Nemilosrdný a striktný, ale úspešný. Toto je 8 zásad, ktorými sa Elon Musk riadil pri šéfovaní Tesly

  • Elona Muska netreba nikomu predstavovať
  • Dnes sa jeho meno spája už skôr s vesmírnymi víziami, no netreba zabúdať ani na Teslu
  • Z princípov, na ktorých postavil túto spoločnosť, si môžeme vziať veľa
Musk4
SITA/AP, Susan Walsh
  • Elona Muska netreba nikomu predstavovať
  • Dnes sa jeho meno spája už skôr s vesmírnymi víziami, no netreba zabúdať ani na Teslu
  • Z princípov, na ktorých postavil túto spoločnosť, si môžeme vziať veľa

Revolucionár, vizionár či úspešný podnikateľ. Miliardár Elon Musk sa ale preslávil aj svojím prístupom k zamestnancom a istými pravidlami, ktorými sa riadil pri šéfovaní Tesly. Možno ich považovať za jeden z jeho kľúčov k úspechu a ich nadčasovosť z nich robí niečo, čo zostane prínosné ešte po dlhý čas. 

Aký je 8 zásad, ktorými sa Musk riadil?

#1 Porady sú strata času

Portál Jalopnik zverejnil v roku 2018 mail, ktorý Musk rozoslal svojim zamestnancom. Okrem iného v ňom stálo aj to, aby v rámci šetrenia svojho času zrušili všetky veľké schôdzky, ktoré by pre nich zaručene nemali nejaký prínos. 

Je to skutočne tak, no pripustiť si to dokáže len máloktorý šéf či už väčšej alebo menšej firmy. Väčšina rôznych porád či meetingov je absolútne zbytočná a tieto stretnutia len každého obťažujú, najmä vtedy, ak by sa výstup z nich dal zhrnúť do niekoľkých viet v zaslanom maili. 

#2 Porady by mali byť veľmi zriedkavé

Musk evidentne nebol ich zástancom. Ako uvádza aj portál Medium, svojim zamestnancom vždy hovoril, že pokiaľ ich účasť na porade nie je vyslovene extrémne nevyhnutná, vôbec by sa jej nemali zúčastňovať. Bol tiež zástancom názoru, že ich frekvencia by sa mala obmedziť na absolútne minimum.

zdroj: TASR/AP Photo/Christophe Ena

#3 Ak je porada zbytočná, odíď z nej

Musk hovorí, že nikdy nevidel problém v tom, aby sa niekto počas porady zodvihol a odišiel, ak cíti, že je to preňho už len strata času. Ako sa vyjadril: “Odísť z porady nie je drzé, drzé je nútiť niekoho ostať a oberať ho tým o čas.” Ak teda ctiš, že si povedal a spravil všetko, čo bolo potrebné, malo by byť tvojím právom odísť. 

#4 Vyhni sa korporátnemu žargónu

Musk svojich zamestnancov žiadal, aby sa vyhli používaniu korporátneho žargónu, a to najmä pred novými zamestnancami, ktorí by ho nepochopili. Nejaké interné označenia jednotlivých softvérov či procesov by si vyžadovali vysvetľovanie, a mohli by sa stať prekážkou v komunikácii. Tomu sa chcel Musk vyhnúť. 

#5 Nepodporoval hierarchické štruktúry

Populárny vizionár sa medzi svojimi zamestnancami preslávil aj tým, že bol doslova odporcom nielen porád, ale aj rôznych hierarchických štruktúr. 

Bol zástancom toho, že sú prekážkou k tomu, aby bola práca spravená čo najrýchlejšie. Apeloval preto na to, aby sa im vyhýbali aj samotní manažéri, a aby sa vyhli rozdeľovaniu zamestnancov na nejaké ďalšie “reťazce”. Povedal dokonca, že ak sa dozvie o tom, že niektorý z manažérov to robí, čoskoro bude pracovať inde. 

FOTO: Luxusnú vilu u Elona Muska nečakaj. Takto vyzerá jeho 50-tisícový dom, záujem oň majú tisíce ľudí

#6 Každý by sa mal s kýmkoľvek skontaktovať priamo

Vo všeobecnosti platí, že čím je spoločnosť väčšia, tým väčším problémom je skontaktovať sa s niekým priamo z vedenia. Musk ale nie je zástancom ani tejto filozofie. Hovorí, že každý by sa mal okamžite vedieť skontaktovať s kýmkoľvek, s kým potrebuje daný problém riešiť. 

Je totiž presvedčený o tom, že ak prechádza jeden problém cez 10 rôznych ľudí, je takmer nemožné, aby sa vyriešil rýchlo a v prospech daného zamestnanca. 

#7 Nestrácať čas dodržiavaním hlúpych pravidiel

Musk upozorňuje aj na to, majitelia mnohých firiem si len masírujú svoje ego dodržiavaním pravidiel, ktoré sú jednak každému na smiech a sú ešte aj úplne zbytočné. Hovorí, že ak je evidentné, že nejaké pravidlo nefunguje, okamžite by sa malo zmeniť. 

#8 Potrpel si na dodržiavaní mlčanlivosti

Musk bol vždy zástancom toho, že všetci zamestnanci by mali brať ako svoju povinnosť dodržiavať mlčanlivosť a z firmy nič nevynášať – či už sa to týka rôznych interných procesov, ukončení pracovného pomeru či dokonca trestných oznámení vedených proti spoločnosti. 

Ohľadom tohto bol vždy veľmi prísny a je známych niekoľko prípadov, kedy bol niekto z Tesly prepustený práve kvôli nedodržaniu tejto zásady. 

Zdroje: Medium, Jalopnik

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá