Nové čísla: Očkovanie chráni pred vážnym priebehom COVIDu a smrťou až na 99%

  • Nejde o výsledky štúdie, ale o reálne výsledky v zaočkovanej populácii
  • Oficiálne výsledky zverejnilo izraelské ministerstvo zdravotníctva
APTOPIX_Virus_Outbreak_Israel218858750356
TASR/AP Photo/Oded Balilty
  • Nejde o výsledky štúdie, ale o reálne výsledky v zaočkovanej populácii
  • Oficiálne výsledky zverejnilo izraelské ministerstvo zdravotníctva

Najzaočkovanejšia krajina na svete opäť prichádza s novými dátami. V Izraeli už zaočkovali viac ako 4,2 milióna ľudí prvou a viac ako 2,88 milióna ľudí druhou dávkou vakcíny. Používajú očkovacie látky Pfizer/BioNTech a tiež značku Moderna. Ukazuje sa, že výsledky sú čoraz lepšie, píše denník Times of Israel.

Mimoriadne dobré správy: Šanca na nakazenie sa koronavírusom je po očkovaní len 1:1 000

Megaštúdia s takmer tromi miliónmi ľudí

Najnovšie dáta od izraelského ministerstva zdravotníctva hovoria, že iba týždeň po prvej dávke je vakcína účinná na 91,8 % v prevencii nákazy, na 96,9 % pri prevencii rozvinutia symptómov COVIDu-19, teda horúčky a problémov s dýchaním. Tiež chráni na 95,6 % pred hospitalizáciou, na 96,4 % pred vážnym stavom a na 94,5 % pred úmrtím.

Ešte lepšie výsledky sa ukázali dva týždne po druhej podanej dávke. Vakcína zaočkovaných chráni až na 95,8 % pred nakazením, na 98 % pred rozvinutím bežných symptómov a až na 99% pred hospitalizáciou, vážnym priebehom a smrťou.

Vakcína dramaticky znižuje počet vážnych stavov a úmrtí, čo sa už začína prejavovať na štatistikách úmrtnosti v krajine,“ cituje denník šéfa rezortu zdravotníctva Chezyho Levyho.

denné úmrtia izrael graf
zdroj: Reprofoto: Worldometers

Druhú dávku vakcíny dostalo v Izraeli 2,881 milióna ľudí. Prvú dávku už dostala takmer polovica z 9-miliónovej populácie. Približne 3 milióny Izraelčanov nie sú vhodnými adeptmi na vakcináciu. Túto skupinu tvoria najmä mladí a deti do 16 rokov a ľudia, ktorí nedávno COVID-19 prekonali.

Pre porovnanie, Izrael počas celej pandémie zaznamenal oficiálne 738 209 prípadov nákazy koronavírusom, z toho je už viac ako 686-tisíc ľudí vyliečených a 5 470 ochoreniu podľahlo. Z porovnateľne väčšej očkovanej skupiny nezomrel nikto.

Izrael začína uvoľňovať opatrenia

Práve z dôvodu vysokej zaočkovanosti si krajina môže dovoliť uvoľniť opatrenia zamedzujúce šíreniu koronavírusu. Onedlho otvorí telocvične, menšie obchody, obchodné domy, hotely, kultúrne či športové podujatia aj školy. Podmienkou však je tzv. zelený pas, ktorý potvrdí, že dotyčný má už týždeň po druhej dávke vakcíny, alebo že sa zotavil z ochorenia COVID-19.

Zdroj: TheTimesOfIsrael

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK