Najvzdelanejší ľudia žijú v srdci Bratislavy: Sčítanie odhalilo aktuálne dáta

  • 49 percent obyvateľov bratislavského starého mesta má vysokoškolské vzdelanie
  • Vychádza to zo sčítania obyvateľov, domov a bytov
Bratislava Staré mesto, absolventi
Ilustračné foto: Unsplash/Marco Montero Pisani, TASR/František Iván
  • 49 percent obyvateľov bratislavského starého mesta má vysokoškolské vzdelanie
  • Vychádza to zo sčítania obyvateľov, domov a bytov

Aktuálne Sčítanie obyvateľov prinieslo viacero zaujímavých informácií. Napríklad sme sa dozvedeli fakt, že bratislavskí Staromešťania sú vzdelaní. Najviac vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov má totiž mestská časť Bratislava-Staré Mesto, ukončené vysokoškolské vzdelanie tu má 49 percent obyvateľov.

Cez 44 percent vysokoškolsky vzdelaných ľudí žije aj v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, takmer 42 percent je ich v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021. TASR o tom informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder.

Najvyšší podiel obyvateľov so základným vzdelaním na Slovensku je v obci Sútor. Zo 649 obyvateľov obce dosiahlo základné vzdelanie 441, čo predstavuje takmer 68 percent obyvateľov obce.

Obec Kesovce má 65 percent obyvateľov so základným vzdelaním a cez 64 percent obyvateľov so základným vzdelaním je aj v obci Radnovce.

Pohľad na Bratislavu z vtáčej perspektívy
zdroj: TASR/Michal Svítok

Všetky tri obce sú v okrese Rimavská Sobota. „Z miest nad 10 000 obyvateľov má najvyšší podiel obyvateľstva so základným vzdelaním mesto Levoča. Obyvateľov so základným vzdelaním tu tvorí viac ako 26,5 percenta. Viac ako 24 percent obyvateľov so základným vzdelaním žije aj v Moldave nad Bodvou,“ uviedla Stauder.

V obci Omastiná v okrese Bánovce nad Bebravou dosiahlo 52,5 percenta obyvateľov stredné odborné učňovské vzdelanie bez maturity. Z miest nad 10 000 obyvateľov je najviac vyučených v Kolárove, kde tvoria vyše 26-percentný podiel z obyvateľov mesta.

Na Slovensku je historicky najmenej osôb žijúcich v manželstve

Od roku 1869 je na Slovensku viac žien ako mužov. Pri poslednom sčítaní bolo zistené, že v SR je historicky najmenej osôb žijúcich v manželstve. Tvoria len niečo cez 48 percent populácie Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder v súvislosti s vydaním publikácie Národná analytická správa.

Ako uviedla hovorkyňa, v roku 2021 tvorili slobodné osoby vo veku 16 a viac rokov 33,1 percenta (takmer 1,498 milióna). Slobodné ženy predstavovali 28,1 percenta (655 000) a slobodní muži 38,4 percenta (842 600).

Po prvej svetovej vojne sa podiel ženatých a vydatých pohyboval na hranici 57 percent. „Táto hodnota bola relatívne nízka, vychádzajúca z nepriaznivého povojnového stavu, keď mnoho manželstiev končilo úmrtím jedného z manželov,“ priblížila hovorkyňa.

V roku 1961 podiel žijúcich v manželstve predstavoval 67,5 percenta, čo je najvyššia hodnota počas sledovaného obdobia. Po roku 1980 začal kontinuálne klesať a pokračuje až do súčasnosti.

V roku 2021 pripadalo 1 044 žien na 1 000 mužov. Najvyššia prevaha žien bola na Slovensku sledovaná v roku 1900, keď na 1 000 mužov pripadalo 1 146 žien.

Národná analytická správa

Štatistický úrad Slovenskej republiky dňa 30. júna 2023 vydal Národnú analytickú správu, publikáciu zostavenú na základe výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Národná analytická správa je inovatívnym publikačným produktom, ktorý poskytuje komplexný pohľad na populáciu SR a podmienky jej bývania k rozhodujúcemu okamihu sčítania. Publikácia obsahuje štyri kapitoly.

Úvodné kapitoly sa venujú histórii sčítania, oboznamujú s konceptom SODB 2021, s procesmi a činnosťami realizovanými pri príprave a uskutočnení sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Analýza vývoja obyvateľov, domov a bytov, ako aj bytových a cenzových domácností v tretej kapitole sa opiera o porovnanie výsledkov v čase, ako aj o regionálny pohľad.

Medzi tematické analýzy, ktoré tvoria štvrtú kapitolu publikácie boli zaradené témy ako sú druhy pobytov obyvateľov, obyvatelia v nekonvenčných obydliach, etnicita, religiozita, socio-ekonomický status obyvateľstva, cudzinci na Slovensku, obyvatelia žijúci v zahraničí, ľudia bez domova, mobilita za prácou, rodinné domácnosti.

Z výsledkov sčítania ľudu na Slovensku v roku 2021 zase vysvitlo, že ubúda množstvo veriacich. Ako informoval Štatistický úrad Slovenskej republiky, počet ľudí bez vierovyznania sa zvýšil na úroveň 23,8 %. Toto číslo je v porovnaní s číslom spred 11 rokov o 10 % vyššie. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Naopak, počet osôb hlásiacich sa k rímskokatolíckemu vierovyznaniu klesol počas jedenástich rokov o 6 %. Sčítanie obyvateľstva v roku 2021 bolo netradičné v tom, že pri ňom karty zamiešali Svedkovia Liehovovi. K tým sa prihlásilo až 14 207 obyvateľov. Najviac ľudí pochádza z Bratislavského kraja. Na sociálnej sieti o tom vtedy informoval komik Gabo Žifčák, ktorý je otcom Svedkov Liehovových. 

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá