Návrh o zákaze interrupcií je na stole: Chce, aby znásilnené ženy priniesli potvrdenie prokurátora

  • Čepček v návrhu uvádza niekoľko výnimiek
  • Žena by musela mať potvrdenie od prokurátora v prípade, ak by bola znásilnená
Protest za reprodukčnú spravodlivosť v rámci iniciatívy Nebudeme ticho na Hlavnej ulici v Košiciach, 2021
Protest za reprodukčnú spravodlivosť v rámci iniciatívy Nebudeme ticho na Hlavnej ulici v Košiciach, 2021, TASR/František Iván TASR/František Iván
  • Čepček v návrhu uvádza niekoľko výnimiek
  • Žena by musela mať potvrdenie od prokurátora v prípade, ak by bola znásilnená

Bývalý poslanec OĽANO Martin Čepček predložil do parlamentu 13. januára tohto roka návrh zákona na úplný zákaz interrupcií na Slovensku. Ako je zrejmé z návrhu a informuje o tom aj portál Refresher, v návrhu je obsiahnutých len zopár výnimiek, kedy by žena interrupciu podstúpiť za určitých podmienok mohla. 

Na návrh zákona upozornil aj facebookový portál Možnosť voľby, ktorý v príspevku píše, že ani tentokrát nebudú ticho.

Aby sme nezabudli, kto nám to stále sedí v parlamente 😤Bývalý poslanec OĽaNO predložil ďalší návrh na úplný zákaz…

Posted by Možnosť voľby on Sunday, January 15, 2023

V návrhu zákona je napísané, že paragraf 3 by sa mal vložiť medzi paragraf 2 a 4, taktiež s jeho nadpisom, a to: Právo na informácie a zákaz nátlaku na matku“, pričom v odseku päť sa píše: Propagácia umelého ukončenia tehotenstva potratom sa zakazuje. Informácie o zdravotníckych zariadeniach ústavnej starostlivosti, ktoré umelé ukončenie tehotenstva potratom vykonávajú, poskytne ministerstvo zdravotníctva na základe žiadosti matky po predchádzajúcom poskytnutí poučenia o iných možnostiach riešenia situácie matky pri nečakanom tehotenstve.“

Čepček v návrhu, v paragrafe 4 definoval pár výnimiek, kedy by sa potrat uskutočniť mohol, a to v prípade, ak:

a) nie je možné inak zachrániť život matky,

b) nie je možné inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu zdravia matky,

c) je nenarodenému dieťaťu jednoznačne diagnostikované ťažké poškodenie zdravia a trvanie tehotenstva nepresiahlo 24 týždňov,

d) je tehotenstvo následkom spáchania trestného činu na matke a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov.

V paragrafe 5 je uvedené, že dôvody, ktoré sú napísané v paragrafe 4 písmena a) až c) musia pred tým, než sa potrat vykoná, potvrdiť nezávislé lekárske správy od dvoch lekárov, z odboru gynekológie a pôrodníctva alebo príslušného odboru k diagnóze.

Taktiež, v druhom odseku paragrafu päť je uvedené, že deklarovaný dôvod z paragrafu 4, písmena d) musí byť preukázaný vyjadrením prokurátora, ktorý potvrdí podozrenie zo spáchania trestného činu na matke s možným následkom tehotenstva.

To znamená, že pokiaľ by chcela znásilnená žena podstúpiť interrrupciu, musí mať doklad od prokurátora, že k činu malo naozaj dôjsť. V prípade, že má ísť matke tehotenstvom o život a zachráni ju jedine interrupcia, musí mať lekársku správu od dvoch lekárov, ktorí dosvedčia, že matke sutočne ide o život.

Ženy čelia odmietnutiu, nedostatku informácií

Slovensko spĺňa štandardy poskytovania dostupnej a bezpečnej zdravotnej starostlivosti v oblasti reprodukčného zdravia ženy. Deklarovalo to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii na organizáciu Možnosť voľby a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP), podľa ktorých Slovensko dlhodobo nespĺňa väčšinu štandardov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) k interrupčnej starostlivosti.

Kritizujú, že ženy, ktoré sa rozhodnú podstúpiť interrupciu, čelia na Slovensku nedostatku informácií, odmietnutiu i ubližujúcemu prístupu. Medzi veľké prekážky podľa nich patria aj povinné čakacie lehoty, vysoká cena i nemožnosť podstúpiť tabletkovú formu interrupcie. Poukazujú aj na nové usmernenie WHO, v ktorom organizácia odporúča odstrániť právne a politické prekážky, brániace v prístupe k interrupčnej starostlivosti.

„Najnovšie usmernenie WHO je pre Slovensko príležitosť začať odstraňovať prekážky v dostupnosti interrupcií. SR totiž v zlepšovaní tejto formy zdravotnej starostlivosti zlyháva a nedostupnosť interrupcií ohrozuje čoraz viac žien. Od posledného usmernenia SZO v roku 2012 sme neimplementovali žiadne z predošlých odporúčaní. Naopak, zaznamenávame regres, keď dnes už s polročnou pravidelnosťou dochádza k pokusom ešte viac obmedziť či kriminalizovať interrupcie,“ skonštatovala výkonná riaditeľka SNSĽP Silvia Porubänová.

Ministerstvo zdravotníctva deklaruje, že citlivo vníma všetky názory odbornej verejnosti súvisiace s umelým prerušením tehotenstva a zodpovedne sleduje všetky relevantné ukazovatele, ktoré situáciu monitorujú.

„Rezort zároveň v týchto otázkach plne rešpektuje záväzné právne predpisy, najmä zákon o umelom prerušení tehotenstva, v ktorom je podrobne definovaný proces poučenia pred takýmto závažným zákrokom, rovnako ako detaily ohľadom informovaného súhlasu pacienta, ako aj vyhlášky MZ SR, ktorou sa ustanovujú štandardy zdravotníckej informatiky a lehoty poskytovania údajov,“ doplnilo ministerstvo.

Pripomína tiež, že v oblasti verejného zdravia existuje autonómny prístup každej krajiny v EÚ a sveta. „Problematika interrupcií je veľmi citlivou oblasťou,“ skonštatoval rezort.

Zdroje: Facebook/Možnosť Voľby, Refresher, NRSR/návrh zákona, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá