NOVÁ ŠTÚDIA: Zaočkovaní ľudia môžu v určitých podmienkach prenášať vírus podobne ako nezaočkovaní

  • Plne zaočkovaní ľudia môžu pravdepodobne šíriť vírus na tých, s ktorými žijú v jednej domácnosti
  • Podľa odborníkov je preočkovanie proti ochoreniu koronavírusu veľmi dôležité
ockovanie
Ilustračný obrázok, Unsplash/Mufid Majnun, Unsplash/@ jorjoson
  • Plne zaočkovaní ľudia môžu pravdepodobne šíriť vírus na tých, s ktorými žijú v jednej domácnosti
  • Podľa odborníkov je preočkovanie proti ochoreniu koronavírusu veľmi dôležité

Očkovanie je v súčasnej pandemickej situácii často preberanou témou. V mnohých krajinách však panuje nedôvera voči vakcínam alebo samotnému zdravotníctvu. 

Preto začali krajiny nezávisle od seba skúmať účinky očkovania na jedinca a jeho okolie. Podľa novej štúdie uverejnenej na portáli The Lancet môžu byť plne očkovaní jedinci rovnako infekční ako tí, ktorí neboli zaočkovaní vôbec.

Domácnosť ako infekčné prostredie

Podľa najnovšieho výskumu sú plne zaočkovaní ľudia proti ochoreniu COVID-19 rovnako nákazliví pre ostatných členov domácnosti ako infikovaní neočkovaní ľudia, ako informuje portál The Guardian.

Odborníci sú toho názoru, že domáce prostredie je v tomto prípade kľúčovým pre prenos infekcií Covid. Ak je nezaočkovaný jedinec v častom dlhodobom kontakte s infikovanou osobou, je tu zvýšená šanca rizika nákazy.

zdroj: Unsplash/ Jorjoson

„Máte veľkú šancu, že sa nenakazíte, ak žijete s niekým s COVIDom, vaše šance sú lepšie, ak ste boli nedávno dvojnásobne očkovaní. Ak sa však chcete vyhnúť infekcii, musíte urobiť všetko preto, aby ste sa vyhli blízkemu kontaktu. Noste masku a umývajte si ruky, aj keď ste očkovaní,“ hovorí Peter Openshaw, profesor experimentálnej medicíny na Imperial College London pre portál Science Media Centre.

Účinnosť vakcíny je podľa mnohých odborníkov pri tejto vykonanej štúdii dostatočne viditeľná.

„Zaočkovaní jedinci, ktorí sa nakazia, môžu byť účinnými prenášačmi vírusu a na vrchole infekcie ho majú v dýchacích cestách toľko ako neočkovaní. Je však nepravdepodobné, že budú prenášať veľké množstvá vírusu tak dlho ako niekto, kto je neočkovaný,“ uviedol Dr. Simon Clarke, docent bunkovej mikrobiológie.

Účinní prenášači vírusu

Najnovšia štúdia prebiehala od septembra 2020 do septembra 2021. Analyzované údaje pochádzali od 138 ľudí infikovaných variantom Delta, ktorý sa dostali do kontaktu s inými osobami vo svojej domácnosti.

zdroj: Unsplash/@fusion_medical_animation

Celkovo 204 osôb, ktoré boli v blízkom kontakte s infikovanými osobami, bolo denne testovaných počas intervalu 14 dní. Výsledky ukázali, že 53 ľudí sa nakazilo ochorením koronavírusu. Z toho bolo 31 osôb plne zaočkovaných a 15 neočkovaných. 

Podľa štúdie vakcíny vykonávajú vynikajúcu prácu pri prevencii úmrtí a závažných symptómov na ochorenie COVID-19. No pri úplnom zastavení infekcií nie sú až také účinné, hlavne pri infekčnejšom variante Delta, ako informuje portál BBC.

 Výsledky štúdie naznačujú, že plne zaočkovaný kontakt má 25 % šancu, že sa nakazí vírusom od infikovaného člena domácnosti, pričom u neočkovaného to je až 38 %.  

Očkovanie a preočkovanie sú dôležitým faktorom

Keďže sa časom ochrana, ktorú vakcíny ponúkajú, znižuje, je potrebné ju posilniť ďalšími dávkami, teda následným preočkovaním.

zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Údaje zo štúdie poskytujú informácie o posilňovacích dávkach, ktoré majú zvýšiť ochranu pred ochorením koronavírusu. Podľa profesora Ajita Lalvaniautora, ktorý je zároveň aj autorom štúdie, by sa mal klásť dôraz na povzbudenie tých, ktorí majú nárok už na ďalšiu dávku. 

„Výsledok, že očkovaní jedinci, ktorí sa nakazia, podľa všetkého predstavujú podobné riziko infekcie ako ostatní, tiež zdôrazňuje potrebu pokračujúcich alebo zlepšených nefarmaceutických zásahov na ďalšie spomalenie prenosu a zmiernenie nemocničnej záťaže počas zimy,“ hovorí profesor Rowland Kao, epidemiológ z University of Edinburgh.

Zdroje: The Guardian, BBC, Science Media Centre, The Lancet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá