Slovenské prevádzky sťahujú nebezpečný výrobok. Obsahuje toxín, ktorý spôsobuje zlyhanie obličiek

  • Pomôcka pochádza z Číny
  • Namerali v nej vyššie množstvo nebezpečných látok
  • Zdravotníci odporúčajú vyhodiť ju
žena, ktorá má na lyžičke jedlo
Ilustračný obrázok, Unsplash/ Tamas Pap
  • Pomôcka pochádza z Číny
  • Namerali v nej vyššie množstvo nebezpečných látok
  • Zdravotníci odporúčajú vyhodiť ju

Ak máš tento výrobok doma, radšej ho choď vrátiť. Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na nevyhovujúcu melamínovú naberačku s názvom Naberačka, ITEM NO:21563, EAN kód 7521890215631, materiálové zloženie melamín, krajina pôvodu Čína. Namerali v nej vysoký obsah formaldehydu, informovala TASR. 

Testované vzorky z naberačky obsahovali formaldehyd v rozpätí 174 až 216 miligramov na kilogram, čiže nespĺňali požiadavky v parametri obsahu formaldehydu, uvádza sa na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Podľa skúšok vykonaných Národným referenčným laboratóriom pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami naberačka nespĺňa požiadavky nariadenia o plastových materiáloch a predmetoch určených na kontakt s potravinami.

Výrobok odobrali v obchodnej sieti. Úrady verejného zdravotníctva postupne prijímajú opatrenia na stiahnutie tohto výrobku z trhu v SR. Naberačka ďalej bude hlásená do systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá.

Možné zlyhanie obličiek až smrť

Melamín a formaldehyd sú chemické zlúčeniny, ktoré materiálom dodávajú pevnosť. Často sa využívajú práve na výrobu kuchynských pomôcok, ako sú taniere či príbor. Pri teplotách vyšších ako 70 stupňov Celzia sa však tieto látky uvoľňujú a migrujú do spracovávaných potravín. Výrobcovia preto odporúčajú, aby sa pomôcky nepoužívali na vyprážanie, varenie či zohrievanie v mikrovlnke.

To, že pravdepodobne došlo k uvoľneniu látok, je proces viditeľný voľným okom. Pozorujeme ho ako stratu lesku danej kuchynskej pomôcky. Pri poškodenom povrchu melamínových riadov dochádza k zvýšenej migrácii nežiadúcich látok. 

Nebezpečná naberačka
zdroj: ÚVZSR

Ako sa píše v stanovisku Národného referenčného laboratória pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami, melamín je obzvlášť nebezpečná látka, ktorá môže vytvoriť močové kamene, poškodenie obličiek či ich akútne zlyhanie vedúce až k smrti. 

Gél spôsobujúci reprodukčné problémy

Doma sa ešte oplatí pozrieť sa do skriniek na zásobu kozmetiky. Ako sme ťa informovali v tomto článku, ešte stále môže byť aj na tvojej poličke nebezpečný produkt.

Produkty, ktoré sú v systéme Safety Gate Rapex – systém na rýchly prenos informácií o nebezpečných látkach v produktoch –,  obsahujú látku Butylphenyl Methylpropional. 

Príkladom je tekuté mydlo Hygiene plus od značky Palmolive. Ide o 300-mililitrové balenie s obsahom extraktu z aloe vera v plastovej fľaši s dávkovačom. V zozname zložiek sa uvádza, že vo výrobku sa nachádza látka Butylphenyl Methylpropional. Tá istá látka sa nachádza aj v dezodorante Silk Dry od značky Dove. 

Bytulphenyl Methylpropional alebo Lilial sa v kozmetických produktoch používal bežne, obchodné reťazce a výrobcovia kozmetických produktov sa však od marca 2022 tejto látky zbavujú.

Lilial je parfumová zložka, vôňou pripomína cyklamén alebo konvalinku. Momentálne spadá do skupiny látok nazývaných CMR. Takto označené látky môžu byť karcinogénne, mutagénne či dokonca toxické pre reprodukciu. 

Výbor pre hodnotenie rizík agentúry ECHA vyhodnotil, že látka Butylphenyl methylpropional by mala získať klasifikáciu na reprodukčnú toxicitu triedy 1B. V máji 2020 zverejnila Európska komisia nariadenie týkajúce sa klasifikácie, označovania a balenia látok a zmesí, čo Lilial klasifikovalo ako toxickú látku pre reprodukciu s platnosťou od 1. marca 2023. 

Zdroje: ÚVZSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá