Našli vedci konečne liek na COVID? Testy novej tabletky idú do finále, vieme, kedy má byť dostupná

  • Liek Molnupiravir sa spočiatku testoval na chrípku
  • Prvého lieku priamo na koronavírus v podobe tabletky sa dočkáme už tento rok
  • Tabletka je v poslednej fáze vývoja
tabletky
Unplash/ fotografierende, freestocks
  • Liek Molnupiravir sa spočiatku testoval na chrípku
  • Prvého lieku priamo na koronavírus v podobe tabletky sa dočkáme už tento rok
  • Tabletka je v poslednej fáze vývoja

Injekčné vakcíny nakoniec vymeníme za tabletky. Liek Molnupiravir, ktorý sa najprv testoval na chrípku a neskôr na ochorenie COVID-19, je v poslednej fáze vývoja. Zabrániť by mal ťažkému priebehu choroby a účinný by mal byť aj proti rôznym mutáciám. Portál iDnes informuje, že sa bude užívať v podstate ako Paralen.

Miesto vakcín tabletky. Prvý liek priamo na koronavírus by mohol byť dostupný už tento rok

Už viac ako rok sa snažia vedci vynájsť liek, ktorý by zabránil „covidovým“ komplikáciám. Najväčšou nádejou je práve spomínaný Molnupiravir, ktorý vyvinuli už pred rokmi v USA. „Úprimne povedané, považujem to za prvú naozaj veľmi sľubnú lastovičku na poli antivirotík,“ povedal pre portál riaditeľ Biologického centra Akadémie vied ČR Libor Grubhoffer.

Dvakrát denne

Dobrovoľníci počas poslednej (tretej) fázy, ktorí majú COVID-19, budú liek Molnupiravir užívať dvakrát denne počas piatich dní. Podľa The Hindu vedci z Gruzínskej univerzity v USA predpokladajú, že tabletka začne účinkovať do 24 hodín od podania dávky a že môže pacientom s ťažkým priebehom znížiť závažnosť príznakov. Musí sa však podať, čo najskôr od nakazenia.

zdroj: Freepik/wayhomestudio

Riaditeľ Nemocnice Yashoda, Lingaiah Amidalya povedal, že predklinické štúdie na zvieratách zistili, že Molnupiravir výrazne znížil priebeh choroby SARS-CoV-2. Bolo tiež zistené, že úplne potlačil šírenie choroby zo zvieraťa na zviera. Údajne sa zastavilo aj množenie vírusov v tele. „Je nám cťou byť prvou nemocnicou v krajine, ktorá je vybraná pre tieto klinické skúšky. Dúfame, že to bude úspech,“ dodal.

Po celom svete

Tretia fáza klinického testovania znamená, že bude liek podaný tisícom ľudí na celom svete. Skupina musí byť čo najrozmanitejšia – podľa veku, pohlavia i pridružených chorôb. Testovať sa liek bude aj v mnohých krajinách, ako napríklad v Brazílii, Kanade, Francúzsku, Nemecku, Izraeli, v Japonsku či Veľkej Británii. Pacienti budú náhodne rozdeľovaní do jednotlivých skupín, jedna dostane liek a druhá placebo.

SKVELÁ SPRÁVA: Injekčné vakcíny môžu byť čoskoro minulosťou. Vedci pracujú na tabletkách, ktoré by ich nahradili

Výsledky tretej fázy by mohli byť známe na prelome septembra a októbra tohto roka. „Na Európsku agentúru pre lieky by to išlo zrejme potom, ako to schváli Úradu pre kontrolu potravín a liečiv .Odhadom to môže byť už v druhom polroku,“ povedala pre iDnes Radka Lang, riaditeľka komunikácie českej sekcie biofarmaceutické spoločnosti Merck Sharp & Dohme (MSD), ktorá Molnupiravir vyvíja spoločne s Ridgeback Biotherapeutics.

Zdroje: iDNES, The Hindu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá