk mykológ Vladimír Kunca. 

Podľa mykológa tvorí väčšina druhov plodnice na jeseň, no niektoré už počas leta.

„Väčšina rastie na lúkach, pastvinách, hlavne podhorských a horských, niektoré druhy však aj na okraji lesov, dokonca aj na dreve, hlavne konárikoch,“ dodáva Kunc, pričom avizuje, že tieto druhy vyhľadávajú čisté, človekom málo ovplyvnené prostredie. 

„Magické“ huby dosahujú halucinogénny účinok vďaka tomu, že obsahujú psychotropnú látku psilocybín.

„Je to účinná látka, ktorá pôsobí na centrálny nervový systém, konkrétne na serotonínové receptory. Dá sa povedať, že ovplyvňuje duševné zdravie človeka. Vo všeobecnosti sú takéto typy húb toxické pre organizmus, čiže by sa nemali vyhľadávať a konzumovať. Môže sa poškodiť pečeň či obličky,“ upresnil Rastislav Žemlička, adiktológ zo Sanatória AT.

Nebezpečné stavy

Po požití lysohlávok môže človek očakávať stavy, ktoré sú takmer totožné s tými, ktoré spôsobuje aj dr*ga známa ako LSD. Vo všetkých prípadoch bývajú prítomné vizuálne halucinácie, strata schopnosti orientovať sa v čase a priestore, ale aj zmeny vo vnímaní reality. Nie je nezvyčajné ani pociťovať eufóriu.

Halucinácie, ktoré užívateľ vidí, nie sú úplne nezmysly. Ide skôr o zmeny tvarov či farieb vecí, na ktoré hľadí. Užívateľovi sa v podstate „rozteká“ pohľad, veci sa mu začnú hýbať samy od seba.

Adiktológ však zdôrazňuje, že nikto dopredu netuší, aký dopad môžu mať tieto huby na jeho organizmus. Dr*gy totiž ovplyvňujú psychiku a dokonca môžu rozvíjať aj vážne duševné diagnózy, ako je napríklad schizofrénia.

„Tu sa bavíme o látke, ktorá je halucinogén. Tam do istej miery dochádza k absolútne nepredvídateľným reakciám. Tým pádom ja môžem ohrozovať na živote aj seba, aj najbližších. Vzhľadom na to, že tam človek častokrát nerozoznáva, či ide o realitu alebo o nejaký nereálny vnem,“ upresnil Žemlička.

Prípady otravy po požití HHC

Lekári v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave riešili niekoľko prípadov akútneho prejavu toxického účinku návykových látok u detí. Štyria pacienti priznali požitie látky HHC. Zdravotný stav jedného z nich si vyžiadal hospitalizáciu.

Lekári upozorňujú, že výrobky s obsahom tejto látky sú voľne dostupné v automatoch a prístupné akýmkoľvek užívateľom. TASR o tom informovala hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

U zvyšných detí prítomnosť HHC lekári nevedeli jednoznačne potvrdiť.

„Po nadobudnutí vedomia nevedeli udať presné, respektíve ani približné zloženie požitých látok, pretože požili alebo vypili látky v kombinácii. Domnievame sa, že požitie HHC je pre jeho dostupnosť veľmi časté, mnohé z detí nevyhľadajú lekársku pomoc a v mnohých prípadoch osoby v okolí týchto detí nerozlíšia toxický účinok tejto látky,“ priblížil primár oddelenia urgentného príjmu NÚDCH Marcel Brenner.

Hospitalizovaných pacientov po požití HHC môže byť podľa neho viac.

„Látku nevieme zatiaľ explicitne dokázať laboratórnymi prístrojmi vzhľadom na blízku príbuznosť s THC. Niekedy môže vychádzať tzv. falošná pozitivita pre THC. Pracujeme však na tom, aby sme túto látku vedeli dokázať,“ povedal. Informácie o požití v súčasnosti možno získať len od pacientov, respektíve osôb prítomných pri udalosti.

Zdravotný stav dieťaťa po požití HHC závisí od dávky, respektíve od prípadnej kombinácie s inými látkami, ako lieky, alkohol či dr*gy. „Hoci riziko toxického účinku, ktorý by bezprostredne ohrozoval život dieťaťa, nie je veľké, ale riziko sekundárneho poškodenia pádom, nekontrolovaným správaním alebo navodením poruchy vedomia je veľmi veľké,“ doplnila Kamenická.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá