Nahradia drony lietadlá?

  • Síce sa v dnešnej dobe vyrobili drony, ktoré dokážu odviezť väčšiu váhu, nestačilo to na prevážanie ľudí. No vďaka šikovným študentom sa aj tento druh dronov stáva realitou.
p03shfdj
  • Síce sa v dnešnej dobe vyrobili drony, ktoré dokážu odviezť väčšiu váhu, nestačilo to na prevážanie ľudí. No vďaka šikovným študentom sa aj tento druh dronov stáva realitou.

Snowstorm, ako sa dron volá, vyrobil tím študentov z National University of Singapore. Bol vytvorený z karbónových vlákien, kevlaru a hliníku ktoré zabezpečujú dronu ľahkosť. Pasažier sa nachádza pod konštrukciou na ktorej je upevnených 24 motorov. Možno ho ovládať dvoma spôsobmi. Pilot sám mení ťah a smer pomocou diaľkového ovládania, ak toto zlyhá, drona môže ovládať aj tím zo zeme.

snowstormlede

foto: o.aolcdn.com

 

Dron udrží váhu 70 kilogramov po dobu 5 minút. Zatiaľ bol skonštruovaný hlavne za účelom zábavy v hale, keďže je to len prvý prototyp. Bohužiaľ dron nie je ešte plne sebestačný, no vďaka UAV softvéru dokáže vykonávať základné pohyby, ako napríklad automatickú úpravu výšky.

Dron bol vyrobený vďaka programu Frogworks, ktorý pomáha študentom rozvíjať dizajnérske a konštruktérske zručnosti. Najbližšie môžeme vidieť Snowstorm na udalosti Founders Forum, ktorý sa koná v júny v Londýne.

Viacerí tvrdia, že drony a osobné lietadlá nahradia lietadlá, ako ich poznáme dnes. Áno, možno v budúcnosti. Ako aj dron zo Singapuru dokazuje, dnešné zariadenia nedokážu lietať dostatočne dlho, na dostatočné vzdialenosti a sú to zatiaľ len zariadenia, ktoré posúvajú hranice týchto technológií. Letecká doprava ako ju poznáme dnes, bude zrejme ešte dlhú dobu neohrozená podobnými vynálezmi. Veľkú zmenu môže spôsobiť skôr lietadlo väčších rozmerov poháňané čisto elektrickou energiou. Kedy však príde je otázne.

snowstorm-singapore-single-pilot-multicopter-4

foto: doolot.com

Zdroj: bbc.com, zdroj titulnej fotografie: doolot.com>

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech