Nemecký súd zastavil práce na novej Gigafactory spoločnosti Tesla

  • Automobilka Tesla v novembri minulého roka oznámila stavbu prvej európskej Gigafactory v nemeckom Grünheide
  • Prípravy na stavbu boli pred pár dňami zastavané na príkaz súdu, ktorý získali environmentalisti
TASR
TASR
  • Automobilka Tesla v novembri minulého roka oznámila stavbu prvej európskej Gigafactory v nemeckom Grünheide
  • Prípravy na stavbu boli pred pár dňami zastavané na príkaz súdu, ktorý získali environmentalisti

Zakladateľ populárnej automobilky Tesla, Elon Musk, sa v novembri 2019 vyjadril o tom, že spoločnosť plánuje postaviť svoju prvú európsku fabriku na výrobu elektromobilov a batérií. Gigafactory, ako sa táto fabrika nazýva, má stáť pri meste Grünheid ležiacom vo východnom štáte Brandenbursko.

Ešte pred samotnou stavbou však americká automobilka musí vyčistiť pôdu pre svoj nový závod. Na to jej dala štátna agentúra pre životné prostredie zelenú na vyrúbanie 91 hektárov lesa.

Tejto správy sa ihneď chytila environmentálna skupina Grüne liga (Zelená liga), ktorá okamžite podala námietku na príslušný súd. Ten pred pár dňami napokon rozhodol, že odlesňovanie musí byť dočasne pozastavené, kým sa prejednajú všetky námietky ktoré protestujúci zo Zelenej ligy predniesli.

Samotná Tesla ani Elon Musk sa k tejto situácii doposiaľ nejak nevyjadrovali, po tom čo ich kontaktovala CNBC. Tlačové oddelenie sa len odkázalo na svoju internetovú stránku, kde sa zaviazali, že plánujú vysadiť stromy na ploche trikrát väčšej, ako tú ktorú potrebuje pre svoju továreň.

Elektromobilita protii lesom

Plánovaná výstavba Gigafactory sa má začať v roku 2021 a po jej dokončení by sa v tejto fabrike malo vyrábať nové SUV od Tesly v počte 10 000 kusov týždenne. Podľa slov Elona Muska sa má do tejto továrne investovať až 4 miliardy dolárov a zamestnať približne 12 tisíc ľudí.

Jedným z dôvodov prečo sa Tesla rozhodla postaviť svoju novú Gigafactory v Nemecku, sú aj skvelé inžinierske siete, ktoré sa v krajine nachádzajú. Dôkazom toho je aj fakt, že Nemecko je domovom dvoch najväčších svetových výrobcov automobilov – Volkswagenu a Daimleru.

Pre Teslu by išlo o svoju štvrtú Gigafactory a vôbec prvú v Európe. Ostatné továrne sa nachádzajú v Nevade, New Yorku a Šanghaji. Ako tento príbeh dopadne a či sa podarí automobilke dohodnúť s environmentalistami by sme sa mali dozvedieť v najbližších dňoch.

Zdroje: BBC, CNBC, Business, Insider, Tesla.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK