Najväčšia krádež histórie: Americké firmy nekradnú peniaze, ale dáta, ich vláda to zneužíva

  • Americké technologické firmy neustále porušujú európske zákony o ochrane dát
  • Európska Únia si v júni tohto roka dupla a rozhodla sa vyriešiť tento problém
  • Zvolenie Joa Bidena za amerického prezidenta by mohlo pomôcť
  • Americké technologické firmy neustále porušujú európske zákony o ochrane dát
  • Európska Únia si v júni tohto roka dupla a rozhodla sa vyriešiť tento problém
  • Zvolenie Joa Bidena za amerického prezidenta by mohlo pomôcť

V časoch, kedy všetky médiá neustále informujú o pandémii koronavírusu, iné dôležité správy často nedostanú pozornosť, ktorú si zaslúžia. Jedným zo závažných problémov, ktoré sa v posledných mesiacoch snaží vyriešiť EÚ, je aj nerešpektovanie európskych zákonov americkými technologickými spoločnosťami. Giganti ako Google, Microsoft či Amazon celé desaťročia ignorujú smernice, kradnú a zneužívajú dáta o občanoch EÚ.

Európsky parlament v minulosti trikrát riešil tento problém. Vždy sa to nejako „ututlalo“ a masívne porušovanie našich zákonov sa zamietlo pod koberec. V júni tohto roka došlo k ďalšiemu incidentu a tentokrát už politici v Bruseli pritvrdili. Stopli akékoľvek presuny dát mimo EÚ, na čo Facebook zareagoval, že takto nebude schopný poskytovať svoje služby.

„Ak sa Facebooku neumožní presúvať dáta mimo EÚ, nie je jasné, ako budú fungovať sociálne siete v Facebook, Instagram a WhatsApp. Následky budú obrovské a nepríjemné pre Facebook a pre milióny ľudí a firiem v Európe. 25 miliónov firiem v EÚ používajú Facebook.“

Údaje až 390-tisíc Slovákov testovaných na koronu si mohol stiahnuť ktokoľvek, štát nechránil dáta

Moje dáta zbierajú americké firmy, v čom je problém?

Veľa ľudí stále nevníma zbieranie osobných dát súkromnými spoločnosťami ako problém. Čo je na internete predsa nie je reálne. Opak je však pravdou. Internet je v dnešnej dobe pevne zakotvený v realite, mnoho z nás si dokonca vďaka tejto virtuálnej počítačovej sieti zarába na živobytie.

Na internete nechávame stále viac z našej osobnej identity a tieto dáta majú v rukách firmy cudzej vlády. Americké federálne predpisy vláde USA umožňujú kedykoľvek požiadať o akékoľvek dáta. Facebook a Google vo svojich transparency reportoch odhalili, že sa tak deje veľmi často. Ročne vyhovejú stotisícom žiadostí a americkým autoritám dávajú bez nášho vedomia kompletný prístup k osobným údajom svojich používateľov. Tie okrem iného obsahujú aj kompletnú históriu našej online komunikácie. 

Vnímaš zneužívanie osobných dát americkými technologickými spoločnosťami ako problém?

Sprísnenie európskej legislatívy nevyrieši problémy s kradnutím dát, riešenie je ďaleko

Zaobchádzanie s dátami v rámci EÚ diktuje legislatíva známa ako Privacy Shield. Tá, bohužiaľ, v súčasnej forme nefunguje a Európa chystá novú verziu. Dočasné riešenie problémov so zneužívaním dát predstaví do Vianoc, finálnu verziu však tak skoro neuvidíme.

Juraj Vedej z firmy CHAPTER 4 Slovakia s.r.o. však referuje, že efektívne riešenie si nevie predstaviť. Dokým bude európska legislatíva v konflikte s tou americkou, technologické firmy ju budú ignorovať. Jedinou funkčnou ochranou našich dát pri prenosoch za Atlantik je „zmluvne prinútiť americké spoločnosti nedodržiavať problematické predpisy v USA a príslušné orgány v ich domovskej krajine odkázať na bilaterálne dohody o právnej pomoci. To je cesta, ako sa zákonne dostať k dátam Európanov“.

Joe Biden dáva nádej na eventuálne vyriešenie týchto problémov

Nádej nám dáva aj zvolenie nového amerického prezidenta. Joe Biden má záujem napraviť pošramotené vzťahy medzi EÚ a USA a aktualizovať protimonopolné zákony, aby mohol zakročiť proti nekalým praktikám technologických gigantov. 

Biden je tiež otvorený novelizovaniu zákonov o ochrane dát a chce spolupracovať s Európskou Úniou na vyriešení tohto problému.

Zdroje: kryptomagazin.sk, YouTube/TLDR News EU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá