NOVÁ ŠTÚDIA: Niektorí ľudia počujú mŕtvych ľudí, vedci odhalili, prečo to je tak

  • Tvrdenie ľudí, že dokážu komunikovať alebo vycítiť mŕtvych ľudí, sa objavujú od pradávna
  • Vedci identifikovali vlastnosti, vďaka ktorým môže človek s väčšou pravdepodobnosťou tvrdiť, že počuje hlasy mŕtvych
  • Zistenie by nám mohlo pomôcť lepšie pochopiť rozrušené sluchové halucinácie, ktoré sprevádzajú duševné choroby, ako je napríklad schizofrénia
Duch
Unsplash/Jr Korpa
  • Tvrdenie ľudí, že dokážu komunikovať alebo vycítiť mŕtvych ľudí, sa objavujú od pradávna
  • Vedci identifikovali vlastnosti, vďaka ktorým môže človek s väčšou pravdepodobnosťou tvrdiť, že počuje hlasy mŕtvych
  • Zistenie by nám mohlo pomôcť lepšie pochopiť rozrušené sluchové halucinácie, ktoré sprevádzajú duševné choroby, ako je napríklad schizofrénia

Tvrdenie ľudí, že dokážu komunikovať alebo vycítiť mŕtvych ľudí, sa objavujú od pradávna od obyčajných ľudí, cez spiritualistov až po celebrity ako Celine Dion.

Nový výskum sa zameral na to, prečo niektorí ľudia hovoria, že môžu počuť zosnulých. Vedci podľa portálu Science Alert identifikovali vlastnosti, vďaka ktorým môže človek s väčšou pravdepodobnosťou tvrdiť, že počuje hlasy mŕtvych.

Strašidelnejší drive-in nenájdete. Celý čas sedíš v aute, odkiaľ niet úniku

Zistenie by nám mohlo pomôcť lepšie pochopiť rozrušené sluchové halucinácie, ktoré sprevádzajú duševné choroby, ako je napríklad schizofrénia.

Spiritualizmus sa teší popularite 

Spiritualizmus je založený na myšlienke, že ľudské duše po smrti naďalej existujú a dokážu so živými komunikovať prostredníctvom média alebo psychiky. Spiritualizmus dosiahol najväčšiu popularitu v 19. storočí, no obľúbený je dodnes.

Zároveň je spiritualizmus veľmi zaujímavý pre vedcov z odboru antropológie a študujúcich náboženské a duchovné skúsenosti, ako aj pre vedcov patologických halucinácií.

„Spiritualisti majú tendenciu hlásiť neobvyklé sluchové zážitky, ktoré sú pozitívne, začínajú sa skoro v živote a ktoré sú často schopné ovládať,“ vysvetlil psychológ Peter Moseley z Northumbria University vo Veľkej Británii pre Science Alert.

„Pochopenie toho, ako sa vyvíjajú, je dôležité, pretože by nám mohlo pomôcť porozumieť viac aj nepríjemným alebo neovládateľným skúsenostiam s počutím hlasov.“

Spiritualisti uvádzajú neobvyklé zážitky v ranom detstve 

Vedci z univerzity v Durhame vo vyhlásení uviedli, že spiritualistické médiá môžu byť náchylnejšie na vnorenie sa do mentálnych aktivít a neobvyklých sluchových zážitkov ako sú sluchové vnemy v ranom veku. To by mohlo vysvetľovať, prečo niektorí ľudia nakoniec prijmú spiritualistickú vieru a zapoja sa do jej praxe.

 „Spiritualisti majú tendenciu hlásiť neobvyklé sluchové zážitky, ktoré sú pozitívne, začínajú v ranom veku a ktoré sú často schopné ovládať. Pochopenie toho, ako sa vyvíjajú, je dôležité, pretože by nám mohlo pomôcť porozumieť viac aj nepríjemným alebo nekontrolovateľným skúsenostiam s počutím hlasov,“ uviedol Dr. Peter Moseley, spoluautor štúdie na Northumbria University.

zdroj: Unsplash/Victoria Strukovskaya

Vedci uskutočnili prieskum medzi 65 spiritualistami z Národnej únie spiritualistov a 143 členmi bežnej populácie v rámci najväčšej vedeckej štúdie týkajúcej sa skúseností médií.

Zistili, že títo spiritualisti majú sklon k absorpcii, a to je vlastnosť spojená s ponorením sa do mentálnych alebo imaginatívnych aktivít alebo majú skúsenosti so zmenenými stavmi vedomia.

Sluchové vnemy sú súčasťou ich každodenného života

Zistenia sú publikované v časopise Mental Health, Religion and Culture. Prieskum je súčasťou Hearing the Voice, interdisciplinárnej štúdie hlasu založenej na Durham University a financovanej spoločnosťou Wellcome Trust.

Vedci prostredníctvom svojej štúdie zhromaždili podrobné opisy spôsobu, akým ľudské médiá zažívajú duchovné „hlasy“, a porovnávali úrovne absorpcie, halucinácie, náchylnosti, aspekty identity a viery v paranormálne javy.

zdroj: Unsplash/Erik Müller

Zistili, že 44,6 percenta účastníkov spiritualizmu uviedlo, že každý deň počujú hlasy zosnulých, pričom 33,8 percenta hlásilo skúsenosť jasnovidectva za posledný deň.

Veľká väčšina (79 percent) uviedla, že skúsenosti so sluchovou duchovnou komunikáciou boli súčasťou ich každodenného života, a to buď vtedy, keď boli sami, alebo keď pracovali ako médium alebo navštevovali kostol.

Aj keď duchovia boli predovšetkým počuť vo vnútri hlavy (65,1 percenta), 31,7 percenta účastníkov spirituality uviedlo, že zažili hlasy prichádzajúce z vnútra aj zvonka hlavy.

Spiritualistov nezaujíma, čo si o nich ľudia pomyslia 

Pri hodnotení na stupnici absorpcie a na tom, ako silno veria v paranormálne javy, dosiahli spiritualisti oveľa vyššie skóre ako bežná populácia.

U spiritualistoch bolo menej pravdepodobné, že sa budú starať o to, čo si o nich ostatní myslia a tiež dosiahli vyššie skóre v náchylnosti k neobvyklým sluchovým zážitkom podobným halucináciám.

V bežnej populácii vysoké hladiny absorpcie tiež silne korelovali s vierou v paranormálne javy, ale objavila sa malá alebo žiadna náchylnosť k sluchovým halucináciám.

„Naše zistenia hovoria veľa o učení a túžbe. Zdá sa, že princípy spiritualizmu pre našich účastníkov dávajú zmysel kvôli tak mimoriadnym zážitkom z detstva, ako aj pri častých sluchových javoch, ktoré používajú ako cvičné prostriedky. Všetky tieto skúsenosti však môžu vyplynúť skôr z určitých tendencií alebo skorých schopností ako z jednoduchého viery v možnosť kontaktovať mŕtvych, ak sa človek dostatočne snaží,“ uviedol vedúci výskumný pracovník Dr. Adam Powell z projektu Hearing the Voice na Durham University.

Zdroje: Science Alert, Durham University’, Forbes, Mental Health, Religion and Culture

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá