Nebojuj s prokrastináciou – využi ju vo svoj prospech

  • Existuje množstvo kníh a článkov o tom, ako poraziť prokrastináciu a raz a navždy sa jej zbaviť. Prečo to však robiť, keď ju môžeš využiť vo svoj prospech?
prokrpes
  • Existuje množstvo kníh a článkov o tom, ako poraziť prokrastináciu a raz a navždy sa jej zbaviť. Prečo to však robiť, keď ju môžeš využiť vo svoj prospech?

Nakopnutie stratenej energie

Naša energia je obmedzeným zdrojom. Každá úloha nám z tohto zdroja istú časť odčerpá. Ak je už zdroj primalý a ty musíš čeliť časovo alebo psychicky náročným úlohám, či činnostiam, o ktoré naozaj nemáš záujem, prichádza prokrastinácia. Počas toho, ako s niekým tráviš pekné chvíle, však vidíš blížiace sa termíny. Tie v tebe generujú strach, stres a úzkosť. Čo sa stane? Tieto pocity začnú v dreni tvojich nadobličiek produkovať hormón a neurotransmiter adrenalín. Ten v kombinácii s pocitmi úzkosti doplní tvoju nádrž energie a ty tak môžeš svoju prácu dotiahnuť do konca.

20160429151759-exhausted-man-procrastination

Zdroj: entrepreneur.com

Sústredíš sa len na dôležité veci

Pokiaľ máš na dokončenie úlohy dostatok času, vieš, ako ľahko sa tvoja pozornosť nechá odpútať. S prehľadom sa popri práci venuješ desiatkam ďalších činností – kontroluješ sociálne médiá, pozeráš TV, hráš hry, odpovedáš na e-maily… Úlohu síce možno dokončíš, ale nevenuješ jej 100%-nú pozornosť. Čo sa ale stane v prípade, ak termín už horí? Na nič z menovaných činností, ktoré ťa okrádajú o pozornosť pozornosť už nemáš čas a naplno sa venuješ len vyriešeniu danej úlohy. Tvoje plné sústredenie ti môže pomôcť vidieť aj tie súvislosti, ktoré by si inak možno nevšimol. V konečnom dôsledku tak budú tvoje výsledky ešte lepšie.

Objavíš čaro delegovania úloh

Ak už naozaj nestíhaš, začneš sa obzerať po spôsobe, ktorý by ti túto situáciu pomohol vyriešiť. Vynikajúcim a v zahraničí už veľmi obľúbeným a využívaným spôsobom je delegovanie úloh na virtuálnych asistentov. Je na tebe, či si nájdeš virtuálneho asistenta zo Slovenska, z Česka, alebo či to riskneš a vyskúšaš niekoho z rozšírenej siete napr. v Indii. Virtuálni asistenti ponúkajú svoje služby už od cca 4€ na hodinu a pomôžu ti napr. pri spracovávaní reportov, písaní prác, či prekladoch.

va-banner-compressor

Zdroj: ontraport.com

Zlepšíš si svoju rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Aj keď máš prace vyše hlavy, dopraj si krátke cvičenie, prechádzku, spánok, čas s rodinou, či neplánovaný výlet. Všetky tieto aktivity prispejú k zlepšeniu tvojho fyzického, i psychického zdravia. A keď si zdravší, samozrejme máš viac energie na vykonávanie náročných pracovných úloh.

Úlohy vyriešiš oveľa rýchlejšie

Určite už veľmi dobre vieš, ako rýchlo vieš pracovať, keď sa prepneš do svojho „turbo módu“. To ale nejde, pokiaľ máš na úlohu ešte dostatok času. Keď sa však čas extrémne kráti, mnohokrát si schopný (prinajhoršom) za 2 dni spraviť niečo, na čo si mal 2 týždne. Je to skvelé, pretože nabudúce už budeš vedieť, za koľko si túto úlohu schopný vyriešiť. Tiež k nej nabudúce budeš pristupovať s menším odporom, nakoľko už budeš vedieť, že ti neukrojí až toľko času.

handsome hipster modern man designer working home using laptop at home

Zdroj: makemoneyinlife.com

Máš dostatok času na premýšľanie

Povedal si si už niekedy: „Keby som to vedel skôr…“? Mnohokrát sa totiž ešte dodatočne môže objaviť informácia, kvôli ktorej by si sa rozhodol inak. Prijmi preto pomocnú ruku prokrastinácie, ktorá ti pri tomto probléme dodáva dostatok času na premyslenie. Dobre zvážené rozhodnutie je vždy lepšie, ako unáhlené rozhodnutie.

Zdroj: entrepreneur.com, zdroj titulnej fotografie: PaperCards.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK