Návyk, ktorý by mal poznať každý, ale praktizujú ho len 2% ľudí

 • Väčšina ľudí žije reaktívne. Robia si svoju prácu, pokiaľ ich niekto nevyruší a následne reagujú na potreby druhých. Toto sa deje aj u nich doma. Je to najľahší spôsob ako mať svoj život roztočený na niekoľko mesiacov, ba dokonca i rokov do samotného konca.
2771335167_f4283cdbea_b
 • Väčšina ľudí žije reaktívne. Robia si svoju prácu, pokiaľ ich niekto nevyruší a následne reagujú na potreby druhých. Toto sa deje aj u nich doma. Je to najľahší spôsob ako mať svoj život roztočený na niekoľko mesiacov, ba dokonca i rokov do samotného konca.

Pozri sa do kalendára svojho i svojich známych a nájdeš v ňom zaznačené klasické udalosti ako stretnutia s tímom, strategické stretnutia 1 na 1, obedy atď.. Podobne nájdeš i osobné udalosti typu rodinná večera, futbalový zápas, narodeniny a podobne.

 

Čo však nenájdeš v 98 % kalendárov?

Osobnosti ako Richard Branson, Roger Federer, Oprah Winfrey či Tony Robbins majú vyhradený čas výlučne na rozmýšľanie. Jedno, dvoj, dokonca trojhodinové bloky bez agendy. Žiadne dodatočné stretnutia. Nič. Skrátka, čas na rozmýšľanie.

14-things-successful-people-do-before-breakfast

Čas je to najviac čo máme. A to, ako tráviš svoj čas ovplyvňuje každú oblasť tvojho života. Chceš byť viac fit? Venuj viac času správnemu stravovaniu. Chceš byť lepším partnerom ? Venuj viac času počúvaniu, porozumeniu a pochopeniu.

Ako však zistíš, či venuješ svoj čas tej správnej veci? Uhádol si, musíš porozmýšľať o svojich cieľoch a motívoch. Je správne poradiť sa o tom so svojimi blízkymi, no skutočne potrebuješ stráviť čas sám so sebou, vyložiť všetky karty na stôl a rozmýšľať nad tým, čo funguje a čo nie.

 

O čom 2% ľudí rozmýšľa ?

 • Ako sú na tom moje vzťahy s dôležitými ľuďmi?
 • V ktorých cieľoch nerobím pokrok? A prečo?
 • Čo príde v živote najbližšie na čo sa musím pripraviť?
 • Čo by som mal spraviť inak?
 • Ktorý nový skill sa potrebujem začať učiť? A prečo?
 • Som šťastný? Ak nie, prečo?
 • Ako môžem za jeden týždeň zvládnuť viac?
 • Mal by som si zobrať voľno?
 • Pracujem dosť tvrdo?

man-505353_1280

 

Som si na betón istý, že nad týmito otázkami uvažuješ. Slováci sú všeobecne uponáhľaný národ. Naháňame sa za materiálnymi vecami, pričom často zabúdame na svojich blízkych a predovšetkým na svoje zdravie. Na to aby sme sa stali číslo 1 vo svojom fachu, nemusíme svoj niche vkladať na prvé miesto svojich priorít. Namiesto desiatich alebo dvadsiatich minút rozmýšľania o tom či robíš vo svojom živote to, čo je správne, v čase keď si nervózny a pochybuješ keď sa ti nedarí, by si si mal dopriať hodinu až dve solídneho rozmýšľania na tichom mieste, opakovane týždeň čo týždeň.

Koľko tohoto času si dopriať týždenne a v ktoré dni? Odpovede získaš na základe svojej práce, mne najviac vyhovuje nedeľa do obeda od 10:00 do 12:00. Jednoducho som si do svojho time-managementu zaznačil kolónku „čas na rozmýšľanie“.

Je to jednoduchá vec, ktorá ti zmení život, pokiaľ ju budeš vykonávať pravidelne. Vyskúšaj a nesklameš sa.

1

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: Taston(CC licencia)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech