Nie je pivo ako pivo. V týchto slovenských pivárňach ti načapujú ten najlepší remeselný zlatý mok

  • O tom, že Slováci zbožňujú dobré pivo, sa ani baviť nemusíme
  • Záujem o dobré orosené na terasách stúpol medziročne až o 20 %
  • Vybrali sme pre teba niekoľko pivární po celom Slovensku, kde ti načapujú to najkvalitnejšie pivo
pjimage - 2021-06-04T200443.293
Unsplash/Louis Hansel Unsplash/Elevate
  • O tom, že Slováci zbožňujú dobré pivo, sa ani baviť nemusíme
  • Záujem o dobré orosené na terasách stúpol medziročne až o 20 %
  • Vybrali sme pre teba niekoľko pivární po celom Slovensku, kde ti načapujú to najkvalitnejšie pivo

Nie je pivo ako pivo. To ti povie každý pivopič. Mnoho Slovákov sa uspokojí s klasickým ležiakom, no niektorí si na dobré pivko potrpia a sú zaň ochotní priplatiť si. Kvalitný ALE, porter alebo stout ti nenačapujú v každom podniku. Vieš, v ktorých podnikoch ti obsluha prinesie kvalitné pivo z remeselného pivovaru? 

Hoci sa na Slovensku nachádza veľké množstvo kvalitných pivární, my sme vybrali 8 najlepších, ktoré sa nachádzajú po celom Slovensku. Pozerali sme sa na ponuku pív, slovenské pivá, ktoré sa objavujú na výčape a jedálny lístok, ktorý by nemal chýbať v žiadnom kvalitnom podniku. Poďme sa na to teda pozrieť.

zdroj: Unsplash/Sal Gh

1. Dobré Časy Poprad

Ak budeš mať cestu do Vysokých Tatier, odporúčame ti zastávku v popradských Dobrých Časoch. Podnik sa nachádza v centre mesta a prístup k nemu je jednoduchý. V podniku si na svoje príde každý milovník piva, pretože každý deň je na výčape približne 15 druhov piva. Ponuka pozostáva zo zahraničných špeciálov a pív známych slovenských pivovarov. Dobré Časy produkujú aj vlastné pivo, ktoré nájdeš pod značkou Good Times. Pivo sa varí v pivovare neďaleko Popradu

Zabudnúť nesmieme ani na jedálny lístok, na ktorom nájdeš výborné burgre, tatarák, krídelká, rebierka. Ak by si chcel niečo menšie, v ponuke je pravidelne aj nakladaný hermelín, utopence alebo rôzne nátierky. Piváreň má dosť veľký interiér, no počas týchto horúcich letných dní určite oceníš veľkú terasu. 

Rovnomenný podnik nájdeš aj v Košiciach a Starom Smokovci. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa KrbataPhoto | www.krbata.sk (@krbataphoto)

2. Wywar, Holíč

Pivovar Wywar funguje od roku 2014 a dnes patrí medzi slovenskú topku. Hoci pivovar začínal s ležiakom, ktorý sa výrazne líšil od tých ostatných. Dnes má v ponuke veľké množstvo typov pív, ktoré sú uvarené z kvalitných chmeľov a sladov. 

Za zmienku stojí 15-stupňová IPA s názvom Screaming Bitch, 16-stupňová IPA Peter alebo 15-stupňová New England IPA NEIPA. Nie všetky pivá majú takú vysokú stupňovitosť. Nájdeš tu aj klasickú desinu alebo dvanástku.

Čo sa týka jedálneho lístku, nájdeš v ňom pizzu, burgre, rôzne šaláty alebo maličkosti k pivu. Ceny v podniku sú prijateľné, no nečakaj, že za pivo zaplatíš menej ako 2 eurá. Ešte je potrebné dodať, že pivo tohto pivovaru nájdeš v podnikoch po celom Slovensku.

 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Holíčsky pivovar Wywar (@pivowywar)

3. ŽiWell, Piešťany

„Zabudni na pivo bez vône, bez farby a hlavne, bez chuti! My, tu v pivovare, sme si dali za cieľ prebudiť v tebe také zanietenie pre výborné poctivo spravené pivo, aké máme my sami,“ píše sa na webe piešťanského pivovaru. My si dovolíme tvrdiť, že tento cieľ chalani zo ŽiWell splnili s prehľadom.

Samozrejme, ani tu nechýbajú ležiaky, no pozornosť ti odporúčame upriamiť na osviežujúci Summer Ale Eva, American Pale Ale Apač alebo New England Ipa Queen of Ales, ktoré ti pokrútia jazyky. V ponuke nechýbajú pivá s trpkejšou príchuťou, ani ovocné piva. Myslíme si, že na svoje si príde každý, pretože ponuka je pestrá.

K pivku si môžeš dať výborný burger, hranolky, rizoto alebo iné mäsité jedlá. Ceny sú primerané, no opäť nečakaj, že pivo bude extrémne lacné.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Piešťanský pivovar ŽiWELL (@ziwell_piestanskypivovar)

4. Beervana, Žilina

Za projektom Beervana stoja dvaja domavariči piva, ktorí sa v roku 2015 rozhodli posunúť svoje hobby na úplne iný level. V roku 2015 tak v centre Žiliny vznikla piváreň, ktorá zákazníkom okrem svojho domáceho piva ponúka aj iné svetové a slovenské pivo.

Na výčape sa pravidelne nachádza približne 12 pív a na svoje si prídu milovníci ležiakov, tmavých pív, osviežujúcich IPA pív a unikátnych kyseláčov, ktoré nie raz prekvapia svojou chuťou. Na webe pivovaru si vieš pozrieť, koľko piva ešte ostáva. Výhodou však je, že ponuka sa neustále mení.

V príjemnou prostredí si môžeš vychutnať pizzu. Ak by si sa náhodou nevedel rozhodnúť, obsluha ti s radosťou poradí.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa •Pivo Inak• (@beervana_za)

5. Beer Time, Nitra

Nitrianska pešia zóna je známa svojimi podnikmi, v ktorých si môžeš pochutnať na skvelom jedle a skvelej káve. Vedel si však, že sa tu nachádza aj piváreň, ktorá nesmie chýbať v tomto zozname? Hoci je podnik na prvý pohľad dosť nenápadný, ak doňho vojdeš, tak skoro neodídeš.

Na výčape pivárne sa pravidelne nachádza aspoň 10 pív. Samozrejmosťou sú dva ležiaky, stálicou je aj pivo z pivovaru Hop Grup, ktorý stojí aj za „domácim“ pivom s názvom Besný Pes. Na webe podniku si vieš pekne pozrieť aktuálnu ponuku, no aj pivá, ktorých čas čoskoro nastane. 

Ako si si už pravdepodobne všimol, väčšina pivární má v ponuke kvalitné burgre. Inak to nie je ani v tomto prípade. Nechýbajú tu však ani dochutené hranolky, wrapy a jedlo pre vegánov. Ešte by sme mali dodať, že podnik je dog friendly.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Beer Time Nitra (@beertimenitra)

6. Liptovar, Liptovský Mikuláš

„V pivovare dbáme na výnimočnosť a detaily, od receptúry cez výrobu až po plnenie. Od nášho piva môžete očakávať vášeň, autentickosť, potešenie a tvorivosť,“ uvádza sa na webe pivovaru nachádzajúceho sa v Liptovskom Mikuláši. 

Začneme asi príjemným prostredím, ktoré ťa v podniku čaká. Je dosť veľký a jeho súčasťou je aj terasa. Výčap podniku je rôzny a premenlivý. Väčšina pív pochádza z rovnomenného pivovaru, no nájdeš tu aj hostí, ktorí sú väčšinou Slováci.

Ak pivo zaješ výborným burgrom, z podniku budeš odchádzať pozitívne naladený. Možno za to bude môcť pivo, ktoré si vypil, no určite ťa poteší aj všímavá obsluha a príjemné ceny.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pivovar Liptovar (@liptovar)

7. Donovalský pivovar

V krásnych horách stredného Slovenska je ukrytý Donovalský pivovar, ktorého cieľom bolo variť poctivé a chutné pivo. Pre milovníkov piva tu je osobitá skupina pív, z ktorej je každé niečom výnimočné. Spomenúť musíme jednoznačne pivo s názvom Ujec, ktoré bolo uvarené na počesť Petra Šperku, ktorý v roku 2013 tragicky zahynul. 

Podnik odporúčame najmä gurmánom, ktorí si dajú záležať na chutnom jedle. Ceny v podniku sú o niečo vyššie ako vo vyššie spomenutých podnikoch, no to k Donovalom patrí. Okrem toho, svoje jedlo a skvelé pivo si vychutnáš v krásnom horskom prostredí.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Donovalský pivovar (@donovalsky_pivovar)

8. Ružinovský pivovar Komín, Bratislava

V Bratislave sa nachádza niekoľko pivární, no ak by sme sa im chceli venovať všetkým, bolo by to na samostatný článok. Rozhodli sme sa ti teda priblížiť Ružinovský pivovar Komín, ktorý nájdeš na Miletičovej v Bratislave.

Pivovar sa môže hrdiť vlastným pivom – svetlým ležiakom, polotmavým ležiakom a populárnou IPOU. Okrem týchto troch pív však nájdeš na výčape aj iné, prevažne zo slovenských remeselných pivovarov. Ak ti pivo stačiť nebude, siahnuť môžeš po kvalitnom pálenom, no za stav, v ktorom pôjdeš domov, neručíme.

Podnik však nie je iba piváreň, ale aj reštaurácia. Na jedálnom lístku nájdeš poctivé domáce jedlá, ktoré ti viac priblížia slovenskú, českú a maďarskú kuchyňu.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ružinovský pivovar Komín (@ruzinovsky_pivovar_komin)

 

 

Zdroje: Beervana, Dobré Časy, Wywar, ŽiWell, Beer Time, Liptovar, Donovalský pivovar, Komín

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK