AKTUÁLNE: Vynikajúce správy pre Slovensko. Uvoľňujú sa ďalšie opatrenia, otvárať sa budú aj terasy
Slovensko nakúpilo nový liek na liečbu COVID-19. Stál nás takmer 13 miliónov, dorazí už v apríli
Krvavé rany, kaskadérske kúsky a vystavané celé hradiská. Slovania potrápili tvorcov svojou náročnosťou
Hladujúcim zvieratám v Austrálii vrtuľníky zhadzujú stovky kilogramov mrkvy a zemiakov
- V Austrálii podľa odborníkov prišla kvôli požiarom o život viac ako miliarda zvierat
- Tým, ktorým sa podarilo prežiť, teraz vláda hádže stovky kilogramov potravy z vrtuľníka
- Nie všetky zvieratá majú toto šťastie. Tamojšie ťavy sa kvôli smädu stávajú agresívnymi, a preto majú byť odstrelené z vrtuľníkov
- V Austrálii podľa odborníkov prišla kvôli požiarom o život viac ako miliarda zvierat
- Tým, ktorým sa podarilo prežiť, teraz vláda hádže stovky kilogramov potravy z vrtuľníka
- Nie všetky zvieratá majú toto šťastie. Tamojšie ťavy sa kvôli smädu stávajú agresívnymi, a preto majú byť odstrelené z vrtuľníkov
Vláda Nového Južného Walesu (NWS) sa nevzdáva a ďalej bojuje s požiarmi, ktoré ničia Austráliu. Najnovšie sa rozhodli vo veľkom pomôcť zvieratám, ktoré prežili požiare, no ocitli sa v spustošenej krajine, v ktorej nemajú možnosť zaobstarať si obživu, informuje CNN.
Podľa Matta Keana, ministra energetiky a životného prostredia, úradníci minulý týždeň zhodili z vrtuľníku na zem viac ako tisíc kilogramov sladkých zemiakov a mrkvy. Poskytovanie doplnkovej potravy je podľa neho jednou z kľúčových stratégií, ktoré vláda zavádza, aby pomohla s prežitím a zotavením ohrozených druhov.
Do tejto kategórie patrí napríklad valabia tmavochvostá, podobná kengure. Odborníci predpokladajú, že požiar vyhubil hneď niekoľko významných populácií valabie.
V médiách sa minulý týžden objavila aj informácia, že kvôli požiarom musí prísť o život približne 10-tisíc tiav. The Indian Express informoval, že majú byť zabité ostreľovačmi z vrtuľníkov.
Malo ísť o žiadosť domorodých kmeňov v štáte Južná Austrália. Obrovské stáda zvierat sa kvôli zlým podmienkam, pretrvávajúcemu suchu stávajú agresívnymi. Zdroj vody hľadajú aj v tamojších dedinách, kde ohrozujú obyvateľov, ničia flóru, ako aj infraštruktúru.
Ničivé lesné požiare v Austrálii podľa odhadov zabili už vyše miliardu zvierat. Tvrdí to ekológ Chris Dickman z University of Sydney a tiež austrálska pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF-Australia).
Dickman, ktorý pred niekoľkými týždňami odhadol, že požiare zabili asi 480 miliónov zvierat, tento týždeň číslo aktualizoval. Uviedol pritom, že v najviac zasiahnutom štáte Nový Južný Wales už podľa neho zahynulo viac ako 800 miliónov zvierat a naprieč Austráliou to môže byť viac ako miliarda.
Zástupcovia WWF Australia sa s použitím jeho metodológie dopracovali k 1,25 miliarde zvierat, ktoré podľa nich požiare priamo či nepriamo pripravili o život. Oheň už pritom v krajine zničil asi 8,4 milióna hektárov pôdy, čo zodpovedá rozlohe Rakúska, informuje SITA.
Medzi obeťami sú koaly, kengury, papagáje a mnohé ďalšie vzácne austrálske druhy. „Mnohým lesom bude trvať desaťročia, kým sa zotavia,“ konštatuje WWF Australia s tým, že skutočný rozsah škôd bude známy až po tom, keď požiare vyhasnú.
Zdroje: CNN, SITA, indianexpress.com