Nová štúdia ukazuje, ktorá rastlina by sa mohla pestovať na Marse. Zemiaky to nie sú

  • Potenciálny život na Marse je ešte stále v plienkach
  • Nová štúdia však odhaľuje, čo by sme na červenej planéte mohli pestovať
  • Potenciálny život na Marse je ešte stále v plienkach
  • Nová štúdia však odhaľuje, čo by sme na červenej planéte mohli pestovať

Ak by sme chceli nájsť vo vesmíre život, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme sa najprv pozerali na planéty, ktoré sú podobnej Zemi.

Jednou z dlho skúmaných planét je Mars. Vedci z NASA sa dokonca domnievajú, že sonda Curiosity na tejto planéte objavila známky života. Kým však príde do úvahy potenciálny život na Marse, naši vedci sa musia prelúskať mnohými výzvami.

Jednou z nich je, okrem samotnej cesty na túto planétu, aj pestovanie plodín. PLOS ONE publikoval výskum o tom, ktorá rastlina by sa na Marse mohla pestovať ako prvá. Na počudovanie, zemiaky, ktoré pestoval Matt Damon vo filme Marťan, to nie sú.

Sopečná činnosť na Marse

Vedci z NASA sa už nejaký čas domnievajú, že červená planéta nám poskytuje vhodný základ pre život. Táto hypotéza má však mnoho otáznikov a ani zďaleka nie je taká jasná, ako sa môže zdať.

povrch Marsu USRA
zdroj: USRA/publications/slidesets/redplanet2

Za všetko hovorí pôda na Marse. Okrem toho, že drvina a prach neobsahujú užitočné mikróby, ktoré sú pre rastliny dôležité, pôda je tiež plná solí a minerálov – tie sú pre mnohé plodiny toxické, uvádza Space.

Mars si prešiel rozsiahlou vulkanickou činnosťou, čo v pôde zanechalo stopy. Zväčša ide o rozdrobenú sopečnú horninu, ktorá je chudobná na organické živiny prospešné pre väčšinu rastlín.

Lucerna ako záchrana plodín

Nová štúdia však naznačuje, že by sme sa mohli posunúť o krok vpred. Výskumníci totiž zistili, že jednou z rastlín, ktorá by bola schopná prežiť v tvrdej sopečnej pôde na Marse, je lucerna, informuje ScienceAlert.

plodina lucerna
zdroj: Unsplash/József Koller

Zatiaľ však nehovoríme o pestovaní rastliny, ktorá by bola určená na konzumáciu. A to aj napriek tomu, že lucerna patrí ku kŕmnym plodinám.

Lucerna by však mohla byť základom k pestovaniu ďalších plodín, ktoré by sa dali konzumovať. Predchádzajúce výskumy nám už naznačili, že rastliny by na povrchu Marsu bojovali o život a pravdepodobne by ani neprežili. Práve v tom hrá rolu lucerna.

Po vypestovaní by mohla poslúžiť ako hnojivo na pestovanie potravín. Vďaka tomu by sa na Marse dali vypestovať nenáročné plodiny, ako je repa, reďkovka či šalát.

Simulovaná pôda

Pochopiteľne, tento výskum nebolo ľahké uskutočniť. Výskumníci museli docieliť, aby nimi skúmaná pôda bola čo najpodobnejšia tej na Marse. Keď sa im to podarilo, zasadili do nej rôzne semená.

Mars NASA
zdroj: NASA/Mars/science/summary

Ako informuje ScienceAlert, ich schopnosť rásť porovnali s pestovaním rovnakých plodín v pôde Zemi, pričom pri starostlivosti nepoužili žiadne hnojivá. Ako už vieme, víťazom sa stala lucerna.

Tá totiž bola schopná rásť rovnako kvalitne ako v našej pôde. Simulovanú pôdu z Marsu potom testovali na vypestovanie iných plodín s tým, že do nej pridali lucernu ako hnojivo. Najlepšie sa ujala repa, ale aj reďkovka či šalát.

Mnohí záhradkári môžu potvrdiť, že tieto tri rastliny vyžadujú malú údržbu, rýchlo rastú a nepotrebujú veľa vody. Vďaka tomu ich výskumníci úspešne vypestovali aj v simulovanej pôde.

Čo so slanou vodou?

Býva zvykom, že všetko má svoj háčik a inak to nie je ani v prípade tohto výskumu. Ako uvádzajú jeho autori, pri pestovaní je potrebná aj sladká voda. Keďže sa na Marse nachádza veľa soli, pre pestovanie to predstavuje problém.

fotografia vody
zdroj: Unsplash/Jeremy Bishop

Ani to však nie je neriešiteľné. Vo výskume sa totiž pozreli aj na to, ako by sa dala slaná voda na Marse sprístupniť nielen na pestovanie, ale aj na dlhodobé misie.

Ako uvádza PLOS ONE, slaná voda by mohla byť ošetrená určitým typom morských baktérií a potom filtrovaná cez sopečnú horninu. Vďaka tomu by zo slanej a nepoužiteľnej vody vznikla sladká voda potrebná na rast plodín.

Ešte stále je čo skúmať

Dnes však ešte nie je jasné ani to, ako by sa na Mars dostal človek. Preto je v oblasti života na červenej planéte mnoho otázok, na ktoré musia vedci nájsť odpoveď.

Avšak, takéto štúdie ponúkajú výskumníkom a astronautom sľubnejšie prístupy, ktoré by sa mohli postupne uviesť do praxe a prinášať efektívne výsledky.

pohľad na fialovú oblohu
zdroj: Unsplash/Vincentiu Solomon

Za spomenutie rozhodne stojí aj fakt, že pestovanie lucerny na Marse by stálo menej financií ako preprava obrovských chladiacich boxov s potravinami.

Aj napriek tomu, že nejde o prelomovú štúdiu, aspoň sa ukazuje, čo všetko je potrebné preskúmať, kým sa začne diskutovať o tom, že by ľudstvo mohlo existovať aj na inej planéte, ako je tá naša.

Zdroje: PLOS ONE, ScienceAlert, Space

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá