NÁZOR: Premiér bol emotívny v priamom prenose. V čase, keď Slovensko potrebuje silného lídra

Igor Matovič
TASR/Martin Baumann

Ono, už posledné dni vyzerali tak, že bude obrovský chaos. No a aj je, vianočný zázrak neprišiel.

Kľúčoví politici v riadení pandémie sa posledný týždeň záhadne vyparili, lebo však kto by chcel celému štátu oznamovať, že sa chystajú pokaziť Vianoce pravidlami. Potrebnými, ale zároveň tými, ktoré už všetkých hnevajú a frustrujú. Pre mnoho dôvodov – nemáme jasný a fungujúci systém, verejné hádky politikov pripomínajú škôlku, veríme každému hoaxu, ktorý sa objaví na internete, dochádzajú peniaze a prichádzame o robotu… takto by som mohol pokračovať veľmi, veľmi dlho.

Keď bolo treba povoliť svadby, premiér Igor Matovič rečnil desiatky minút. Teraz ho akosi týždeň nebolo. No, bohužiaľ, sme sa dočkali pár vyjadrení.

Schovávačky

Najskôr včera, po „akoželockdowne“ s milión výnimkami, sa v krátkosti vyjadril k novým opatreniam. Najskôr ale nechcel, no nakoniec sa z ničoho nič objavil a na pár otázok novinárom odpovedal. Ponadával si na ministra Richarda Sulíka, na prezidentku Zuzanu Čaputovú a vlastne na všetkých, že to je ich chyba, lebo keby sa testovalo, ako chcel on, tak by všetko bolo v poriadku. A že je mu, samozrejme, vnútorne zle z toho, že nás čaká lockdown a on to tak nechcel.

Niečo ešte večer porozprával v televízii, no bolo jasné, že si hryzie do jazyka. Nakoniec sme sa, žiaľ, dočkali a premiér sa vyrozprával v polhodinke v relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo hneď na druhý deň.

Premiér opäť útočil na ministra Sulíka a aj na prezidentku, čo sa dalo čakať, túto pesničku sme už počuli. Postupne sa v rozhovore ale vybičovali emócie, premiér sa pravdepodobne rozplakal, nadával na Fica, Sulíka a bedákal, aké je všetko strašné. V jeden moment sa ho dokonca moderátor Závodský opýtal, či nie je precitlivený.

Áno, takto háji plány v boji proti hnusobe premiér Slovenska.

Ono, bola by to celé sranda, ak by nešlo o všetko. O zdravie, o životy, o živobytie tisícok ľudí. Dokonca už aj satirická stránka Zomri natvrdo priznala, že by im aj chutili pukance k tomuto cirkusu, ak by to nebolo naozaj vážne.

Premiér sa zrejme rozplakal

No a situácia je asi takáto: nemocnice prechádzajú postupne na krízový plán, včera sme mali 8 000 potvrdených prípadov korony, dnes sme prekonali rekord v počte úmrtí, politici sa hádajú ako malé deti, prijali sme slabé a nedostatočné opatrenia v zatiaľ pre nás najhorších koronačasoch a všetci sú už absolútne unavení. Ľudia žijúci v tejto krajine totiž nemajú čomu a ani komu veriť.

Nemáme plán, nemáme cieľ. Teda, okrem takých tých všeobecných, ako že chceme chrániť ľudí a že príde očkovanie. 

Máme ale premiéra, ktorý sa vyrozprával v najpočúvanejšom rádiu a asi si aj poplakal. Miestami to vyzeralo, že sa citovo zrútil. Vypočul som si v priamom prenose celú reláciu a keď sa so mnou moderátor aj premiér rozlúčili, mal som zmiešané pocity. Konkrétne dva a ani jeden nebol pozitívny.

Na jednej strane mi prišlo premiéra ľúto, no nie som si istý, prečo. 

FOTO: Po ohlásení lockdownu vyšla celá Bratislava nakupovať, v obchodoch sa tvoria rady

No a na tej druhej som pociťoval obrovské sklamanie. Najdôležitejší človek v krajine, ktorý má byť nádejou, že to všetko celé zvládneme, sa prišiel vybedákať do rádia. Možno sa mýlim, no predpokladám, že to takto cítila väčšina poslucháčov.

Kiež by som mohol zakončiť tento text so slovami, že bude lepšie. Ťažko povedať, ako bude, keď človek, ktorý rozhoduje o osude krajiny, sa nám v priamom prenose psychicky rozsypal ako domček z karát. V situácii, kedy kolabujú nemocnice a lekári a zdravotníci nevládzu, potrebujeme silnú autoritu, ktorá nám dá víziu.

Takýto odkaz od premiéra prvú líniu len ťažko nakopne, aby nerezignovali a vydržali ďalšie (takmer s istotou oveľa ťažšie) týždne či mesiace. Nehovoriac o tých, ktorí sa nakazili koronavírusom a bojujú o život. Alebo tých, ktorí už stratili svojich blízkych.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech