Nezarež si kariéru už počas štúdia. Tipy, ktoré ti ju pomôžu nakopnúť

  • Šancu na získanie dobrej práce môžu študenti zvýšiť už počas štúdia
  • Základom je záujem, skúsenosti a komunikácia
práca kariéra škola
Ilustračný obrázok, Unsplash/Scott Graham, Hunters Race
  • Šancu na získanie dobrej práce môžu študenti zvýšiť už počas štúdia
  • Základom je záujem, skúsenosti a komunikácia

Stredná, ale predovšetkým vysoká škola ti počas štúdia ponúka množstvo príležitostí, vďaka ktorým môžeš odštartovať svoju kariéru. Zistíš, čo ťa baví, a naopak, ktoré oblasti ti zrejme nesedia. Počas tohto obdobia je tiež dôležité sústrediť sa na svoje ašpirácie a ambície do budúcnosti, uvádza Indeed

Po zistení, ktorej oblasti sa pravdepodobne budeš chcieť venovať, je vhodné využiť čo najviac príležitostí, vďaka ktorým môžeš zdokonaľovať svoje schopnosti ešte počas štúdia. Či už patríš medzi ľudí, ktorí študujú a ešte netušia, čo chcú robiť, alebo medzi tých, ktorí na tom už pracujú, naše nasledujúce tipy a rady ti môžu pomôcť dostať sa do vysnenej práce. 

Budovanie kariéry počas štúdia je veľmi dôležité

Zrejme si uvedomuješ, ako prospešné je pracovať na svojej kariére už počas školských rokov. Na jednej strane môže ísť o zdroj slušného finančného zárobku, ktorý sa ti bude určite hodiť, a na druhej je to aj vhodná príležitosť nadobudnúť skúsenosti, ktoré ťa posunú vpred. 

Existuje viacero dôvodov, prečo by študenti mali na svojej kariére pracovať už počas štúdia, pozrime sa na niekoľko z nich.

Prečo pracovať na kariére počas štúdia?

  • 1. Skúsenosti: Tento dôvod je celkom logický. Počas štúdia na škole môžeš vďaka praxi alebo stáži získať praktické skúsenosti, ktoré ti môžu pomôcť rozvinúť svoje zručnosti a zlepšiť svoju šancu na získanie dobrého zamestnania po skončení štúdia alebo ešte počas neho.
  • 2. Kontakty: Pre mnohých jediný dôvod, prečo ostávajú na škole, aj keď ich úplne nebaví. Práve známosti a priateľstvá, ktoré si počas štúdia vytvoríš, sa ti v budúcnosti budú určite hodiť. Hovoríme však aj o kontaktoch s odborníkmi, ktorí ti v budúcnosti môžu pomôcť s hľadaním práce.
  • 3. Výhoda: Študenti, ktorí na svojej kariére pracujú už počas štúdia, môžu mať výhodu pred ostatnými študentmi v boji o zamestnanie po absolvovaní školy. Výhodu môžeš získať vďaka skúsenostiam alebo len vďaka tomu, že experimentuješ a skúšaš, ktorej oblasti by si sa chcel venovať.
  • 4. Lepšie porozumenie: Práca na kariére počas štúdia ti môže pomôcť lepšie pochopiť, aký typ práce by ti mohol sedieť. Budeš môcť tiež lepšie zhodnotiť, či si na správnej ceste v súvislosti s tvojím vzdelaním. Okrem iného ti odborná prax môže tiež pomôcť lepšie porozumieť učivu, ktoré sa v škole preberá a počas skúškového obdobia môžeš byť vďaka tomu voči ostatným o krok vpred. 

Vysoká škola
zdroj: Wikimedia Commons/Univerzita Komenského v Bratislave, Unsplash/Jeswin Thomas

Všeobecne však platí, že čím skôr študenti začínajú pracovať na svojej kariére, tým lepšie sú pripravení na trh práce po absolvovaní školy. Skúsenosti a prax sú na nezaplatenie, pretože zamestnanci preferujú prijať človeka, ktorý je skúsený, než aby zobral niekoho, kto s prácou ešte skúsenosť nemá.

Pokiaľ teda máš záujem začať pracovať na svojej kariére alebo už pracuješ, no chceš byť počas štúdia čo najproduktívnejší, nasledujúce rady si musíš zobrať k srdcu.

5 tipov na rozbehnutie kariéry počas štúdia

  • 1. Definuj si svoj cieľ: Predtým, než na svojej kariére začneš pracovať, je dôležité stanoviť si jasné ciele a smer, ktorým chceš ísť. Skúmaj rôzne možnosti a skús zistiť, ktorý typ práce by ťa mohol zaujímať a mohol by ti pasovať.
  • 2. Využi možnosti: Pozri sa na možnosti, ktoré tvoja škola ponúka. Či už ide o pracovné stáže, praktické hodiny, školské projekty alebo záujmové aktivity. Na tieto skúsenosti môže prihliadať tvoj budúci zamestnávateľ a môžu byť dôvodom, prečo zoberie teba namiesto niekoho iného. Ponuky rôznych stáží si môžeš pozrieť aj na slovenských stránkach, napr. GROWNi.
  • 3. Networking: Tento termín podľa Career Education predstavuje vytváranie sietí a presne to je tvojou úlohou počas štúdia. Spoznávaj ľudí v oblasti, ktorá ťa zaujíma. Porozmýšľaj nad účasťou na konferenciách, akciách a komunikuj.
  • 4. Online portfólio: Vytvor si profesionálne online portfólio, ktoré zobrazuje tvoje doterajšie zručnosti a skúsenosti, a pracuj na tom, aby bolo čo najväčšie a najbohatšie. Môžeš v ňom spomenúť svoje doterajšie projekty, publikácie alebo skúsenosti či schopnosti.
  • 5. Vzdelávaj sa: Nezabudni na to, že sa stále máš čo učiť a svoje zručnosti môžeš rozvinúť. Snaž sa byť stále v obraze a získavaj nové informácie o trendoch a novinkách v oblasti, ktorej sa chceš venovať alebo venuješ.
Zdroje: Indeed, AI, Career Education, GROWNi

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá