Náckovia a kanibali. Vymývanie mozgov zo strany Ruska naberá ohyzdné kontúry, píše Laura Bednárová

  • Odborníci priblížili aktuálnu situáciu s nehnuteľnosťami
  • Startup odštartoval revolúciu v prenájme karavanov
  • Ďalší príbeh Jakuba Pohleho z Ukrajiny
Počítač
SIU, Twitter/Ukraine Weapons Tracker
  • Odborníci priblížili aktuálnu situáciu s nehnuteľnosťami
  • Startup odštartoval revolúciu v prenájme karavanov
  • Ďalší príbeh Jakuba Pohleho z Ukrajiny

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Ceny nehnuteľností sa naďalej zvyšujú. Aktuálnu situáciu sme zmapovali v šiestich slovenských mestách.
  • Lukášov startup získal milióny eur. Odštartoval revolúciu v prenájme karavanov.
  • Propaganda v Rusku funguje 24/7. „Moja rodina si myslí, že Ukrajinci sú nacisti a varia ruské deti.“

Drahé reality 

Situácia s realitami na Slovenskom trhu sa zmenila od podlahy  v priebehu posledných pár rokov. Kúpiť si dnes dom alebo byt je náročnejšie ako kedykoľvek predtým. Avšak ani aktuálna situácia ľuďom nebráni v nákupe nehnuteľností. Z dlhodobého hľadiska totiž stále predstavuje jednu z najbezpečnejších investícií.

V prípade, že disponuješ vlastnými zdrojmi, je podľa odborníkov ideálne nehnuteľnosť začať ihneď hľadať a nakupovať. Ak je však v pláne hypotekárny úver, je potrebné myslieť na situáciu, že ceny nehnuteľností nemusia raketovo rásť tak, ako narástli za posledný rok. 

Podľa údajov Bencont Investments priemerná cena bytov predávaných na sekundárnom trhu v Bratislave v prvom štvrťroku 2022 dosiahla 3 544 eur za meter štvorcový. To predstavuje nárast o 7,8 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Priemerný byt tak stál 225-tisíc eur.

Nejde však iba o hlavné mesto. Podobná situácia s cenami nehnuteľností je aj v iných mestách. Napríklad v Nitre je veľmi podobná tej v Bratislave. Podľa Filipa Urminského z realitnej kancelárie Riešime bývanie ceny bytov sú na svojich maximách. Rozdiely v porovnaní s cenami spred dvoch rokov sú podľa jeho slov obrovské.

„Môj klient kúpil 2 roky dozadu 2-izbový byt na Štúrovej ulici približne 1,5 km od centra Nitry za 80 000 eur, dnes by ho predal za minimálne 115 000 eur,“ uvádza Filip konkrétny príklad.

Aká je aktuálna situácia s cenami nehnuteľností na strednom a východnom Slovensku si prečítaš v tomto článku.

Revolúcia v cestovaní karavanom

Cestovanie karavanom predstavuje pre mnohých originálne zážitky a dobrodružstvo. Viacerí po niečom takom túžia, vybrať sa však na dovolenku karavanom zo dňa na deň nie je vždy také jednoduché, ako zakúpenie si letenky do vybranej destinácie.

Kúpa vlastného karavanu nepredstavuje práve najlacnejšiu záležitosť a v letných mesiacoch býva dostupnosť karavanov na požičanie obmedzená. Dlhodobé problémy s požičaním karavanov a hľadanie ideálneho typu na jednotlivých stránkach sa snaží vyriešiť platforma Campiri.

Segment karavingu a kempingu doposiaľ neprešiel zásadnejšou digitalizáciou. Toto sa už však viac ako rok snaží Campiri zmeniť. Cieľom tejto platformy je kompletne zdigitalizovať celý proces zapožičania si karavanu a ľuďom tak čo najviac zjednodušiť prenájom obytného vozidla.

Ambiciózny startup Lukáša Janouška a Paula Tesara sa chce stať lídrom v strednej a východnej Európe. V Česku sa im to podarilo v priebehu jednej sezóny, počas ktorej si vybudovali dominantnú pozíciu na trhu. Ponuka spoločnosti dosiahla počet 400 vozidiel. Rok 2021 firma uzavrela s obratom viac ako 800-tisíc eur. Do konca tohto roku chcú zvýšiť ponuku vozidiel na 1 200.

Campiri
zdroj: Campiri

Na Slovensku sú tisícky karavanov, ktorých využitie môže s Campiri výrazne rásť. Platforma je prehľadná a jednoduchá na používanie. Každý si nájde svoj vysnívaný karavan, s ktorým vyrazí za dobrodružstvom. Môžu z toho profitovať aj požičovne, ktorým Campiri prinesie záujemcov, ale aj súkromní majitelia v rámci  P2P programu. Tí ušetria náklady a ešte môžu aj zarobiť,” uvádza jeden zo zakladateľov Lukáš Janoušek. Viac si prečítaš v tomto článku.

Jakub Pohle z Ukrajiny

Náš externý redaktor Jakub Pohle je už pár dní na Ukrajine. V jeden deň sa v Ľviv stretol s Júliou, ktorá emigrovala z Ruska po anexii Krymu. Júlia žila istý čas v Kijive, neskôr sa presťahovala do Ľvivu za lepšou prácou.

Rodina a priatelia z Ruska jej však hovorili, že v Ľvive ju určite znásilnia a zbijú, ak ju budú počuť rozprávať po Rusky. Podľa nich tam totiž Ukrajinci rituálne vraždia ruskú menšinu a znásilňujú rusky hovoriace ženy. Ruská propaganda zafungovala výborne.

„Vieš, ja som tomu síce neverila, ale nejaký strach ti zostane. Takéto klamstvá do nás tlačia v telke 24/7, propaganda nikdy nespí a neexistuje, že sa to na tebe nepodpíše. Keď som však o tom, pred čím ma vystríhali doma, povedala kolegom v práci, veľmi sa smiali.“

„V skutočnosti ku mne nikdy nikto nebol nepríjemný kvôli tomu, že hovorím po rusky. Naopak, nabádali ma hovoriť po rusky, keď videli, že ukrajinsky mi to nejde. Ukrajinci sú veľmi tolerantní,“ hovorí Júlia Jakubovi.

Podľa jej slov televízia tlačí do Rusov propagandu 24/7. „Moja rodina mi neverí. Kým nepadli prvé rakety na Ľviv, vôbec ich nezaujímalo, ako sa tu mám. Nezazlievam im to, televízia do nich tlačí propagandu od rána do večera. Naozaj si stále myslia, že Ukrajinci sú nacisti, dokonca aj to, že ukrajinskí nacisti varia zaživa ruské deti a potom ich jedia,“ približuje situáciu vo svojej rodine Júlia.

Počas ich rozhovoru začali znieť sirény. Celý príbeh stretnutia Jakuba s Júliou si môžeš prečítať v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá